Właśnie zakończyła się moja 1,5 miesięczna przygoda z aplikacją Empik Go. Korzystałem z niej głównie słuchając audiobooków. Jak oceniam ofertę tej firmy, działanie aplikacji i cenę, jaką trzeba ponieść za korzystanie z usługi? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

empik go
źrodło: www.empik.com/go

Ofertę Empiku można wypróbować dzięki 14-dniowemu okresowi próbnemu, z którego ja właśnie skorzystałem. Poza tym dzięki punktom zgromadzonym na Pyszne.pl miałem dodatkowy miesiąc gratis, co łącznie przełożyło się na 6-tygodniowy okres korzystania przeze mnie z apki. Starałem się maksymalnie wykorzystać czas dostępu do Empik Go i w ciągu 1,5 miesiąca przesłuchałem 5 audiobooków, a kolejne dziesięć dołożyła moja Żona, bo z oferty można korzystać na dwóch urządzeniach.


Czy warto skorzystać z Empik Go w 2021 roku?

Wpis, który aktualnie czytasz powstał na początku 2020 roku. Znajdziesz w nim wiele ciekawostek o Empik Go i interesujące komentarze Czytelników bloga. Dla uzyskania pełnej informacji zachęcam Cię jednak do przeczytania także nowego posta o Empik Go, który zawiera uaktualnione informacje o tej usłudze 🙂


A wtedy wchodzi ona – cała na biało, czyli aplikacja Empik Go

Po szybkim i sprawnym zalogowaniu ukazała mi się przejrzysta i działająca bez zarzutu aplikacja. Od razu zabrałem się za przejrzenie dostępnego katalogu książek i znalazłem całkiem spory zbiór ciekawych ebooków i audiobooków. Nie wszystkie sprzedawane przez Empik elektroniczne książki są dostępne w abonamencie, ale i tak jest w czym wybierać.

Wracając do działania samej aplikacji na Androida (dostępna jest również wersja na iOS), to jedynie dwukrotnie pojawił się błąd wewnętrzny systemu i musiałem wymusić zatrzymanie aplikacji i puścić ją na nowo. Poza tym apka działała bardzo dobrze, wznawiając każdorazowo w miejscu, w którym wcześniej zakończyłem słuchanie danej książki. Książki można słuchać od razu po dodaniu na konto, albo pobrać ją w całości, by następnie odsłuchaćoffline.

błąd wewnętrzny
empikgo półka
Lista audiobooków, które dodałem na półkę
Strona startowa aplikacji

Świetne jest również to, że jeśli już wcześniej kupiło się jakiegoś ebooka na stronie empiku, to książka ta automatycznie jest dostępna po zalogowaniu się do apki Empik Go poprzez ten sam email. Niby takie oczywiste, ale miłym zaskoczeniem było dla mnie to, że znalazłem w apce dwa ebooki, które kupiłem kilka lat temu.

Oferta dostępna także na czytnikach

Przez jakiś czas z Empik Go można było korzystać jedynie na telefonach i tabletach, co stanowiło według mnie sporą barierę, jeśli chodzi o czytanie ebooków. Ale od połowy listopada ubiegłego roku Empik ma w ofercie promocję z czytnikami InkBook (Lumos i Prime HD). Aby zainstalować apkę trzeba wejść w Aplikacje – InkBOOK Apps i tam pobrać Empik Go. Niestety apka jest do pobrania jedynie na czytniki tej marki (dostępna także na czytnikach Onyx z androidem). Użytkownicy Pocketbooków lub Kindle’i muszą obejść się smakiem.

empik go

Dobra, dobra… Ile będzie mnie to kosztować?

Oferta cenowa na tle Legimi prezentuje się całkiem dobrze, bo jest mocno konkurencyjna. Wprawdzie full opcja Ebooki + Audiobooki jest za taką samą cenę – 39,99 zł/m, to jednak w Legimi dotyczy to jedynie sytuacji, gdy zawrzesz roczną umowę (bez umowy – 44,99 zł/m). W Empik Go obowiązuję Cię jedynie miesięczny okres wypowiedzenia, wiec tu plus dla znanej sieci saloników prasowych. Abonament na same ebooki wychodzi taniej o 2 zł/m w ofercie Empiku i to także zaleta ich oferty.

empik go ceny

Natomiast przewagą Legimi jest to, że ofertę ma bogatszą. Bo jeśli chodzi o zasoby, to nie wszystkie książki dostępne w Empiku są dostępne w abonamencie. Empik podaje, że w najwyższym abonamencie dostępnych jest na ten moment ponad 25000 ebooków i ponad 4000 audiobooków. Legimi chwali się łącznie liczbą 60000 ebooków i audiobooków. Jeśli chodzi o dostęp do nowości, to w obu ofertach nie mam do czego się przyczepić.

Audiobooki – oferta

By porównać zakres oferty audiobooków w Empik Go i Legimi zestawiłem listę kilku popularnych autorów (stan na 16.01.2020):

AutorEmpik GoLegimi
Stephen King935
Remigiusz Mróz1026
Olga Tokarczuk06
Camilla Läckberg010
John Grisham09
B. A. Paris33
Harlan Coben1820
Jo Nesbo023
Tess Gerritsen1311
Andrzej Sapkowski200

Takie porównanie jest oczywiście mocno subiektywne, ale daje pewien ogląd sytuacji. Można zauważyć, że oferta Legimi jest w większości przypadków bogatsza, dlatego wielbiciele książek słuchanych powinni skierować swoje kroki raczej ku temu drugiemu dostawcy.

Ebooki – oferta

Ok, audiobooki za nami. Teraz ta sama dziesiątka autorów, ale tym razem w zestawieniu ujęta została liczba ebooków w abonamencie (stan na 16.01.2020):

AutorEmpik GoLegimi
Stephen King075
Remigiusz Mróz2339
Olga Tokarczuk014
Camilla Läckberg012
John Grisham020
B. A. Paris03
Harlan Coben030
Jo Nesbo020
Tess Gerritsen028
Andrzej Sapkowski07

To zestawienie jest nawet bardziej dobitne. Widać, że Empik dopiero buduje swoją pozycję w tym pojedynku. W swojej ofercie ma sporo pozycji z dziedziny psychologii, filozofii czy religii, a także pokaźny zestaw lektur szkolnych. Na bieżąco dodaje również spory katalog nowości, ale do zasobów Legimi jednak mu daleko.


Zobacz mój wpis o zaletach i wadach Legimi. Z tekstu dowiesz się, czy warto wykupić abonament, do kogo kierowana jest oferta Legimi i jakie pozycje znajdziesz w tej internetowej wypożyczalni i księgarni w jednym 🙂


Podsumowanie

Póki co pozostaję przy Legimi, głównie ze względu na to, że w ramach współpracy z siecią komórkową ich abonament na ebooki wynosi 19,99 zł/m, co jest najtańszą propozycją z powyższych. Drugim powodem, dla którego pozostanę z Legimi jest to, że używam czytnika Pocketbook, który bardzo dobrze współpracuje z apką Legimi, a nie ma na nim póki co możliwości korzystania z Empik Go.

Gdybym jednak szukał dobrej oferty na ebooki i jeszcze nie miał czytnika, bądź używał czytnika InkBook, to zdecydowanie rozważyłbym propozycję od Empiku. Miesięczny abonament za elektroniczne książki jest niższy, a i w każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji.

Cieszę się, że powstała konkurencyjna dla Legimi oferta abonamentowa na ebooki i audiobooki. Nic tak nie wspomaga rozwoju usługi jak oddech rywali na plecach. A wszystko to może wyjść jedynie z korzyścią dla użytkowników.

empik go

Korzystacie z oferty Empik Go? A może planujecie to zrobić? Koniecznie dajcie znać o Waszych odczucia co do działania tej usługi i dostępnych w niej zasobów.