Pamiętam ogromny plakat Freddiego Mercury’ego, jaki wisiał w pokoju mojego brata. To właśnie dzięki bratu polubiłem twórczość Queen i do dziś często sięgam po jedną z kilkunastu piosenek tej grupy, klikając na utworzoną playlistę w jednym z serwisów streamingowych. Po sukcesie filmu „Bohemian Rhapsody” ponownie głośno zrobiło się o tym zespole, a w szczególności o…
Aż cztery lata odwlekałem sięgnięcie po drugi tom cyklu „Odrodzone królestwo” Elżbiety Cherezińskiej. Po przeczytania „Korony śniegu i krwi” byłem przekonany, że sięgnę po kolejne części, ale upłynęło sporo czasu zanim ostatecznie „Niewidzialna korona” wpadła mi w ręce. Teraz wiem, że nie warto odkładać następnych tomów, bo Cherezińska stworzyła prawdziwe arcydzieło! Do gry wkracza Łokietek…
Historia najnowsza zazwyczaj w szkole traktowana jest po macoszemu. Albo brakuje na nią czasu, bo już nadciąga czerwiec i wakacje, a tu nie ma jak wyrobić się z materiałem, albo wydaje się, że przecież wszyscy wszystko wiedzą. A to błąd. Bo czas przemian w Polsce, zryw „Solidarności”, upadek komuny, początki III RP to czas wielu…
Po pierwszych dwóch tomach cyklu „Cmentarz Zapomnianych Książek” należałem już do szerokiego grona zachwyconych prozą Zafona i z wyczekiwaniem zerkałem na półkę, na której czekał trzeci tom – „Więzień nieba”. Lubię sobie dawkować emocje płynące z ulubionych książek, dlatego zwlekam z kontynuowaniem czytelniczych serii po kilka miesięcy. Wreszcie nadszedł czas, by wrócić do Zafona. Było…
Po przeczytaniu „Rzeźni numer pięć” Kurta Vonneguta wiedziałem, że muszę sięgnąć po kolejne powieści tego autora. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie książki Vonneguta wyszły wznowione przez wydawnictwo Zysk i S-ka w pięknej oprawie graficznej, która mocno zachęca do zakupu. Zastanawiając się, którą powieść amerykańskiego pisarza wybrać jako kolejną, poddałem się głosowi większości, która uważa, że…
Science-fiction to gatunek, który nie budzi mojej szczególnej sympatii. Kilka razy dobitnie się o tym przekonałem i miałem już nie wracać do tego typu powieści, ale za namową Marcina zdecydowałem się dać sci-fi ostatnią szansę. Marcin gorąco zachęcał mnie, bym sięgnął po Janusza Zajdla, a już w szczególności po „Cylinder van Troffa”. Nie mogłem nie…
Dwie części cyklu o Cormoranie Strike’u przekonały mnie, że warto spędzić z tym prywatnym detektywem więcej czasu. Dlatego bez wahania sięgnąłem po „Żniwa zła” – trzeci tom serii powieści Roberta Galbraitha (właśc. J. K. Rowling) o nieco gburowatym, ale dającym się lubić Strike’u i jego rezolutnej współpracowniczce – Robin Ellacott. Makabryczna przesyłka W trakcie jednego…
„Długi marsz w połowie meczu” Bena Fountaina to książka, o której istnieniu dowiedziałem się dzięki Pawłowi z bloga Melancholia Codzienności. Jego recenzja zainteresowała mnie tak bardzo, że dodałem tę książkę do listy do przeczytania i wiedziałem, że muszę po nią sięgnąć. Zajęło mi to prawie dwa lata, ale w końcu się udało 🙂 Bohater potrzebny…
Należę do tej niewąskiej grupy czytelników, która z radością wyczekuje kolejnych powieści Harlana Cobena. Choć zazwyczaj są one do siebie bardzo podobne, to jednak w tej regule jest sposób na sukces. Bo thrillery tego autora zapewniają dobrą rozrywkę, mimo tego że nie zapadają w pamięć. „O krok za daleko” to kolejna powieść-ksero Cobena, ale i…
Raz na jakiś czas lubię sięgać po nieco luźniejsze książki, niewymagające pełnego skupienia, złożone z anegdotek i krótkich opowieści. A jeszcze jak dotyczą piłki nożnej, to już dodatkowy plus 🙂 Dlatego też zdecydowałem się na biografię/wspomnienia Grzegorza Szamotulskiego, które w książkę ujął Krzysztof Stanowski. A znając już tego autora ze „Stanu futbolu” wiedziałem, że „Szamo”…
Kilka miesięcy temu z wielu sklepowych półek atakowało mnie nazwisko Houellebecq w związku z wydaną niedawno książką pt. „Serotonina”. Wiedząc, że pisarz ten wywołuje spore kontrowersje postanowiłem sięgnąć po pozycję, która wywoływała chyba najwięcej emocji, czyli „Uległość”. U mnie jednak emocji nie wywołała prawie żadnych. Sfrustrowany 40-latek a sprawy narodowe Głównym bohaterem powieści i zarazem…
Polska jako państwo ponosi szereg porażek w dziedzinie polityki historycznej. Nie dbamy o swoich bohaterów, pozwalamy wmawiać sobie wiele zafałszowań, półprawd i zwykłych kłamstw, które dotyczą naszej historii i roli Polaków w wielu epokowych wydarzeniach. Jednym z takich zagadnień jest niedoceniony udział polskich matematyków w złamaniu Enigmy – maszyny, której szyfry mogły zapewnić zwycięstwo Niemcom…
Po przeczytaniu „Pana Mercedesa” wiedziałem, że Stephen King w odsłonie kryminalnej może się udać. Dlatego ze sporymi oczekiwaniami sięgnąłem po „Znalezione nie kradzione”. A drugi tom przygód byłego policjanta, Billa Hodgesa zapewnił mi rozrywkę, której oczekiwałem. King napisał kontynuację cyklu, która jest co najmniej tak samo dobra, jak pierwszy tom. I za to szacunek. Zagadkowy…
„Czas patriotów” to powieść, która długi czas przeleżała na mojej półce w oczekiwaniu na bycie przeczytaną. Wszystko z tego powodu, że przed laty próbowałem zagłębić się w „Sumę wszystkich strachów” Toma Clancy’ego, ale po kilkudziesięciu stronach odpuściłem. Nie potrafiłem się wciągnąć i trochę zraziłem się do tego autora. Jednak po obejrzeniu serialu o Jacku Ryanie…
W trakcie przeglądania oferty książek pobliskiego antykwariatu w oczy rzucił mi się tytuł „Pianista”. Wiedziałem, że film Romana Polańskiego powstał na podstawie spisanych wspomnień Władysława Szpilmana, ale jakoś wyleciało mi z głowy, by tę książkę przeczytać. Teraz wreszcie to nadrobiłem. Opowieść chwytająca za serce Władysław Szpilman w przededniu II Wojny Światowej pracował w Polskim Radiu,…
Korzystając z 60-dniowego dostępu do Empik Premium postanowiłem wykorzystać okazję i odsłuchać jakiś ciekawy audiobook. Odpaliłem Empik Go i mój wybór padł na chwaloną w wielu miejscach książkę Jacka Galińskiego pt. „Kółko się pani urwało”. Nastawiłem się na lekką i humorystyczną powieść. Jak wyszło? Cóż, średnio. Starsza pani musi zniknąć Zofia Wilkońska to pełna animuszu…
Przeczytanie trylogii „Millennium” rozłożyłem sobie na kilka miesięcy, by móc się delektować tą kryminalną ucztą. I była to doskonała decyzja, bo dzięki temu zatrzymałem powieści Larssona na dłużej w pamięci. A teraz wreszcie przyszedł czas na „Zamek z piasku, który runął”, czyli świetne uwieńczenie całego cyklu. Państwowa machina vs Lisbeth i Mikael Lisbeth Salander wychodzi…
Nie jest wielką tajemnicą, że najbardziej lubię czytać kryminały i thrillery. Dlatego ze sporym zainteresowaniem śledzę nowości, które rozgrzewają społeczność czytelników w Polsce, by móc wśród tych propozycji odnaleźć coś, co wgniecie mnie w fotel. Jednym z ubiegłorocznych hitów był właśnie „Kasztanowy ludzik” Sorena Sveistrupa. Czy zasłużenie cieszył się taką popularnością? Tu mam mieszane uczucia.…
Gdy w SQN pojawiła się promocja mająca osłodzić nieco czas pandemii zdecydowałem się na zakup książki Tomasz Łapińskiego, którego pamiętam jako znakomitego piłkarza. „Szmata. Gdy piłka nożna staje się przekleństwem” to historia, po której spodziewałem się dziesiątek anegdotek o środowisku piłkarskim i wspomnień autora. A tymczasem, ku mojemu zdziwieniu, Łapiński napisał… powieść! Korupcja, hazard, libacje…
Remarque należy do czołówki moich ulubionych pisarzy. I wdarł się na tę listę po przeczytaniu przeze mnie zaledwie dwóch jego książek. Ale za to jakie to były książki! „Na zachodzie bez zmian” oraz „Trzej towarzysze” to powieści, które mocno utkwiły mi w pamięci i pozostają w niej przez długi czas, bo tę drugą czytałem już…
Po ostatnich raczej średnich przygodach z twórczością Grishama obawiałem się, że spadek formy tego autora jest już całkowicie przesądzony, a moja sympatia do niego nie do uratowania. Dlatego też we wpisie podsumowującym ubiegły rok i prezentującym plany na obecny napisałem, że po raz pierwszy nie planuję czytać nowej powieści Grishama. Jednak gdy przyszedł maj, a…
Dennis Lehane należy do moich ulubionych autorów i nie jest to szczególną tajemnicą dla czytelników tego bloga. Jest to autor, który każdorazowo dostarcza tak oczekiwanego przeze mnie dreszczyku emocji, tworząc swoje wielowymiarowe powieści. Dlatego właśnie po przeczytaniu „Miasta niepokoju” tym chętniej sięgnąłem po drugi tom cyklu, który jest jedynie luźno powiązany z pierwszą częścią, a…
„Trybunał dusz” Donato Carrisiego to jedna z tych książek, których przeczytanie odkładałem całymi miesiącami bez konkretnej przyczyny. Po raz pierwszy z twórczością tego autora spotkałem się na blogu Kasi z k-czyta.pl i zapisałem sobie, by po powieści Carrisiego sięgnąć koniecznie. Teraz już wiem, że ta wielomiesięczna zwłoka nie miała podstaw 😉 Najtajniejsze tajemnice Marcus jest…
Raz na kilka miesięcy sięgam po powieści Agathy Christie, bo czytając jej książki jednego można być pewnym – będzie ciekawie. Do tej pory nie spotkałem w kryminałach tej autorki jednej z jej sztandarowych postaci, Panny Marple, dlatego postanowiłem to zmienić. Stąd właśnie mój wybór padł na „Morderstwo na plebanii”. Zagadkowy mord Niezbyt lubiany pułkownik Protheroe…
„Władca pierścieni” to chyba najbardziej znana powieść J.R.R. Tolkiena. Długo wzbraniałem się przed jej przeczytaniem, ale gdy już to zrobiłem, to przepadłem w świecie Śródziemia. Dlatego chcąc lepiej poznać wykreowane przez brytyjskiego pisarza krainy sięgnąłem w końcu po „Silmarillion”. A było to już moje drugie podejście do tej książki, tym razem zdecydowanie bardziej udane. Początki…
Książkę Phillipa Lewisa pt. „Ziemia przeklęta” poleciła mi Sylwia z Booki Buki w listopadzie ubiegłego roku. Rekomendowała ją pisząc, że „to taki King, tylko jeszcze bardziej porywający”. A pisała to w kontekście umiejętności Stephena Kinga do szalenie interesującego pisania kilkuset stron o historii życia jednego zwykłego człowieka. Czyż takiej zachęcie można się oprzeć? 😉 Gdzieś…
Perypetie prywatnego detektywa Cormorana Strike’a i jego błyskotliwej asystentki Robin Ellacott śledzę już od ponad roku, gdy sięgnąłem po pierwszy tom tego cyklu, czyli „Wołanie kukułki„. Skłoniła mnie do tego ciekawość, jak z gatunkiem kryminalnym poradzi sobie J.K. Rowling i musiałem przyznać, że wychodziło nadzwyczaj interesująco. Niestety, „Zabójcza biel”, czyli czwarta część serii zaburza tę…
Po fantastycznej „Niewidzialnej koronie” czułem potrzebę, by czym prędzej sięgnąć po kolejny tom cyklu „Odrodzone królestwo” o czasach sklejania państwa polskiego, po traumie rozbicia dzielnicowego. Lekką obawą napawał mnie rozmiar trzeciego tomu pt. „Płomienna korona”, bo 1084 strony to nie byle co, ale dobrego przecież nigdy za wiele, co nie? 😉 A jednak. Zjednoczenie coraz…
Na początku tego roku czytałem „Michnikowszczyznę” Rafała A. Ziemkiewicza i była to pierwsza książka tego autora, z którą miałem okazję się zapoznać. Celność spostrzeżeń publicysty zachęciła mnie, by przyjrzeć się pozostałym napisanym przez niego pozycjom w niedalekiej przyszłości. W kolejce czekały choćby „Polactwo”, „Czas wrzeszczących staruszków”, czy „Złowrogi cień Marszałka”. Jednak gdy nowo wydana książka…
Powieści o Sherlocku Holmesie czytam, zresztą podobnie jak kryminały Agathy Christie, jako swego rodzaju odskocznię. Krótkie, treściwe, pozbawione niepotrzebnych upiększeń powieści pozwalające na chwilę przenieść się w czasie o sto lat i interesująco spędzić czas. Zanurzyć się w zagadkowe śledztwo na jeden lub dwa wieczory. Po drobnym rozczarowaniu jakie przyniosły mi dwie pierwsze części przygód…
Kierowany licznymi zachęcającymi opiniami zdecydowałem się sięgnąć po powieść Amora Towlesa pt. „Dżentelmen w Moskwie”. Wśród wielu zachwytów padały również takie słowa, że jeśli miałbyś przeczytać w życiu jedną książkę, to niech to będzie właśnie dzieło Towlesa. Czy w obliczu takiej zachęty mogłem nie sformułować wobec „Dżentelmena w Moskwie” wysokich wymagań? Absolutnie nie! Na szczęście…
Po przeczytaniu czterech powieści Agathy Christie przekonałem się, że gdy mam czytelniczy zastój, to jej kryminały są odpowiedzią na moje kłopoty. Książki tej autorki świetnie również sprawdzają się jako audiobooki w dłuższej trasie, bo są odpowiednio krótkie, by przesłuchać jej w trakcie jednej podróży, a przy tym szalenie umilają samą jazdę. I tak właśnie było…
„Wielkie kłamstewka” świetnym serialem są. I choć kolejność powinna być odwrotna, to najpierw obejrzałem telewizyjną adaptację, a dopiero potem sięgnąłem po pierwowzór. I przyznam, że obawiałem się czytania tej książki już po obejrzeniu serialu. Myślałem, że nic mnie nie zaskoczy, ale na szczęście było inaczej. Gdy drobne kłamstewko staje się czymś więcej Małe miasteczko gdzieś…
Lektura „Czarnobylskiej modlitwy” wzbudziła we mnie przekonanie, że po twórczość Swietłany Aleksijewicz zdecydowanie warto sięgać. Dlatego też ze sporymi oczekiwaniami brałem do ręki inną jej książkę pt. „Cynkowi chłopcy”. I znów chylę czoła przed autorką, która niezwykle umiejętnie zebrała i połączyła wypowiedzi osób naznaczonych tragedią. Niepotrzebna wojna Od roku 1979 aż do 1989 Związek Radziecki…
Gillian Flynn zasłynęła przede wszystkim jako autorka świetniej książki pt. „Zaginiona dziewczyna„. Ekranizacja tej powieści również była na wysokim poziomie, co przełożyło się na wzrost popularności pisarki. Jednak lektura jej innej powieści, pt. „Ostre przedmioty” zakończyła się dla mnie całkowitym rozczarowaniem. Dlatego ze sporymi obawami sięgałem po trzecią z powieści Flynn pt. „Mroczny zakątek”. Jak…
Po czterech spotkaniach z Harrym Hole podchodziłem do kolejnego tomu z pewną myślą: albo teraz zaskoczy, albo rezygnuję z czytania tego cyklu. Bo jak do tej pory lektura najsłynniejszej serii książek Jo Nesbo przynosiła mi nieustanny niedosyt. „Pentagram” miał to zmienić. Czy się udało? Właściwie tak. Ostateczna rozgrywka Po kolejnych ekscesach alkoholowych szefostwo Harry’ego Hole…
Raz na jakiś czas lubię sięgać po literaturę faktu. Wiedząc, że Mark Bowden jest wnikliwym obserwatorem umiejącym zbierać i interesująco przedstawiać wydarzenia zdecydowałem się na kolejną jego książkę. A pamiętając przy tym, że film „Helikopter w ogniu” zrobił na mnie kiedyś spore wrażenie, ciekaw byłem jak będzie z książką. Krótki zarys Wojska amerykańskie miały za…
Kto żyjąc w latach 90-tych nie uległ magii Michaela Jordana i jego mistrzowskiej drużyny – Chicago Bulls? Ja zdecydowanie uległem 🙂 Dlatego zachęcony lekturą biografii Jordana, którą czytałem kilka lat temu, a także niedawno opublikowanym serialem „Ostatni taniec” sięgnąłem po kolejną książkę Rolanda Lazenby’ego – „Chicago Bulls. Krew na rogach”. Hej, hej – NBA Znając…
Czy są lepsze książki niż te, które zmuszają do głębokiej refleksji, pobudzają czułe struny w sercu, dostarczają wzruszeń i chwil zadumy? Według mnie nie 🙂 A właśnie taką książką jest „Noc w Lizbonie” Ericha Marii Remarque’a – jednego z moich ulubionych pisarzy, którego powieści zawsze gwarantują wysoki poziom. Ostatnia spowiedź „Noc w Lizbonie” to powieść…
Po dwóch tomach z cyklu o Billu Hodgesie ze sporym wyczekiwaniem myślałem o finale tej trylogii. Bo seria ta mocno mnie wciągnęła, a King zdawał się udowadniać, że odnajduje się całkiem dobrze w gatunkach niezwiązanych z grozą. I tak wreszcie w ręce wpadł mi „Koniec warty”, a Stephen King, niestety, postanowił jednak pozostać w pełni…
Obiecałem sobie, że w tym roku będę sięgał po więcej książek polskich autorów. Taka właśnie motywacja skłoniła mnie, by przeczytać powieść Jakuba Małeckiego, jednego z najpopularniejszych rodzimych pisarzy ostatnich lat. Mój wybór padł na „Horyzont”, bo zaciekawił mnie opis wydawcy. I dokonałem zaskakująco dobrej decyzji 🙂 Każdy ma swój bagaż Mariusz Małecki to były wojskowy,…
Wielki finał serii Cmentarz Zapomniany Książek wreszcie za mną. „Labirynt duchów” to powieść napisana ze sporym rozmachem, łącząca wątki z wszystkich trzech poprzednich tomów i dodająca mnóstwo nowych. Niemal powieść kompletna, ale mimo to nie tak zapadająca w pamięć jak „Cień wiatru” i nie wywołująca takich uczuć jak „Gra Anioła„. Na szczęście zdecydowanie lepsza od…
Po zasileniu domowej biblioteczki ponad 80 książkami od znajomych, którzy pozbywali się swoich zbiorów, postanowiłem sięgnąć w końcu po jedną ze zgromadzonych tam powieści. Mój wybór padł na Alex Kavę i jej „Dotyk zła”. Liczyłem na mrożący krew w żyłach thriller, ale się srogo przeliczyłem. Powrót zza grobu Po wymierzeniu przez sąd kary śmierci seryjnemu…
Po przeczytaniu „Akt Odessy” postanowiłem wreszcie sięgnąć po najbardziej znaną powieść Forsytha, czyli „Dzień Szakala”. Atutem książek tego autora jest to, że bierze wydarzenia i postacie historyczne i na ich tle buduje fabułę swojej powieści. Dzięki temu nadaje swoim dziełom sporej dawki realizmu. Byłem ciekaw, jak będzie tym razem. Niestety, z pewnym żalem muszę stwierdzić,…
Odwlekałem jak długo tylko mogłem sięgnięcie po ostatnią z książek Dennisa Lehane’a, jaka pozostała mi do przeczytania. To jeden z moich ulubionych autorów, niestety nie tak płodny jak choćby Stephen King. Dlatego też „Miniony świat” miał być dla mnie ucztą i niejako pożegnaniem z twórcą choćby „Wyspy skazańców„. Kończący trylogię rodziny Coughlinów tom okazał się…
Przeczytałem do tej pory trzy książki Pawła Reszki i każdorazowo były to pozycje na wysokim poziomie, napisane przez bacznego obserwatora trudnej i problematycznej rzeczywistości. W „Małych bogach” autor kreślił szokujący obraz polskiej służby zdrowia, a w „Chciwości” opisywał niepohamowaną żądzę bogacenia się instytucji finansowych kosztem swoich klientów. Dowiedziawszy się, że Reszka spisał kolejne wrażenia, tym…
Za rzadko sięgam po klasykę. Często robię sobie ten wyrzut. Dlatego właśnie postanowiłem przeczytać jedną z powieści Fiodora Dostojewskiego. Wahałem się nad „Braćmi Karamazow”, ale ostatecznie do rąk trafił mi „Idiota” i to tę książkę wybrałem. Choć cieszę się, że wreszcie poznałem historię księcia Myszkina, to jednak lektura ta nie zachęciła mnie do odkrywania kolejnych…
Po przeczytaniu „Pianisty” W. Szpilmana wiedziałem, że następną w kolejce w tematyce II Wojny Światowej będzie „Lista Schindlera” Thomasa Keneally’ego. Oba te tytuły stały się szerzej znane dzięki znakomitym kinowym adaptacjom, a mi przyszło zapoznać się z ich literackimi pierwowzorami dopiero kilkanaście lat po obejrzeniu filmów. Ale w obu przypadkach było warto, choć książki nie…
Gdy co rok w listopadzie rusza świetna akcja CzytajPL to staram się wybrać co najmniej jedną książkę z dwunastu dostępnych tytułów. I choć w tym roku dokonanie wyboru przyszło mi dość niełatwo, to ostatecznie zdecydowałem się na powieść Roberta Małeckiego pt. „Zadra”. To trzecia część cyklu o komisarzu Bernardzie Grossie, jednak znajomość poprzednich tomów nie…
Po przeczytaniu „Szeptacza” rok temu byłem bardzo pozytywnie nastawiony do twórczości Alexa Northa i ze sporymi nadziejami wyczekiwałem kolejnej jego powieści. Gdy w tym roku wydana została „W cieniu zła” niemal od razu wiedziałem, że w końcu po nią sięgnę. Czy była tak samo dobra jak pierwsza książka tego autora? Niezupełnie, ale „W cieniu zła”…
Harlan Coben to jeden z moich ulubionych pisarzy tworzących powieści z pogranicza thrillera i kryminału. Choć zazwyczaj akcja jego książek kręci się wokół pewnego schematu, to jednak zawsze zapewniają one co najmniej dobrą rozrywkę. Dlatego z przekonaniem o gwarancji przedniej zabawy sięgnąłem po najnowszą powieść tego autora pt. „Chłopiec z lasu”. Tajemnica ukryta w lesie…
W ubiegłym roku sporą popularnością cieszyła się książka duetu: Anita Werner & Michał Kołodziejczyk pt. „Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka”. Piłka nożna jest mi szczególnie bliska, dlatego z nieskrywanym zaciekawieniem sięgnąłem po ten tytuł. Choć futbol faktycznie jest tu tylko pretekstem do pisania o sprawach poważniejszych. 6 historii (nie) o piłce „Mecz to pretekst” to…
Katarzynę Nosowską cenię jako piosenkarkę, choć nie jestem zagorzałym fanem. Lubię barwę jej głosu, teksty kilku śpiewanych piosenek, ale nie znałem jej do tej pory jako pisarki. Po kilku pozytywnych ocenach postanowiłem sięgnąć po „Powrót z Bambuko” w postaci audiobooka czytanego przez samą autorkę. Wróć ze swojego Bambuko Tak przynajmniej radzi Katarzyna Nosowska. W swojej…
Od kilku już lat planowałem sięgnąć po książkę Kristin Hannah pt. „Słowik”. Zbierała ona bardzo wiele pozytywnych ocen, zwyciężyła w konkursie na najlepszą książkę roku 2016 w kategorii powieść historyczna na lubimyczytac.pl. Byłem przekonany, że ja również się nią zachwycę. Niestety wyszło zupełnie inaczej. Dwie siostry na wojnie Isabelle i Vianne są siostrami, choć mają…
Nie przepadam za historiami o kosmosie, zarówno pod postacią filmów (za wyjątkiem „Apollo 13„), jak i w formie książkowej. Jednak zachęcony pozytywnymi opiniami o powieści Andy’ego Weira pt. „Marsjanin” dałem się skusić. I była to doskonała decyzja! „Major Tom to Ground Control” 6-osobowa załoga kosmiczna wchodząca w skład misji Ares 3 wyrusza na ekspedycję na…
Po mocnym rozczarowaniu, jakim było dla mnie urwane zakończenie „Piątej ofiary„, drugiej części cyklu o detektywie Samie Porterze ścigającym szalonego mordercę, byłem pewien obaw sięgając po „Szóste dziecko”. Finał trylogii jednak okazał się być arcyciekawy, choć odrobinę przekombinowany. Ostateczny pojedynek Anson Bishop, zwany Zabójcą Czwartej Małpy (4MK), a prywatnie prawdziwy koszmar w życiu detektywa Sama…
Po wielu zachętach Michała wreszcie sięgnąłem po pierwszą z książek Stanisława Grzesiuka. Bardziej ciągnęło mnie, by, ze względu na tematykę, przeczytać „Pięć lat kacetu”, ale by zachować chronologię zdarzeń, zacząłem od „Boso, ale w ostrogach”. Odczucia mam mieszane. „Nie masz cwaniaka nad Warszawiaka” Stanisław Grzesiuk wiódł niezwykle barwne życie, czego efektem są jego wspomnienia zawarte…
Nie jest żadną tajemnicą, że uwielbiam piłkę nożną. Choć zdecydowanie bardziej lubię na nią patrzeć lub po prostu grać, niż czytać o niej książki. Bo z książkami o futbolu bywa różnie. Ale akurat „Zapiski z Królestwa” to kawał bardzo dobrej lektury. Tam, gdzie wszystko się rozpoczęło Przemysław Rudzki to znany dziennikarz i komentator sportowy, przez…
Po przeczytaniu „Horyzontu” wiedziałem, że nie będzie to moja ostatnia przygoda z twórczością Jakuba Małeckiego. Zauroczył mnie wtedy jego styl pisania – z jednej strony prosty, a jednak subtelny i dojrzały. Bardzo podobnie jest w przypadku kolejnej jego powieści pt. „Saturnin”. Rodzinne tajemnice i traumy Saturnin Markiewicz jest mężczyzną przed 30-tką mieszkającym samotnie w Warszawie.…