Długo już myślałem o tym, by przeczytać „Na zachodzie bez zmian”. Zwłaszcza, że mam pewne doświadczenie z E. M. Remarquem – kilkanaście lat temu czytałem jego książkę „Trzej towarzysze” i byłem pod bardzo mocnym wrażeniem. Już wtedy wiedziałem, że muszę sięgnąć po inne pozycje tego autora. Stąd właśnie moje spotkanie z najsłynniejszą chyba książką Remarque’a…
W poszukiwaniu mocnych wrażeń sięgnąłem po kolejną książkę Jo Nesbo. Mój wybór padł na trzeci tom przygód najsłynniejszego norweskiego policjanta – Harry’ego Hole’a. Po dwóch poprzednich spotkaniach byłem niezupełnie usatysfakcjonowany, ale mimo tego miałem ochotę sięgnąć po kolejną część serii, bo polubiłem jej głównego bohatera. Z takimi rozmyśleniami zacząłem czytać „Czerwone gardło”. Hole kontra neonaziści…
Jako że uwielbiam powieści pełne zagadek i niespodzianek, to nie sposób było nie wrócić do królowej kryminału, czyli Agathy Christie. Moje pierwsze spotkanie z jej twórczością było umiarkowanie zadowalające, dlatego zdecydowałem się sięgnąć po kolejną książkę, by dać się porwać tej autorce na całego. I tak właśnie padło na „I nie było już nikogo”. Jeden…
Harlan Coben to jeden z tych pisarzy, których lubię najbardziej. Jego thrillery zawsze trzymają w napięciu, a książki pełne są dobrego, kąśliwego humoru. Dlatego choć powieści tego autora nie zapadają w pamięć na długo, to zapewniają zawsze rozrywkę na co najmniej dobrym poziomie. Stąd bez obaw sięgnąłem po jedno z jego najstarszych dzieł pt. „Klinika…
Jedno z moich noworocznych postanowień dotyczyło powrotu do czytania książek Mistrza Grozy – Stephena Kinga. Zdecydowałem się szybko wcielić w życie obiecane samemu sobie plany i tak sięgnąłem po powieść uznawaną przez wielu za jedną z najlepszych z repertuaru tego amerykańskiego pisarza. „Wielki Marsz”, bo o tej książce mowa, spełnił moje oczekiwania co do joty.…
„Mila księżycowego światła” kończy tak lubiany przeze mnie cykl przygód pary detektywów – Patricka Kenzie i Angeli Gennaro. To już szósta część serii napisanej przez Dennisa Lehane’a – autora, który w ostatnich dwóch latach wdarł się przebojem na szczyt listy moich ulubionych pisarzy. Powrót do przeszłości W Stanach Zjednoczonych panuje kryzys finansowy, który rzutuje również…
Pamiętam, gdy mając kilkanaście lat, zaczytywałem się w książkach Alistaira MacLeana. W ręce wpadły mi m.in. „Tylko dla orłów”, czy „Działa Nawarony” – świetne powieści akcji rozgrywające się w czasach II Wojny Światowej. Szukając nowej lektury dla siebie wpadłem na książkę napisaną przez Kena Folleta, pt. „Igła”. Reklamowana jako jedna z najlepszy powieści szpiegowskich, a…
W obliczu kolejnych napięć w relacjach polsko-żydowskich na scenie międzynarodowej, zdecydowałem się w końcu sięgnąć po leżącą na półce już od dobrych kilku miesięcy książkę amerykańskiego historyka, Richarda C. Lukasa. „Zapomniany holokaust”, bo o tej książce mowa, to pozycja rzeczowa, bardzo dobrze napisana i co najważniejsze – zgodna z prawdą historyczną. A jak przecież wiadomo:…
Dobrze się wraca do lubianych bohaterów znanych z wcześniej rozpoczętych serii. Z tą myślą siadałem do kolejnej książki Stuarta MacBride’a pt. „Otwarte rany”. To trzecia część cyklu przygód sierżanta Logana McRae z aberdeeńskiej policji w Szkocji. I choć cieszyłem się na ponowne wejście w ten specyficzny, nieco mroczny klimat znany mi z wcześniejszych tomów, to…
Lubię czytać książki, które trzymają mnie napięciu i nie puszczają aż do końca. Które po odłożeniu na chwilę na półkę mają magiczną moc przyciągania i nie pozwalają na to, by spokojnie spać, bo myśli wciąż wracają do rozgrywającej się w powieści akcji i rodzą pytania: co będzie dalej? Z nadzieją, że tak właśnie będzie sięgnąłem…
Od czasu do czasu z chęcią sięgam po biografie osób, które mogą mnie zainspirować do stawania się lepszym człowiekiem. Stąd właśnie urodził się pomysł, by przeczytać historię Bena Carsona pt. „Cudowne ręce”. No, nie tylko stąd. Muszę przyznać, że duży wpływ na chęć przeczytania tej książki miał film pod tym samym tytułem, który oglądałem kilka…
Wyznanie: nie czytałem do tej pory żadnej książki J. K. Rowling (chwila ciszy). Ok, po przyznaniu się do tego, że nie znam przygód Harry’ego Pottera i nie planuję ich poznać, mogę zacząć właściwy wstęp 😉 Słyszałem wiele dobrego o serii, której bohaterem jest Cormoran Strike, a której autorem jest Robert Galbraith (czyt. J. K. Rowling).…
Słyszałem i czytałem wiele dobrego o książce Michelle Cohen Corasanti pt. „Drzewo migdałowe”. Że to piękna, wzruszająca i niezwykle mocna historia. A takie lubię najbardziej 🙂 Dlatego czym prędzej zabrałem się za jej lekturę. Jak wyszło? Mogło być lepiej, niestety. Zagubione dzieciństwo „Drzewo migdałowe” to powieść o losach młodego Palestyńczyka, Ahmada, który wraz z rodziną…
„Od dekady nie czytałem lepszej powieści noir. Jest mroczna, brutalna, seksowna, smutna i napisana tak wspaniałym językiem, że podczas lektury czułem zwyczajną zazdrość”. To słowa Dennisa Lehane’a – jednego z moich ulubiony pisarzy. Czy mogła być zatem lepsza rekomendacja do przeczytania książki Nica Pizzolatto pt. „Galveston”? W dodatku Pizzolatto to pomysłodawca i scenarzysta serialu „True…
Jaka jest najlepsza rekomendacja dla książki? Według mnie o jakości powieści najdobitniej świadczy sytuacja, w której nie potrafię oderwać się od lektury dopóki nie skończę. Tak właśnie było z „Grą Anioła” – kończyłem tę powieść o 3 nad ranem, bo musiałem, po prostu musiałem dowiedzieć się, jak się skończy 🙂 Pisarzem być Głównym bohaterem powieści…
Nie jest jakąś wielką tajemnicą fakt, że po przeczytaniu „Wyspy tajemnic” Dennis Lehane szturmem wdarł się na szczyt moich ulubionych autorów. Kilka kolejnych powieści tego autora ugruntowało jego pozycję wśród pisarzy, po których dzieła sięgam ze sporymi nadziejami. W większości przypadków oczekiwania te całkowicie się spełniają. Jak to jest w przypadku ostatniej z powieści tego…
Lubię książki o tematyce wojennej, zwłaszcza te związane z II Wojną Światową. Dlatego, gdy zobaczyłem powieść „Pod szkarłatnym niebem” Marka Sullivana, to niemal od razu pomyślałem, że to pozycja dla mnie. Jednak dość szybko okazało się, że trochę się przeliczyłem. Historia tak niewiarygodna, że aż prawdziwa Głównym bohaterem książki jest Pino Lella – włoski młodzieniec…
Lubię powieści o wielopoziomowej intrydze, które choć są mocno rozbudowane, to jednak nie powodują poczucia zagubienia u czytelnika. Taka właśnie jest książka Terry’ego Hayesa – „Pielgrzym”. To misternie skonstruowana powieść szpiegowska, która sprawiła, że na trzy dni kompletnie oderwałem się od codziennej rzeczywistości, by przenieść się w świat agentów, terrorystów i tajnych służb. W świecie…
John Grisham był przez długie lata moim ulubionym pisarzem. Niestety w ostatnich czasie zrobił bardzo wiele, by skutecznie zniechęcić mnie do czytania kolejnych jego powieści. Kiedyś z zapartym tchem czekałem na kolejnej jego książki, dziś sięgam po nie raczej z przyzwyczajenia. I nadziei, że może jednak tym razem Grisham wróci na właściwe tory. Czy „Wyspa…
Od czasu, gdy kilkanaście lat temu po raz pierwszy przeczytałem „Ojca chrzestnego” Mario Puzo byłem przekonany, że pisarz ten jest autorem nietuzinkowym. Przeczytany dwa lata temu „Sycylijczyk” upewnił mnie w tym przekonaniu, ale po sięgnięciu po „Omertę” odrobinę zwątpiłem w geniusz Puzo. I oto teraz w ręce wpadła mi „Rodzina Borgiów”, druga pod względem popularności powieść…
Powieści fantastyczne albo science-fiction nie należą do moich ulubionych, delikatnie rzecz ujmując. Jednak raz na jakiś czas sięgam po książki z gatunków, które zwykle omijam, by upewnić się, czy coś się nie zmieniło w moim nastawieniu. Tak zdecydowałem się na jeden z klasyków z kategorii fantastyki – „Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?”…
Jako osoba, która dorastała w latach 90-tych, a w dodatku fan muzyki wszelakiej, w wieku kilkunastu lat odkryłem hiphop. Nie, nie zostałem wielkim fanem tego gatunku, ale do dziś lubię wracać do tych kilkunastu piosenek, które w tamtych czasach grały w tysiącach głośników trafiając przy tym swoim przekazem prosto w moje serce. Dlatego gdy zauważyłem…
Po kilku nieudanych eksperymentach książkowych, które w ostatnim czasie stały się moim udziałem, postanowiłem wrócić do „pewniaków” – powieści, które zapewnią mi mile spędzony czas. Stąd decyzja, by wyruszyć w kolejną podróż z Cormoranem Strike’iem – prywatnym detektywem, którego losy na karty powieści „Jedwabnik” przeniosła J.K. Rowling, pisząc pod pseudonimem Robert Galbraith. To już druga…
Macie jakichś idoli z dzieciństwa? Moim największym zawsze był Roberto Baggio – włoski piłkarz, prawdziwa legenda. Bajeczna technika, spryt, inteligencja, nieszablonowość – to jego cechy charakterystyczne, którymi wyróżniał się na boisku. Kochany przez całe Włochy, uwielbiany przez kibiców, niedoceniany przez trenerów. Jego piłkarska kariera wydaje się być idealnym materiałem na książkę. Dlatego czym prędzej nabyłem…
Będąc w pobliskim hipermarkecie podszedłem do półki z książkami z wyprzedaży. Wśród dziesiątek mało przekonujących mnie tytułów w oczy rzucił mi się ten jeden: „Miasto gniewu”. Niemal od razu skojarzył mi się z filmem o tym samym tytule, choć ów film nie jest adaptacją powieści. Przeczytałem krótki opis na okładce i zdecydowałem: biorę! Okazało się,…
Po przeczytaniu książki „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” byłem absolutnie przekonany, że sięgnę również po drugą część wspomnień Johna Douglasa, czyli „Podróż w ciemność”. Zwłaszcza, że serial na Netfliksie mocno przypadł mi do gustu i czekam z niecierpliwością na drugi sezon. Już na samym wstępie muszę przyznać, że drugi tom utrzymuje poziom znany z pierwszej…
Zaraz po obejrzeniu głośnego serialu HBO pt. „Czarnobyl” byłem przekonany, że niedługo przeczytam jakąś dobrą książkę o tej tematyce. Wybór padł na „Czarnobylską modlitwę. Kronikę przyszłości”, w oparciu o którą częściowo ów serial powstał. I był to doskonały wybór, bo książka Swietłany Aleksijewicz mocno zapada w pamięć, wywołując mnóstwo emocji – od wzruszenia po gniew…
Są pisarze, którzy zawsze gwarantują co najmniej dobry poziom. A właśnie takiej książki szukałem – dobrej. Dlatego zdecydowałem się sięgnąć po nietypową powieść Stephena Kinga pt. „Pan Mercedes”. Dlaczego nietypową? Bo King słynie raczej z powieści grozy, horrorów, a „Pan Mercedes” to kryminał, co jak na tego autora jest gatunkiem raczej mało spodziewanym. Zatem jak…
Jo Nesbo od lat utrzymuje się w gronie najbardziej poczytnych autorów w Polsce i nie tylko. Najczęściej kojarzony jest z postacią Harry’ego Hole, nieco zamkniętego w sobie komisarza policji o nietypowym podejściu do rozwiązywania spraw. Po przeczytaniu trzech części jego przygód postanowiłem sięgnąć po kolejną, bo polubiłem tego bohatera, choć każdy z poprzednich tomów pozostawiał…
Na kłopoty… Lehane 😉 Tak mógłbym zawsze śmiało powiedzieć. Bo gdy nie mam pomysłu, po jaką książkę sięgnąć, to zawsze z pomocą przychodzi mi Dennis Lehane. Tym razem zanurzyłem się w świat Ameryki w latach I Wojny Światowej i tuż po jej zakończeniu, a ściślej – Bostonu w czasach niepokoju. Bo „Miasto niepokoju” to monumentalna…
Po przeczytaniu jednej z wielu książek z cyklu przygód Jacka Reachera niemal 1,5 roku temu byłem przekonany, że warto dać temu bohaterowi jeszcze jedną szansę. Bo sposób w jaki pisze Lee Child jest interesujący, ale i mało skomplikowany. Dlatego, gdy szukałem mało wymagającego audiobooka, który towarzyszyłby mi podczas wykonywania innych czynności, przypomniałem sobie o Reacherze.…
Raz na jakiś czas warto sięgnąć po klasykę. Taka myśl przyświecała mi, gdy brałem do ręki pierwszy tom przygód Sherlocka Holmesa, czyli „Studium w szkarłacie”. Poza tym Sherlock to postać kultowa, która na stałe weszła do codziennego języka, dlatego z pewnym zawstydzeniem przyznawałem się do tej pory, że nie przeczytałem żadnego z opowiadań ani powieści…
Z okładki krzyk: „Już ponad 50 mln sprzedanych egzemplarzy!”, „Światowy bestseller! 1,5 miliona sprzedanych egzemplarzy w Polsce!” – a mimo tego książka ta długo musiała czekać na swoją kolej 😉 Bo na półce przeleżała całe miesiące, a w głowie plan na jej przeczytanie czekał od kilku lat. Ale w końcu – „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”…
Zdarza Wam się sytuacja, w której chcecie przeczytać książkę z tego powodu, że spodobał Wam się tytuł? Mi to zdarzyło się w tym roku już drugi raz, bo właśnie tak zdecydowałem, że sięgnę po „Idź, postaw wartownika”. Z jednej strony jest to kontynuacja absolutnego bestsellera pt. „Zabić drozda„, co już samo w sobie jest świetną…
Lubię czytać autorów sprawdzonych – takich, którzy już nie raz i nie dwa dostarczyli mi świetną rozrywkę swoimi powieściami. Ale od czasu do czasu wychylam głowę poza tę moją nieco stwardniałą skorupkę i szukam czegoś nowego. Tak właśnie zdecydowałem się na przeczytanie thrillera Kathryn Croft – „Poza kontrolą”. Opis z okładki głosi: „Hipnotyzuje, intryguje i…
Szukając mocnej lektury, która wciągnie mnie od samego początku i nie odpuści aż do ostatniej strony, trafiłem na powieść Dona Winslowa pt. „Skorumpowani”. Pamiętam, że kiedyś czytałem o tej książce na blogu Magdy, więc wiedziałem, że pozycja ta warta jest przeczytania. Skusiłem się i potwierdzam – jest dobra 🙂 Król na dnie Sierżant Malone, członek…
Lincoln Rhyme powraca. Genialny kryminalistyk, który wskutek wypadku uległ tetraplegii i jest prawie całkowicie sparaliżowany, rzuca się w wir kolejnego śledztwa. Gdy zobaczyłem, że w księgarniach pojawił się „Szlif” miałem odrobinę mieszane uczucia. Ale czy mogłem sobie odmówić sięgnięcia po kolejny tom mojego do niedawna ulubionego cyklu? Cóż, nie mogłem, choć może powinienem 😉 Diamentowa…
Zaraz po odkryciu, że na Netfliksie szykuje się polski serial oparty o książkę Harlana Cobena „W głębi lasu”, czym prędzej zapisałem sobie, by tę powieść przeczytać. Zwłaszcza że bardzo lubię tego autora, bo jego styl pisania mocno przypadł mi do gustu, a książki które wyszły spod jego ręki zawsze utrzymują co najmniej dobry poziom. Im…
Od kilku lat z półki spoglądała na mnie „Ręka mistrza” Stephena Kinga. Spoglądała i życzliwie mrugając okiem, zachęcała do tego, by wreszcie wysunąć ją spomiędzy pozostałych książek i przeczytać. Odkładałem to przez długi czas, zupełnie bez potrzeby. Bo King jak zwykle napisał bardzo dobrą powieść. Edgar jednoręki Edgar Freemantle, prężny budowlaniec, który odniósł sukces dzięki…
Interesuję się tematyką II Wojny Światowej, dlatego też od czasu do czasu sięgam po książki związane z tym okresem, w tym także literaturę obozową. Każdorazowo to niezwykle trudne w odbiorze historie, bo dramat w nich opisany jest często nie do zniesienia. Ale pamięć o tych niewyobrażalnych ludzkich tragediach i bestialstwie sprawców musi przetrwać, by móc…
Dobry kryminał zawsze cieszy. Dobra seria kryminalna cieszy jeszcze bardziej. Po przeczytaniu „Czwartej małpy” J. D. Barkera miałem spore nadzieje na rozpoczęcie wciągającego cyklu powieści z Samem Porterem w roli głównej. Polubiłem tego bohatera, dlatego z pewnym wyczekiwaniem śledziłem informacje o nowej książce Barkera. W końcu „Piąta ofiara” wpadła mi w ręce. Jak wyszło? Mogło…
Po mojej pierwszej przygodzie z twórczością Roberta Harrisa czułem dość spory niedosyt. Bo jego „Konklawe” było świetnie napisane, ale całość zepsuł przekombinowany i na siłę szokujący finał. Dlatego z pewnymi obawami sięgałem po inną powieść tego autora, czyli „Monachium”. Jak wyszło? Cóż, Harris ewidentnie ma problem z zakończeniami 😉 Walka o pokój, czyli układ w…
Po przeczytaniu dwóch powieści Agathy Christie byłem umiarkowanie zadowolony i przekonany, że warto przeczytać kolejne książki, które wyszły spod ręki tej autorki. Wszak nie bez przyczyny określana jest Królową Kryminału, a jej sztandarowy bohater – Herkules Poirot stał się synonimem genialnego śledczego. Właśnie dlatego sięgnąłem po kolejny tom przygód z małym Belgiem w roli głównej.…
Jeszcze kilka miesięcy temu zarzekałem się, że raczej nie sięgnę po żadną powieść Zygmunta Miłoszewskiego. Ale przyjrzałem się liście przeczytanych w tym roku książek i z pewnym zdumieniem stwierdziłem, że prawie w ogóle nie ma na niej polskich autorów. Dlatego pomyślałem: no, dobra – dawaj tego Szackiego. I tak właśnie w ręce wpadło mi „Uwikłanie”.…
Moje pierwsze spotkanie z Sherlockiem Holmesem należało do raczej umiarkowanie dobrych, dlatego czym prędzej postanowiłem dać mu drugą szansę, bym mógł wciągnąć się w cały cykl opowiadań o tym szczególnym bohaterze. I tak dwa miesiące po lekturze „Studium w szkarłacie” sięgnąłem po drugi tom serii, czyli „Znak czterech”. Młoda dama w opałach i skarb Cierpiącego…
Po lekturze dwóch powieści Ericha Marii Remarque’a byłem wręcz oczarowany. „Trzej towarzysze” to piękna opowieść o przyjaźni i stracie, a „Na zachodzie bez zmian” to potężna w swym wyrazie powieść o antywojennym przesłaniu. Obie te książki sprawiły, że chciałem przeczytać więcej dzieł tego autora, który jest prawdziwym mistrzem słowa pisanego. Dlatego też sięgnąłem po „Łuk…
O tej książce nie szeptano, a wręcz krzyczano. „Szeptacz” Alex North to chyba najgłośniejsza premiera tego roku. Z początku niechętnie podchodziłem do tej powieści, bo nie lubię, gdy książce towarzyszy aż taki szum. Ale w końcu pękłem i stwierdziłem, że sprawdzę, czy „Szeptacz” jest faktycznie aż tak dobry. „Jeśli drzwi nie zamkniesz w porę, szeptać…
Cezary Pazura to jeden z moich ulubionych polskich aktorów. Cenię go za wiele ról, w tym w szczególności za wcielenie się we Freda w „Chłopaki nie płaczą”. Dlatego też korzystając z miesięcznego dostępu do Empik Go postanowiłem posłuchać autobiografii tego znakomitego aktora zatytułowanej: „Byłbym zapomniał…” „Cause it’s a bittersweet symphony this life” Autobiografia Cezarego Pazury…
Są książki, o których mówi się, że warto, by zapoznał się z nimi każdy. Jestem przekonany, że do grona takich właśnie pozycji należą „Rozmyślania” Marka Aureliusza, które mimo upływu setek lat od pierwszego wydania nie straciły nic na swojej aktualności. Stoicyzm w praktyce Marek Aureliusz był rzymskim cesarzem w latach 161-180. W czasie swojego panowania…
„Na południe od Brazos” to książka, do której przymierzałem się od dwóch lat. Po raz pierwszy przeczytałem o niej u Michała z oczytany.eu i już wtedy wiedziałem, że muszę ją przeczytać. Wychowywałem się na Old Shatterhandzie i Winnetou, dlatego, gdy dowiedziałem się, że powieść McMurtry’ego okrzyknięto westernem wszechczasów, wiedziałem, że to książka dla mnie. Wielka…
W trakcie czytania powieści Zygmunta Miłoszewskiego pt. „Uwikłanie” natrafiłem na ciekawy fragment dotyczący Odessy – niemieckiej organizacji zrzeszającej byłych członków SS. Szybko postanowiłem, że muszę przeczytać książkę Fredericka Forsytha – „Akta Odessy”, która jako jedna z pierwszych nawiązywała do prawdziwej historii tej zbrodniczej organizacji. Forsyth nie tylko zdemaskował Odessę, ale i stworzył bardzo ciekawy thriller.…
W świadomości społecznej łatwo może wykuć się sporo mitów, które nie mają wiele wspólnego z prawdą. Wynika to z różnych powodów. Jednak najgorsze jest to, że jeśli do danego wydarzenia bądź osoby przyklei się jakaś łatka, to niemal nie sposób jej się pozbyć. Swego czasu czytałem artykuł o Świętej Inkwizycji, w którym przytaczano wiele informacji…
Po kilku bardziej wymagających lekturach przyszła mi ochota na coś znacznie lżejszego i świeżego, a przy tym i humorystycznego. Dlatego kierując się wieloma zachęcającymi opiniami sięgnąłem po książkę napisaną przez angielskiego piłkarza Petera Croucha, pt. „Jak być piłkarzem”. Anegdotki i tajemnice szatni W dzieciństwie moim marzeniem było, jak pewnie w przypadku 90% chłopców, zostanie piłkarzem.…
Po doskonałej pierwszej części trylogii „Millenium” Stiega Larssona byłem pewien, że jak najszybciej muszę dowiedzieć się, co wydarzy się w kolejnym tomie, pt. „Dziewczyna, która igrała z ogniem”. Wiedziałem, że dreszczyk emocji i rosnąca ciekawość są gwarantowane. I tak właśnie było. Aż do feralnego zakończenia. Igraszki z ogniem Rok po dramatycznych wydarzeniach opisanych w pierwszym…