Rok po opublikowaniu pierwszego wpisu o usłudze abonamentowej Empik Go, postanowiłem przyjrzeć się, jak zmieniła się jej oferta oraz sama aplikacja Go. Skorzystałem z 2-miesięcznego dostępu do usługi, przeczytałem kilka ebooków i odsłuchałem kilku audiobooków. Pierwsze wrażenie? Empik przez ten rok nie próżnował 🙂

Ale od początku – Empik Go to aplikacja na telefon, tablet bądź czytnik zapewniająca dostęp do tysięcy audiobooków i ebooków w ramach miesięcznego abonamentu. Więcej o samej usłudze przeczytasz w moim poprzednim wpisie. Zachęcam do tego, bo i tam znajdziesz wiele ciekawostek i interesujących komentarzy od czytelników bloga.

Dostęp do tysięcy książek na dwóch urządzeniach

Empik Go otwiera przed każdym czytelnikiem tysiące możliwości. Na chwilę obecną można przeczytać (o ile Ci się uda ;)) prawie 31 000 ebooków oraz przesłuchać prawie 5600 audiobooków. Jeśli lubisz podcasty, to masz dodatkowo dostęp do ponad 15 500 odcinków tego typu nagrań. Oferta przez miniony rok poszerzyła się o kilka tysięcy książek, za co spore brawa. Cieszy mnie rozwój Empiku, bo wychodzę z założenia, że konkurencja na rynku abonamentowych usług czytelniczych sprzyja nam – kochającym czytać.

Korzystać z zasobów Go można w tym samym czasie na dwóch urządzeniach. Możesz wybrać spośród trzech typów: telefon, tablet lub czytnik ebooków. I tu również muszę pochwalić Empik za poszerzenie listy obsługiwanych czytników. Rok temu były to tylko czytniki InkBook (Lumos i Prime HD) oraz Onyx (posiadające system Android). Teraz z oferty skorzystać mogą także użytkownicy Pocketbooków (Touch HD 3, Touch Lux 5, InkPad 3, InkPad X, Color), a dodatkowo poszerzył się dostęp dla posiadaczy InkBooków (Classic 2, Lumos, Prime, Prime HD, Explore, Calypso). Ale prawdziwa bomba dopiero nadchodzi…

Empik Go jakie urządzenia

Empik Go na Kindle? Tak – już niedługo

W Polsce sporo popularnością cieszą się czytniki Kindle. Urządzenia od Amazona długo pozbawione były możliwości korzystania z książkowych abonamentów. Dopiero w październiku 2017 roku Legimi przełamało tę niemoc i był to krok milowy w rozwoju tej usługi. Za kilka miesięcy do zielonego dostawcy książek dołączy także Empik, bo zgodnie z informacjami, jakie uzyskałem, w okolicach połowy tego roku Empik Go trafi na czytniki Kindle. Dla mnie to rewelacyjna informacja i przyznam, że mocno czekam na ten moment. Jestem przekonany, że będzie to przełom także dla samego Empiku.

Na razie nieznane są jednak szczegóły techniczne dostępu do Go na urządzeniach Amazona. Nie wiadomo zatem, czy będzie to wymagało dodatkowej aplikacji na komputer i połączenia kablem, podobnie jak w przypadku Legimi, czy będzie to inny sposób. Przyszłość pokaże, a ja jej wyczekuję z szybszym biciem serca 😉

EDIT (03.11.2021): Empik Go działa już na urządzeniach Kindle. Więcej w tym tekście.

Oferta – szczegóły

Jak wygląda oferta Empik Go z podziałem na poszczególne kategorie i gatunki? Poniżej w tabeli zamieszczam wykaz książek z podziałem na poszczególne typy (stan na 17.01.2021 r.)

Audiobooki – zestawienie

KategoriaLiczba
Podcasty  15528
Literatura obyczajowa  939
Kryminał737
Dla dzieci  735
Lektury, pomoce szkolne  587
Fantastyka, horror  526
Język i nauka języków obcych  330
Literatura piękna polska  289
Literatura faktu, reportaż  221
Biografie i wspomnienia  193
Rozwój osobisty  193
Dla młodzieży  186
Literatura piękna obca  173
Biznes, ekonomia  137
Nauki społeczne i humanistyczne  123
Religie i wyznania  79
Historia  57
Zdrowie, rodzina  31
Poezja, aforyzm, dramat  14
Poradniki  11
Turystyka, podróże  10
Nauki matematyczno-przyrodnicze  6
Suma21 109 

Łączna liczba audiobooków wynosi 5581, a po uwzględnieniu także podcastów – 21 109. To wiele godzin słuchania i jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie byłbym jednak sobą, gdybym nie odniósł się do swojego poprzedniego wpisu, w którym wybrałem 10 poczytnych autorów i sprawdziłem, jak wygląda dostęp do ich twórczości w postaci audiobooków oraz ebooków. Dla książek słuchanych zestawienie znajdziecie poniżej.

AutorEmpik GoLegimi
Stephen King9 935 41 ⬆
Remigiusz Mróz10 13 ⬆26 32 ⬆
Olga Tokarczuk0 06 7 ⬆
Camilla Läckberg0 010 13 ⬆
John Grisham0 09 11 ⬆
B. A. Paris3 5 ⬆3 5 ⬆
Harlan Coben18 31 ⬆20 32 ⬆
Jo Nesbo0 023 19 ⬇
Tess Gerritsen13 20 ⬆11 20 ⬆
Andrzej Sapkowski20 24 ⬆0 6 ⬆

U kilku z wybranych autorów nastąpiły wzrosty w aktualnej ofercie, a kilku pozostaje bez zmian. Wciąż mam nadzieję, na dalszą poprawę w dostępie do książek w/w pisarzy. Trzymam kciuki, by to się udało, bo na pewno zwiększy to popularność Go.

Poniżej lista ebooków dostępnych w ramach abonamentu z podziałem na kategorie:

Ebooki – zestawienie

KategoriaLiczba
 Literatura piękna polska  11643
 Literatura piękna obca  3362
 Literatura obyczajowa  2360
 Poradniki do gier  1662
 Kryminał, sensacja, thriller  1423
 Fantastyka, horror  1378
 Nauki społeczne i humanistyczne  1187
 Literatura faktu, reportaż  1089
 Dla dzieci  867
 Biografie i wspomnienia  815
 Dla młodzieży  769
 Poezja, aforyzm, dramat  697
 Religie i wyznania  592
 Rozwój osobisty  524
 Lektury, pomoce szkolne  514
 Poradniki  379
 Historia  331
 Język i nauka języków obcych  231
 Nauki matematyczno-przyrodnicze  228
 Biznes, ekonomia  218
 Kuchnia, diety  151
 Zdrowie, rodzina  141
 ePrasa  90
 Prawo  75
 Turystyka, podróże  72
 Sztuka  70
 Ebooki obcojęzyczne  58
 Informatyka  21
Podsumowanie   30 942

Łączna suma książek elektronicznych daje imponujący wynik sięgający prawie 31 tys. Jest z czego wybierać, a poza beletrystyką można znaleźć wiele książek branżowych i służących do nauki.

Pozostaje mi jeszcze dodać zestawienie dla 10 tych samych autorów, co w przypadku audiobooków. Spis poniżej:

AutorEmpik GoLegimi
Stephen King0 075 76 ⬆
Remigiusz Mróz23 25 ⬆39 45 ⬆
Olga Tokarczuk0 014 15 ⬆
Camilla Läckberg0 012 12
John Grisham0 020 23 ⬆
B. A. Paris0 1 ⬆3 5 ⬆
Harlan Coben0 2 ⬆30 31 ⬆
Jo Nesbo0 020 24 ⬆
Tess Gerritsen0 028 26 ⬇
Andrzej Sapkowski0 07 11 ⬆

Zestawienia z 10 wybranych autorów wypadają trochę niekorzystnie dla Empik Go i w ciągu roku zaszła w nich jedynie kosmetyczna zmiana na plus. Ale wynika to w sporej mierze z doboru autorów, bo choć robiłem to losowo, to jednak dość subiektywnie – wybierając takich pisarzy, którzy są na topie i wydają mi się popularni. By być bardziej obiektywnym muszę zaznaczyć, że Empik Go wypada korzystniej w przypadku dostępu do książek wielu polskich autorów. Poniżej lista kilku wybranych polskich pisarzy, których książki są dostępne w abonamencie Go na wyłączność lub prawie na wyłączność:

  • Zygmunt Miłoszewski (w Legimi dostępny jedynie audiobook „Gniew”)
  • Katarzyna Miszczuk
  • Jacek Galiński
  • Jakub Szamałek (w Legimi dostępna jedna książka, w Empik Go 4)

Zobacz mój wpis o zaletach i wadach Legimi. Z tekstu dowiesz się, czy warto wykupić abonament, do kogo kierowana jest oferta Legimi i jakie pozycje znajdziesz w tej internetowej wypożyczalni i księgarni w jednym 🙂


Produkcje własne

Nie sposób nie zauważyć, że przez ten rok Empik bardzo mocno pracował nad rozwojem oryginalnych produkcji własnych, bardzo często w naprawdę gwiazdorskich obsadach. Wśród najbardziej interesujących nagrań wyróżnię przede wszystkim:

„Fucking Bornholm” – obsada: Magdalena Różczka, Michał Czernecki, Leszek Lichota i Olga Kalicka.
„Wyrwa. Historia Ułana” obsada: Nikodemem Rozbicki, Katarzyna Warnke, Adam Woronowicz i Jacek Beler. Produkcja na podstawie oryginalnego scenariusza Wojciecha Chmielarza.
„Kwestia ceny” Zygmunta Miłoszewskiego – superprodukcja audio na 40 głosów. W głównych rolach: Aleksandra Popławska, Rafał Zawierucha oraz Arkadiusz Jakubik.
„Lalka” Bolesława Prusa – serial audio. W rolach głównych: Julia Wieniawa, Adam Woronowicz, Maciej Musiał, Barbara Kurdej -Szatan, Wiktor Zborowski.
„Dublerka” – serial audio na podstawie thrillera psychologicznego, którego współautorkami są B.A. Paris, Sophie Hannah, Clare Mackintosh i Holly Brown. W rolach głównych występują: Anna Dereszowska, Paulina Holtz, Małgorzata Lewińska oraz Maria Seweryn.
„Paprocany” – produkcja oryginalna na podstawie nowej książki Pauliny Świst. Obsada: Olga Bołądź i Grzegorz Damięcki.

To jedynie kilka wybranych produkcji oryginalnych Empiku. Cieszy mnie rozwój usługi pod tym kątem, bo nie ukrywam, że lubię superprodukcje, w które zaangażowani są znani polscy aktorzy, a najlepiej słucha mi się Adama Woronowicza 🙂

Empik Go Pocketbook

Miesięczne opłaty

Dostęp do zasobów Empik Go możliwy jest przy wyborze jednego z czterech abonamentów. Ich zestawienie załączam na obrazku poniżej.

źródło: www.empik.com

W trakcie roku doszło do zmiany ceny abonamentów dających dostęp do wyłącznie ebooków lub samych audiobooków. W obu przypadkach miesięczny koszt wzrósł o 5 zł, z poziomu 29,99 zł/m-c do 34,99 zł/m-c. Pełny pakiet zawierający zarówno ebooki jak i audiobook wyceniony jest na tym samym poziomie co przed rokiem – 39,99 zł/m-c. Kwota ta jest równa kosztom, jakie trzeba ponieść za pełny pakiet w przypadku konkurencyjnego Legimi, ale tam niezbędne jest 12-miesięczne zobowiązanie. Bez umowy miesięczny koszt najdroższego pakietu w Legimi jest droższy o 5 zł/m-c. Dlatego tu plus dla Empiku. Natomiast abonament na tylko ebooki w przypadku podpisania rocznej umowy wychodzi korzystniej w Legimi, bo tam miesięczny koszt wynosi wtedy 32,99 zł/m-c, czyli jest o 2 zł taniej. Pozostaje jedynie problem wielomiesięcznego zobowiązania.

Zastrzeżenia i życzenia

Dwa miesiące aktywnego korzystania z abonamentu Empik Go pozwoliły mi na zapoznanie się z kilkunastoma świetnymi lekturami. Aplikacja na system Android działa znakomicie i nie mam do niej właściwie żadnych zastrzeżeń. Nie wiesza się, jest szybka i płynna, łatwa w obsłudze, przejrzysta i czytelna. Brakuje mi jedynie synchronizacji w trakcie czytania na czytniku i tablecie. Bo w tym układzie synchro po prostu nie działa i po odłożeniu czytnika oraz chęci dalszego czytania tej samej książki na telefonie bądź tablecie trzeba ręcznie wyszukać miejsce, w którym się skończyło. Dla mnie to niezbędna funkcja. Warto jednak zaznaczyć, że synchronizacja pomiędzy dwoma urządzeniami z systemem Android bądź iOS działa bez zarzutu, problem dotyczy jedynie czytników.

Empik Go - czytoholik

Co do korzystania na dwóch urządzeniach, to tu także liczę w przyszłości na zwiększenie limitu, bo aktualnie można korzystać jedynie z dwóch odbiorników spośród trzech typów (telefon, tablet, czytnik). Aż prosi się, by limit został zwiększony do 3, zwłaszcza że konkurencja oferuje możliwość korzystania z 4 urządzeń. Niestety z otrzymanych informacji wiem, że nie są planowane zmiany w tym zakresie. Ale wciąż mam nadzieję, że to nie jest ostateczna decyzja 🙂

Trudność wynikającą z dostępu ograniczonego do dwóch urządzeń łagodzi możliwość bezproblemowej i szybkiej zmiany urządzeń, które aktualnie mogą korzystać z usługi. Wystarczy zalogować się na trzecim bądź kolejnym urządzeniu i po pojawieniu się monitu o przekroczonej liczbie urządzeń zastąpić jedno z wcześniej dodanych. Zmian tych można dokonywać w nieskończoność, co jest sporą zaletą, bo w Legimi przy zmianie czytnika musiałem dwukrotnie kontaktować się z supportem, by zmienić urządzenie mające dostęp do usługi.

Ze spraw nieco mniej istotnych pewną trudnością w trakcie obsługiwania aplikacji i wyszukiwania kolejnych tytułów do przeczytania jest to, że odcinki podcastów bądź produkcji oryginalnych Empiku pojawiają się na liście osobno, przez co utrudniają przeglądanie oferty. Otrzymałem jednak informację, że w najbliższych miesiącach zostanie to zmienione i bardzo się z tego cieszę.

Pytania i problemy od czytelników bloga

Pod poprzednim wpisem dotyczącym Empik Go otrzymałem od Was wiele interesujących opinii oraz opisu wrażeń z korzystania z aplikacji Go. Serdecznie Wam za te komentarze dziękuję. Pojawiły się także dwa zastrzeżenia i problemy, z którymi postanowiłem zwrócić się bezpośrednio do przedstawicieli Empiku. Poniżej zamieszczam zadane przeze mnie pytania i otrzymane odpowiedzi, których udzieliła Pani Martyna – Online Marketing Manager Empik S.A.

  1. Jedna z osób komentujących mój poprzedni wpis o Empik Go wspomniała, że „dostęp do książek w pełnym abonamencie jest limitowany i wynosi 20 książek w miesiącu (okresie rozliczeniowym). Dodatkowo jako przeczytaną/wysłuchaną pozycję uznaje się tę >napoczętą< w dziesięciu procentach. W praktyce po przeczytaniu dziesięciu procent dwudziestej książki następuje zablokowanie dostępu do aplikacji aż do nowego okresu rozliczeniowego”. Czy może to Pani potwierdzić? Jeśli tak, to czy są planowane zmiany w tym zakresie?
    Zostaliśmy zmuszeni do wprowadzenia limitu, ponieważ Empik Go stało się obiektem nadużyć treści. Mimo, że 20 książek w miesiącu brzmi strasznie to tak naprawdę ograniczenie dotyczy u nas mniej niż 1% użytkowników. Dzięki temu udało nam się wyeliminować oszustów. Jest nam przykro, że oprócz nich na limit natrafiają też uczciwi użytkownicy. Od momentu wprowadzenia go ciągle się uczymy i już zdążyliśmy wprowadzić kilka zmian „rozluźniających” restrykcje. W przypadku zażaleń zawsze podchodzimy pro-kliencko, czyli zwracamy pieniądze za okres, w którym użytkownik po raz pierwszy trafił na limit.
    Cały czas monitorujemy sytuację, zgłoszenia od użytkowników i staramy się poprawiać ten mechanizm.
  2. Czy są planowane zmiany wizualne na stronie Empiku, by ułatwić wyszukiwanie i dodawanie do biblioteczki książek, które chce się przeczytać bądź odsłuchać w ramach abonamentu? Aktualnie wygląda to trochę myląco i odnalezienie książek dostępnych w ramach abonamentu jest utrudnione. Zdecydowanie łatwiej to zrobić z poziomu aplikacji, gdzie łatwo można ustawić filtr na „Mój abonament”. Ale na stronie nie widzę takiej funkcji.
    Obecnie nie mamy takich planów. Strona empik.com to przede wszystkim e-commerce i pod tym kątem jest rozwijana. Jako zespół Empik Go skupiamy się na rozwoju aplikacji mobilnej i to właśnie w jej obrębie doświadczenie klienta zawsze będzie najlepsze.
    Odnośnie portalu zachęcam do wejścia na https://www.empik.com/audiobooki-i-ebooki i korzystania z predefiniowanych filtrów w Menu po lewej stronie (np. ebooki w abonamencie, lub audiobooki à audiobooki w abonamencie).
    (Tu mój komentarz: faktycznie po odwiedzeniu podanej przez Panią Martynę strony faktycznie można skorzystać z filtrów i łatwo odszukać książki dostępne w abonamencie. Nie można jednak dodać ich na półkę Go. Tu macie bezpośrednie linki do audiobooków oraz ebooków.)

Dziękuję serdecznie Pani Martynie za udzielone odpowiedzi. Co do pierwszego poruszonego problemu, to jestem przekonany, że po zgłoszeniu pojawienia się limitu u każdego miłośnika książek, który po prostu czyta bardzo dużo, np. jedną książkę dziennie, dział obsługi klienta w Empik zareaguje z korzyścią dla użytkownika. Przekonanie to opieram na doskonałym kontakcie z pracownikami Empiku, jaki sam do tej pory miałem.

Podsumowanie

Za mną kolejne dwa miesiące korzystania z Empik Go. Ponownie przekonałem się, że to bardzo dobra usługa dla wszystkich miłośników czytania. W ramach miesięcznego abonamentu użytkownik otrzymuje dostęp do tysięcy audiobooków i ebooków, z których można korzystać na dwóch urządzeniach spośród trzech typów: smartfon, tablet i czytnik ebooków. Oferta jest stale poszerzana, ale niestety wciąż nie ma w niej dostępu do powieści wielu moich ulubionych pisarzy. Dlatego jeśli stoisz przed wyborem, którą książkową usługę abonamentową wybrać, polecam Ci w pierwszej kolejności przejrzeć katalog dostępnych książek i podjąć decyzję w oparciu o własne preferencje. Bo zarówno Empik Go jak i Legimi zapewniają dostęp do ogromnej bazy czytelniczych podróży, a różnice cenowe w ofertach obu tych dostawców są niewielkie. Dlatego niech zadecyduje to, co najważniejsze – to jakie książki lubisz 🙂

Korzystacie z oferty Empik Go? A może planujecie to zrobić? Koniecznie dajcie znać o Waszych odczuciach związanych z działaniem tej usługi i dostępnych w niej zasobów.

A może o czymś zapomniałem i powinienem coś dodać w tym tekście? Napiszcie, co chcielibyście się dowiedzieć o usłudze Empik Go, a postaram się to uzupełnić we wpisie.

* Dziękuję serdecznie za pomoc i wiele szczegółowych informacji dotyczących oferty Empik Go Pani Martynie oraz Pani Ewelinie – pracowniczkom Empik S.A., z którymi kontaktowałem się wielokrotnie w trakcie korzystania z usługi oraz tworzenia tego wpisu.

Empik Go Kindle