Długo oczekiwany przełom w korzystaniu z czytelni Empik Go właśnie stał się faktem. Z końcem października ruszyła możliwość czytania książek na czytnikach Kindle przez posiadaczy abonamentu. Zapowiadałem to już na początku roku w moim poprzednim wpisie o tej świetnej usłudze Empiku. Zaraz po pojawieniu się tej funkcjonalności nie mogłem się powstrzymać od jej sprawdzenia 🙂

Trzeba jednak pamiętać, że póki co wciąż jest to wersja beta, dlatego mogą czasem wystąpić drobne komplikacje, o czym sam się przekonałem 😉 Więcej o tym dalej w tekście.

Empik Go na Kindle - czytoholik

Empik Go na Kindle – jak to działa?

Aby skorzystać z dostępu do Go na czytnikach Amazonu niezbędna jest aplikacja desktopowa na komputer. Póki co możliwe jest jej ściągnięcie na maszyny z systemem Windows (7 i nowszymi). Wkrótce ma być dostęp także dla korzystających z MacOS.

Empik Go dla Kindle - aplikacja

Po pobraniu aplikacji ze strony Empiku należy ją zainstalować i otrzymamy ekran logowania:

Empik Go dla Kindle - ekran logowania

Po wpisaniu danych pojawi się komunikat „Podłącz czytnik Kindle”:

Problem z podłączeniem Kindle

Uwaga! Drobne kłopoty na pokładzie 🙂

I tu pojawił się problem. Podobnie jak przy pierwszym korzystaniu z Legimi na Kindle kilka lat temu, tak i teraz aplikacja nie widziała mojego czytnika. Korzystam wciąż z leciwego już Kindle 7, który – zgodnie z informacjami na stronie Empiku – powinien być obsługiwany. Niestety pomimo wielu prób na dwóch komputerach i różnych portach USB czytnik nie był wykrywany. Z podobnym problemem zmagał się Cyfranek – zainteresowanych jego wrażeniami odsyłam do tego tekstu.

Czym prędzej zatem napisałem do działu pomocy Empik Go – przedstawiłem swój problem, podałem model czytnika i poprosiłem o interwencję. Na odpowiedź nie musiałem długo czekać. Skontaktowała się ze mną Pani Agnieszka, która dopytała o kilka szczegółów dotyczących czytnika, a następnie obiecała zająć się tym problemem. Po zaledwie kilku godzinach otrzymałem informację zwrotną, że do aplikacji Empik Go na Kindle została wprowadzona poprawka i od tej pory dodawanie ebooków działa idealnie. Kontakt z działem supportu Empik Go oceniam bardzo wysoko – szybka reakcja, zdiagnozowanie problemu i wprowadzenie niezbędnych poprawek w ciągu kilku godzin. Super!

Ale wracając do rzeczy. Po wykryciu czytnika przez aplikację pojawia się ekran informujący o poprawnym połączeniu:

Empik Go połączony z Kindle

Następnie jest możliwość wyboru, które ebooki spośród dodanych wcześniej do biblioteki przesłać na czytnik i należy kliknąć „Prześlij na Kindle”. W sytuacji, gdy chce się przesłać książkę dodaną do biblioteki już po połączeniu z Kindle, wystarczy wybrać opcję odświeżenia, a książka pojawi się w polu do wybrania.

Empik Go przesyłanie książek na Kindle

Po poprawnym przesłaniu wybranych ebooków pojawia się finalny komunikat: „Tytuły zostały przesłane!” i od tej pory można cieszyć się lekturą nowych książek na czytniku Kindle. Całość trwa zaledwie kilka minut.

Empik Go na Kindle

Na jakich czytnikach Kindle można skorzystać z Empik Go?

Lista wspieranych czytników od Amazona prezentuje się następująco: Kindle Touch, Kindle 7, 8, 10, Paperwhite 1-4, Voyage, Oasis 1-3. Jak widać, Empik Go obsługiwany jest przez znakomitą większość czytników Kindle.

Limity w usłudze Empik Go na Kindle

Dostęp do zasobów Empik Go na czytnikach Kindle funkcjonuje bliźniaczo do tego, jak działa to u największego konkurenta, czyli Legimi. W ciągu miesiąca można wgrać na czytnik 10 ebooków, które następnie dostępne są w trybie offline. Nie ma potrzeby, by wgrywać od razu wszystkie dziesięć na raz – jest to limit na jeden okres rozliczeniowy (30 dni). Możesz więc parokrotnie podłączać czytnik do komputera i wgrywać kolejne ebooki do limitu 10 na jeden okres rozliczeniowy.

Ważne informacje

  • czytnik należy podłączać przynajmniej raz na 30 dni, by zachować ciągłość czytania na Kindle’u (no, o ile ma się wciąż wykupiony abonament ;))
  • czytnik Kindle nie wlicza się do limitu urządzeń, np. mając abonament Audiobooki i Ebooki można korzystać z dwóch urządzeń plus także na czytniku Kindle – i to jest świetna informacja dla ludzi posiadających czytniki różnych marek. Aktualnie do konta Empik Go mam podpięte dwa: Pocketbooka oraz Kindle i nie musimy z Żoną wieczorami walczyć o czytnik 😉
  • z jednego konta Go można korzystać tylko na jednym czytniku Kindle, a czytnik można zmieniać raz na 40 dni.

Więcej pytań i odpowiedzi znajdziesz na stronie: FAQ Empiku.


Podsumowanie

Umożliwienie korzystania z abonamentu Empik Go na czytnikach Kindle może być przełomem dla tej usługi, a na pewno jest świetną informacją dla wszystkich użytkowników czytników Amazona. Obsługa i dodawanie ebooków poprzez specjalną aplikację na komputer przebiega sprawnie i szybko. Jedynym mankamentem jest ograniczenie do 10 książek na miesiąc, ale do tego samego zdążyło przyzwyczaić miłośników ebooków już wcześniej Legimi. Sam nie czytam więcej niż 10 książek na miesiąc, dlatego nie będzie to dla mnie większym problemem, ale są z pewnością tacy użytkownicy, których to ograniczenie może dotknąć.

Empik Go na Kindle - czytoholik

Śledząc informacje po debiucie Empik Go na Kindle dotarłem do opinii, że nie wszystkie książki będące w abonamencie są dostępne do przesłania na Kindle. Jeszcze się z tym nie spotkałem, ale podobnie wyglądało to podczas przesyłania ebooków na Kindle przez apkę Legimi. Przypuszczam, że powody tej sytuacji są zbliżone i mogą wynikać z decyzji wydawnictw, ale nie mam pewności w tym temacie. Jeśli dowiem się czegoś więcej, to z pewnością zaktualizuję ten wpis.

A tymczasem wracam do czytania książek na moim Kindle 7, który właśnie otrzymał drugie życie 😉

Chcesz dowiedzieć się więcej o samej usłudze Empik Go?

Odsyłam Cię do mojego wpisu z początku tego roku. Znajdziesz w nim wiele ciekawostek o Empik Go i interesujące komentarze Czytelników bloga.