Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy – Paweł Reszka
Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy to wstrząsający reportaż Pawła Reszki, dziennikarza śledczego, o polskim systemie zdrowia widzianym od środka oczyma lekarzy, studentów medycyny, pracowników szpitali. Reszka kolejny raz szokuje czytelników, poprzednim razem wziął na celownik instytucje finansowe, co opisał w swojej książce Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy. Podobnie jak wspomniana publikacja o świecie finansów, tak…
Lśnienie – Stephen King
Lśnienie to jedna z najbardziej znanych powieści Stephena Kinga, przez wielu uznawana wręcz za horror wszech czasów. Czy słusznie? To pytanie pozostawiam bez odpowiedzi. Na pewno stwierdzić można, że mistrz grozy, za jakiego uchodzi King, wykazał się pisząc Lśnienie nie lada kunsztem. Akcja książki rozgrywa się przez większość czasu w hotelu Panorama – malowniczym kurorcie położonym wysoko w…
Kolekcjoner skór – Jeffery Deaver
Kolekcjoner skór to jedenasta powieść cyklu związanego z niezwykle błyskotliwym kryminalistykiem Lincolnem Rhymem, pracującym jako konsultant dla nowojorskiej policji. Tym razem Rhyme wraz ze swym zespołem staje oko w oko z nie byle jakim przeciwnikiem. Wyzwanie rzuca mu morderca, dla którego inspiracją jest sławna historia innego seryjnego zabójcy, znanego jako Kolekcjoner kości… W ten sposób Jeffery Deaver…
Demaskator – John Grisham
Demaskator to kolejna pozycja z bogatej kolekcji autorstwa Johna Grishama, której motywem przewodnim są sprawy prawnicze. Akcja powieści rozgrywa się na Florydzie, a jej główną bohaterką jest Lacy Stoltz – pracowniczka Komisji Dyscyplinarnej Sędziów. Lacy oraz jej współpracownik, Hugo Hatch, otrzymują tajemnicze zgłoszenie o korupcji na gigantyczną skalę, w którą zamieszana jest powszechnie szanowana sędzia Claudia…
Chłopiec z latawcem – Khaled Hosseini
Chłopiec z latawcem to piękna i wzruszająca opowieść o przyjaźni, stracie i odkupieniu. Jej autor – Khaled Hosseini, w wyjątkowy sposób opowiedział historię Amira, 12-letniego afgańskiego chłopca mieszkającego w Kabulu. Akcja wydarzeń rozgrywa się w burzliwym okresie w historii Afganistanu, gdy z kraju spokojnego i tętniącego życiem przeradza się on w ogarnięty wojną i chaosem przedsionek…
Leopold Tyrmand – Zły
„Zły” autorstwa Leopolda Tyrmanda to fascynująca opowieść o Warszawie lat 50-tych. Tak – właśnie to urzekło mnie najbardziej. Ten świetny opis życia w odbudowującej się, zarówno pod względem architektury, jak i w ujęciu społecznym, stolicy. Tyrmand jest niesamowicie wnikliwym i spostrzegawczym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości. Na wiele zjawisk społecznych patrzy wzrokiem, któremu nie sposób dorównać…
Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów – Sławomir Cenckiewicz
Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów to niezwykle obfita i kompletna biografia pułkownika Ryszard Kuklińskiego – bohatera uznanego za zdrajcę. Sławomir Cenckiewicz w sposób niezwykle kompleksowy przedstawił postać człowieka, który podjął karkołomną próbę ratowania Polski przed totalną zagładą i stał się szpiegiem –  Jackiem Strongiem. Pułkownik Kukliński, jak to zwykle w przypadku osób, które zapisały…
Już mnie nie oszukasz – Harlan Coben
Znów to zrobił. Po raz  kolejny dałem się wyprowadzić w pole Harlanowi Cobenowi. Mimo tego, że spodziewałem się nagłego zwrotu akcji o 180 stopni pod koniec powieści, to i tak nie udało mi się zgadnąć, kto dokonał zbrodni. Od początku lektury Już mnie nie oszukasz nastawiłem się na to, że tym razem rozwiążę zagadkę wcześniej, ale znów…
Tysiąc wspaniałych słońc – Khaled Hosseini
„Tysiąc wspaniałych słońc” to hołd złożony kobietom Afganistanu. Tak w najkrótszy sposób opisać można tę książkę Khaleda Hosseiniego. Choć w mojej ocenie to zdanie najlepiej oddaje charakter tej powieści, to zatrzymanie się na tym stwierdzeniu nie byłoby jednak wystarczające. Bo „Tysiąc wspaniałych słońc” to przy tym głęboko poruszająca i momentami wstrząsająca opowieść o dramatycznych warunkach…
Milczenie – Shusaku Endo
Na wstępie przyznam, że nie rozumiem zachwytów nad tą książką. Zdecydowanie wolę opowieści o osobach, które wygrały, pokonały samych siebie i przezwyciężyły trudności, które na drodze im stanęły. Które pomimo upadków i zwątpień, odniosły chociaż moralne zwycięstwo. Które w sytuacji bez nadziei odnajdywały siłę, by nie dać się złamać. Takie książki cenię, takich bohaterów podziwiam…
Gwiazd naszych wina – John Green
„Gwiazd naszych wina” to historia o miłości, chorobie, marzeniach o normalnym życiu i ciągłym zmaganiu z czekającą tuż za rogiem śmiercią. To pierwsza książka Johna Greena, która wpadła mi w ręce, głównie dzięki popularności filmu o tym samym tytule. Nie wykluczam jednak, że w przyszłości sięgnę jeszcze po twórczość tego autora, bo naprawdę warto. Główną…
Życie na pełnej petardzie – ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka
„Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość” to wywiad – rzeka z księdzem Janem Kaczkowskim. Książka ta jest przy tym niejako jego biografią, a w dodatku pozwala zrozumieć sposób myślenia i motywy działania tego wyjątkowego kapłana. Wywiad został przeprowadzony w przeciągu kilku miesięcy przez Piotra Żyłkę. „Życie na pełnej petardzie” to książka, która…
Zaginiona dziewczyna – Gillian Flynn
Wszyscy mamy tajemnice… „Zaginiona dziewczyna” to niezwykle wciągający thriller, który czyta się z rosnącym napięciem i wyczekiwaniem na następny akt tragedii, którą ta historia niewątpliwie jest. Gillian Flynn wspięła się na szczyt mistrzowsko budując atmosferę tajemniczości, niedomówień, półprawd i zwykłych kłamstw. Zupełnie nie dziwi, że książka została zekranizowana w niedługim czasie po pierwszym wydaniu powieści…
Wiosna życia – Artur Kosiorowski
Niezręcznie jest oceniać tę opowieść, bo to jakby oceniać życie jej autora. Jako że „Wiosna życia” to książka biograficzna, to nie sposób powiedzieć o niej ciekawa, czy wręcz przeciwnie – nieinteresująca. Dlatego postaram się skupić nie na historii, a na sposobie jej opowiedzenia przez Artura Kosiorowskiego. Podziwiam determinację niezbędną do napisania i wydania książki –…
Sycylijczyk – Mario Puzo
Mario Puzo to pisarz, którego nie trzeba przedstawiać. Jako twórca m.in. „Ojca chrzestnego” na stałe zapisał się w historii literatury, a nam – czytelnikom uchylił rąbka tajemnicy o tym, jak wygląda życie mafii. Po przeczytaniu najsłynniejszej powieści M. Puzo długo wzbraniałem się przed przeczytaniem kolejnych dzieł spod jego pióra obawiając się rozczarowania z powodu niedoścignionego…
Zapisane w wodzie – Paula Hawkins
Zanurz się w głębinę i odkryj to, co nie chce być odkryte. Przeczytaj, co jest „Zapisane w wodzie”. Paula Hawkins, autorka bestsellerowej „Dziewczyny z pociągu” udowadnia, że jej pierwsza powieść to był dopiero przedsmak tego, co chciała opowiedzieć… Po przeczytaniu „Dziewczyny z pociągu” byłem trochę sceptyczny wobec twórczości Pauli Hawkins. Jednak zachęcony przez Magdę z zakladkadoksiazek.pl postanowiłem…
Czas Kaczyńskiego. Polityka jako wieczny konflikt – Robert Krasowski
„Czas Kaczyńskiego. Polityka jako wieczny konflikt” to ostatni tom trylogii napisanej przez Roberta Krasowskiego dotyczącej życia politycznego w Polsce w latach 1990 do 2010. Trzecia część skupia się na latach 2005 do 2010, a więc na czasie, w którym do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość, a następnie po 2 latach Platforma Obywatelska. Dwóch poprzednich tomów…
Dziewczyna z pociągu – Paula Hawkins
Książka, o której było swego czasu niesamowicie głośno. Czytali ją prawie wszyscy. Prawdziwy marketingowy majstersztyk, gdzie nie spojrzałem, tam była. Bałem się spojrzeć na witryny księgarni, bo wszędzie na mnie patrzyła. Z kim bym nie rozmawiał o książkach, ten od razu pytał: „A czytałeś >>Dziewczynę z pociągu<<?” Nieustannie zaprzeczałem i  nieco na przekór omijałem ją…
Bóg na ławie oskarżonych – C. S. Lewis
Bóg na ławie oskarżonych autorstwa C. S. Lewisa to książka dość nietypowa. Nie jest to powieść czy reportaż, jest to zbiór referatów i listów, które Clive Staples Lewis wygłosił lub napisał w różnych latach swojego życia. Prace te zostały zebrane i wydane już po śmierci tego pisarza. A sam tytuł Bóg na ławie oskarżonych to tak naprawdę jedynie…
Merde w Europie – Stephen Clarke
Merde w Europie autorstwa Stephena Clarkego, to kolejna już pozycja tego pisarza traktująca w dużej mierze o relacjach pomiędzy przedstawicielami różnych europejskich narodowości. Clarke jako Brytyjczyk mieszkający we Francji często w swoich książkach odwołuje się do odwiecznej rezerwy, by nie powiedzieć wzajemnej niechęci, pomiędzy Francuzami a Brytyjczykami. Podobnie jest i w przypadku Merde w Europie, jednak tu wątek…
Metalowa Dolna – Bruno Kadyna
Metalowa Dolna to debiutancka minipowieść autorstwa Bruna Kadyny. To opowieść o zmaganiu się ze smutkiem, bólem i stratą ukochanej osoby, napisana w niezwykle niekonwencjonalny sposób. Głównym bohaterem książki Kadyny jest Tomek, trzydziestokilkuletni mężczyzna znajdujący się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Jego ukochana żona cierpi na śmiertelną chorobę – nowotwór. Tomek próbuje radzić sobie z tym w…
Mistrz i Małgorzata – Michaił Bułhakow
Książkę Mistrz i Małgorzata czytałem drugi raz w życiu. Pierwszy wiele lat temu jeszcze w liceum i pozostało mi po tamtym razie jedynie bardzo mocne wrażenie, że powieść ta była wyjątkowa. Prawie nic więcej nie pamiętałem, a dość rzadko mi się zdarza tego typu sytuacja. Natomiast przez lata kultywowałem w sobie myśl, że przeczytam Mistrza i Małgorzatę raz jeszcze.…
Niezwyciężony – Stanisław Lem
Niezwyciężony to jedna z najbardziej znanych powieści Stanisława Lema. Jest to książka o załodze statku kosmicznego „Niezwyciężony”, która wyrusza w podróż na planetę Regis III w celu znalezienia innego bliźniaczego krążownika – „Kondora”. „Kondor” po wylądowaniu na tej planecie zerwał kontakt z bazą i słuch o nim zaginął. Załoga „Niezwyciężonego” podejmuje się wyjątkowej misji poszukiwawczej mającej…
Poradnik pozytywnego myślenia – Matthew Quick
„Poradnik pozytywnego myślenia” autorstwa Matthew Quicka to powieść, której głównym bohaterem jest Pat. Poznajemy go gdy znajduje się w szpitalu psychiatrycznym po przeżyciu emocjonalnego załamania. Pat dostaje szansę wyjścia z ośrodka pod warunkiem, że będzie kontynuował terapię, brał leki i nie stwarzał zagrożenia. Dla głównego bohatera to żaden problem, ponieważ w jego ocenie, dzięki pracy…
Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz – Adam Cyra
Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz to książka Adama Cyry mająca charakter pracy naukowej. To kompletna biografia Rotmistrza, w oparciu o setki źródeł historycznych: pozycji naukowych, wspomnień, książek popularno-naukowych, rozmów. Jeśli ktoś szuka wyczerpującej temat historii życia Witolda Pileckiego, to już dłużej szukać nie musi. Dzieło Cyry to prawdziwe kompendium, po brzegi wypełnione faktami z życia tego bohaterskiego…
Śmiać się całym sercem – Valerio Albisetti
Książka Valerio Albisettiego pt. Śmiać się całym sercem to krótki przewodnik motywacyjny dla chcących zmienić swoje życie, tak by pojawiło się w nim znacznie więcej optymizmu i radości. Albisetti niezmiennie zachęca do tego, by śmiać się sercem, by pogodzić się z samym sobą oraz wziąć odpowiedzialność za swoje życie. Śmiać się całym sercem to jeden z wielu poradników…
Stowarzyszenie umarłych poetów – Nancy H. Kleinbaum
To niesamowita historia. Momentami wzrusza, momentami bawi, ale cały czas uczy. Stowarzyszenie umarłych poetów to przepiękna opowieść, która zapada w pamięć na długie lata. Tak było w moim przypadku, gdy kilkanaście lat temu zobaczyłem film pod tym tytułem. Dlatego tym większe było moje zdziwienie, gdy znalazłem książkę Nancy Kleinbaum. Od razu z radością i wyczekiwaniem po nią…
Stulatek, który wyskoczył przez okno i uciekł – Jonas Jonasson
Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął to zabawna i pełna humoru powieść napisana przez Jonasa Jonassona. To opowieść o niezwykle barwnym życiu Allana Karlssona, Szweda, który nieco nieoczekiwanie zarówno dla siebie jak i otoczenia stał się obywatelem świata z życiorysem, którym mógłby obdarować co najmniej kilka osób. Allan Karlsson w wyniku swojej postawy życiowej oraz serii…
Wielki Rybak – Lloyd C. Douglas
Wielki Rybak to kontynuacja najbardziej znanej powieści autorstwa Lloyda Douglasa – Szaty. Choć jest to kontynuacja, to jednak jej akcja dzieje się w większości przed wydarzeniami z Szaty i niejako je dogania, ukazując wydarzenia z innej perspektywy. Ale od początku – jest to wielowątkowa powieść o czasach, w których żył Jezus Chrystus, widziana oczyma wielu różnych postaci. Akcja rozgrywa…
Uśpieni – Lorenzo Carcaterra
Uśpieni autorstwa Lorenzo Carcaterry to książka niezwykła. To, co stanowi jej największą wartość, to fakt, że jest ona oparta na prawdziwych wydarzeniach i w zasadzie jest powieścią autobiograficzną. Carcaterra, jak pisze we wstępie oraz jak mówił w wywiadach, pozmieniał nazwiska i daty, ale historia jest prawdziwa. A historia ta nikogo nie pozostawia obojętnym. To prawdziwy dramat…
Jedenaście dni w Berlinie – Hakan Nesser
Jedenaście dni w Berlinie to historia mieszkającego w Szwecji 30-letniego Arnego, który w wyniku tragicznego wypadku w dzieciństwie staje się, delikatnie mówiąc, niezbyt rozgarnięty. Ojciec na łożu śmierci wyznaje mu rzecz niebywałą. Otóż, matka Arnego nie zmarła wiele lat temu, jak mu powiedziano, a odeszła z przygodnym trubadurem i przeniosła się do Berlina. Podczas wygłaszania ostatniej woli,…
Nostalgia anioła – Alice Sebold
Wzruszająca i przejmująca do głębi historia nastolatki – Susie Salmon, brutalnie zgwałconej i zamordowanej przez mężczyznę z sąsiedztwa. Tak, właśnie od opisu tych mrożących krew w żyłach wydarzeń rozpoczyna się książka „Nostalgia anioła”. Bez zbędnego przebierania w środkach, Alice Sebold od razu zapoznaje czytelnika z tragedią głównej bohaterki. Bo to, co w tej powieści kluczowe,…
Wyspa tajemnic (Wyspa skazańców) – Dennis Lehane
Edward 'Teddy’ Daniels jest szeryfem federalnym, który udaje się z misją na tajemniczą wyspę, na której znajduje się nie mniej zagadkowy szpital psychiatryczny. Tak właśnie zaczyna się powieść „Wyspa tajemnic”, znana również jako „Wyspa skazańców” napisana przez Dennisa Lehane’a. Spopularyzowana została przez bardzo dobrą ekranizację pod pierwszym z tych tytułów w 2010 r. przez Martina…
Cmętarz zwieżąt – Stephen King
Długo zwlekałem z przeczytaniem tej powieści. Dlaczego? Dość mocno odpychał mnie tytuł. Jestem miłośnikiem naszej trudnej, acz niezwykle pięknej ortografii. A taki zapis tytułu: „Cmętarz zwieżąt” to niemal rozbój na moim umyśle 😉 Dlatego choć na półkach sklepowych wielokrotnie widziałem tę książkę Kinga, to szybko odwracałem wzrok. Spodziewałem się, że tak zapisany tytuł ma pewnie…
Prawdziwe męstwo – Charles Portis
Lata temu zafascynowany postaciami Winnetou i Old Shatterhanda wędrowałem z nimi przez stepy i prerie Dzikiego Zachodu, by dać się ponieść przygodzie, która w ich towarzystwie zawsze była gwarantowana. Niesiony tym sentymentem sięgnąłem po powieść w stylu westernu, uznawaną przez wielu za klasyk – „Prawdziwe męstwo”. Tęsknota za znanym mi z dzieciństwa Dzikim Zachodem wywiodła…
Rzeka tajemnic – Dennis Lehane
Kolejne po „Wyspie tajemnic” spotkanie z Dennisem Lehanem. Zdaje się, że zaprzyjaźnimy się w najbliższym czasie nieco bardziej, bo „Rzeka tajemnic” to świetna i wciągająca pozycja, po którą zdecydowanie warto sięgnąć. Ok, wprawdzie takie zdanie powinienem napisać dopiero w podsumowaniu, ale cóż – uznałem, że w tym przypadku już na samym początku muszę podkreślić jakość…
Konklawe – Robert Harris
To miała być recenzja zawierająca prawie same superlatywy. Podczas lektury książki Roberta Harrisa pt. „Konklawe” w głowie układały mi się zdania do recenzji, którą miałem napisać tuż po zakończeniu tej wciągającej powieści. W myślach kotłowały się określenia: intrygująca, ciekawa, z wartką akcją, pełna niespodzianek, obfita w szczegóły, otoczona aurą tajemniczości. Aż przyszedł finał i klops.…
Syn – Jo Nesbo
Czy istnieje Jo Nesbo bez Harry’ego Hole’a? Otóż tak. I to nawet więcej niż istnieje. Powieść „Syn” to dla mnie historia znacznie bardziej interesująca i wciągająca niż dwie wcześniej przeczytane książki z cyklu o Harrym. A kim jest ów Jo Nesbo? O to trzeba zapytać co najmniej tysięcy jego zaczytanych fanów i zwolenników. Bo autor…
Życie Pi – Yann Martel
„Życie Pi” autorstwa Yanna Martela, to typowa powieść drogi, gdzie główny bohater jest przez większą część powieści w podróży. Choć w przypadku Piscine’a Patela, nie jest to podróż, którą sobie wymarzył lub choćby zaplanował. Dryfuje on bowiem przez Ocean Spokojny w szalupie ratunkowej. Jak do tego doszło? Piscine Patel, znany jako Pi, wraz z rodziną…
Brudny szmal – Dennis Lehane
„Brudny szmal” to kolejna już powieść Dennisa Lehane’a, która wpadła mi w ręce. Zachwycony poprzednimi lekturami z wielkimi nadziejami wziąłem się za czytanie następnej powieści rozgrywającej się w dzielnicy Bostonu, East Buckingham. Niestety spotkało mnie spore rozczarowanie. Jedynym powodem, dla którego naprawdę warto przeczytać tę książkę, jest styl pisarski Dennisa Lehane’a. Bogate opisy, niezwykle błyskotliwe…
Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka – Cezary Łazarewicz
Chyba najdłuższa, jak do tej pory, przerwa w blogowaniu i czytaniu w mojej krótkiej, blogerskiej karierze. Przyczyn było wiele i każda z nich była szalenie istotna: zaangażowanie w inne projekty, sporo pracy, nowe sezony „Stranger Things” i „Punishera” 😉 Ale teraz zaliczam powrót po kilkutygodniowej przerwie i jest to ważny powrót, głównie ze względu na…
I góry odpowiedziały echem – Khaled Hosseini
Zachęcony wybitnym „Chłopcem z latawcem” i bardzo dobrym „Tysiącem wspaniałych słońc” sięgnąłem po trzecią z najbardziej znanych powieści Khaleda Hosseiniego pt. „I góry odpowiedziały echem”. Początek zachęcił mnie bardzo mocno i wszystko wskazywało na to, że będzie to kolejna interesująca pozycja tego autora. Później jednak nieco się popsuło. „I góry odpowiedziały echem” to opowieść wielowątkowa,…
Twój cień – Jeffery Deaver
Twój cień to trzecia część przygód agentki CBI Kathryn Dance. Główna bohaterka decyduje się na zasłużony odpoczynek, by podczas krótkich wakacji oddać się swojej pasji – muzyce. Wraz z przyjaciółką prowadzi stronę internetową, na której umieszcza piosenki mało znanych, lokalnych zespołów muzycznych, próbując w ten sposób wyłowić prawdziwe muzyczne perełki. Choć zamierza poświęcić czas wakacji swojej…
Śpiąca laleczka – Jeffery Deaver
Pierwsza część przygód agentki kalifornijskiego CBI – Kathryn Dance. Bohaterkę można było spotkać w innej powieści J. Deavera pt. „Zegarmistrz” będącej częścią cyklu związanego z Lincolnem Rhymem. Jednak tam K. Dance grała drugoplanową rolę ekspertki od kinezyki oraz przesłuchań, natomiast „Śpiąca laleczka” jest pierwszą książką, w której Kathryn Dance jest postacią pierwszoplanową. Tytułowa Śpiąca laleczka, to…
Człowiek nietoperz – Jo Nesbø
„Człowiek nietoperz” to pierwsza część cyklu przygód Harry’ego Hole’a – norweskiego policjanta śledczego. W odległej Australii zostaje zamordowana norweska obywatelka, Inger Holter. Harry Hole zostaje wysłany do krainy kangurów, by wspomóc lokalną policję w śledztwie. Na miejscu zaprzyjaźnia się z tamtejszym oficerem policji – Andrew Kensingtonem, który wprowadza go w pełne mrocznych sekretów życie największego…
Panika – Jeffery Deaver
Panika to czwarta część przygód agentki CBI Kalifornia, Kathryn Dance. W trakcie koncertu w klubie muzycznym fani zdobywającego coraz większą popularność zespołu oddają się bez reszty beztroskiej zabawie. Nie spodziewają się, że cokolwiek może im grozić. A zagrożenie czyha na odpowiedni moment, by wzbudzić w nich strach. Strach, który przerodzi się w przerażenie. Przerażenie, które obudzi…
Chłód granitu – Stuart MacBride
Na Aberdeen pada blady strach po śmierci bestialsko zamordowanego 4-latka. Czy w mieście grasuje seryjny morderca, który na cel wziął małe dzieci? Sprawę próbuje rozwiązać policja jednak sprawca nie pozostawił żadnych śladów i śledczy są w kropce. To początek powieści kryminalnej „Chłód granitu” napisanej przez Stuarta MacBride’a. Jej głównym bohaterem jest sierżant Logan McRae, a…
Wściekłość i duma – Oriana Fallaci
„Wściekłość i duma” to książka-apel napisana przez Orianę Fallaci bezpośrednio po atakach na wieże WTC, w pobliżu których autorka mieszkała. Da się odczuć to, że przepełniają ją emocje, którym musiała dać upust. I dała. Efektem jest właśnie „Wściekłość i duma”. Są jednak chwile w życiu, gdy milczenie staje się grzechem, a mówienie jest nakazem. Obywatelskim obowiązkiem,…
Ciemności, weź mnie za rękę – Dennis Lehane
Po przeczytaniu bardzo wciągającej powieści „Wypijmy, nim zacznie się wojna„, nie mogłem się oprzeć, by jak najszybciej sięgnąć po drugą część przygód pary detektywów – Patricka Kenziego i Angeli Gennaro. Wiedziony przeczuciem, że kolejny tom będzie co najmniej tak samo dobry, wziąłem książkę czym prędzej w ręce. Co najistotniejsze, nie zawiodłem się. „Ciemności, weź mnie…
Wypijmy, nim zacznie się wojna – Dennis Lehane
Fantastyczne jest to uczucie, gdy sięgasz po książkę z pewną dozą niepewności i zastanawiasz się: czy na pewno mi się spodoba? I już po kilku stronach czujesz, że coś w środku wskakuje na odpowiednie miejsce, jak idealnie dopasowany puzzel. Tak właśnie miałem w przypadku powieści „Wypijmy, nim zacznie się wojna” Dennisa Lehane’a. Autor ten kilka…