Uśpieni - Lorenzo Carcaterra
Tytuł: Uśpieni
Kolekcja:
Ocena:
Wydawnictwo:
Liczba stron: 392
Data wydania: 1995

Uśpieni autorstwa Lorenzo Carcaterry to książka niezwykła. To, co stanowi jej największą wartość, to fakt, że jest ona oparta na prawdziwych wydarzeniach i w zasadzie jest powieścią autobiograficzną. Carcaterra, jak pisze we wstępie oraz jak mówił w wywiadach, pozmieniał nazwiska i daty, ale historia jest prawdziwa. A historia ta nikogo nie pozostawia obojętnym.

To prawdziwy dramat w trzech aktach. Pierwsza część to opis dzieciństwa i dojrzewania głównych bohaterów w jednej z bardziej niebezpiecznych dzielnic Nowego Jorku – Kuchni Piekła, znanej szerzej pod jej angielską nazwą Hell’s Kitchen. Czterej chłopcy: Lorenzo Carcaterra – Szekspir, John Reilly – Hrabia, Tommy Marcano – Masło oraz Michael Sullivan – Mikey, są młodzieńcami, których najwyższą wartością w życiu jest przyjaźń. Ich przyjaźń. Autor opisuje ich przygody pełne humorystycznych akcji, ciągłych dowcipów i nieustannej walki o przetrwanie w specyficznym środowisku Hell’s Kitchen. Nie było to beztroskie życie. Chłopcy pochodzili z trudnych, patologicznych rodzin, pełnych przemocy. Wychowywali się na ulicy i to właśnie ulica była ich prawdziwą wychowawczynią. Pośród zbrodni i agresji, których świadkami byli na co dzień, bezpieczną przystanią były dla nich biblioteka oraz kościół. Tam zaczytywali się w książkach i spędzali ze sobą mnóstwo czasu stroniąc od zagrożeń ulicznego życia. Jednak to nie uchroniło ich od zagrożenia, które na zawsze miało zmienić ich życie.

Wskutek tragicznego zbiegu okoliczności podczas okrutnego żartu jakiego się dopuścili, poważnie poszkodowana zostaje jedna postronna osoba. Główni bohaterowie zostają oskarżeni i skazani na pobyt w poprawczaku. Tam zaczyna się ich piekło – akt drugi tego dramatu. Carcaterra szczegółowo opisuje przebieg bolesnego pobytu w zakładzie poprawczym dla chłopców. Czytelnik zagłębia się w świat, którego brutalność i bezwzględność przyćmiewa jakiekolwiek wydarzenia, które miały miejsce w Kuchni Piekła. Opisy są tak uderzające, że po odłożeniu książki, ma się ochotę pozostać w ciszy i refleksji pełnej współczucia.

Akt trzeci, czy też po prostu trzecia część książki Uśpieni, rozgrywa się kilkanaście lat po wydarzeniach z poprawczaka. Tam historia ma swój finał. Czy zakończenie tej historii przynosi odkupienie czy pogłębia dojmujący ból głównych bohaterów? Tego zdradzić nie mogę. Zapewniam jedynie, że historia ta jest warta poznania i przeczytania.

Info o autorze książki
Lorenzo Carcaterra to amerykański pisarz włoskiego pochodzenia, urodzony 16 października 1954 r. w Nowym Jorku w dzielnicy Hell’s Kitchen. Największą sławę przyniosła mu powieść „Uśpieni”. Inne pozycje tego autora to m.in. „Apacze”, „Gangster”, „Niebezpieczne kobiety”.

Podsumowanie: Czy to holik?

TAK, zdecydowanie. To niesamowita książka, którą czyta się najpierw z uśmiechem śledząc historię głównych bohaterów pełną żartobliwych sytuacji i rozmów. Potem uśmiech zamiera i przeradza się w osłupienie oraz współczucie. Uśpieni to książka do bólu głęboka i szczera w swoim opisie rzeczywistości życia na nowojorskiej ulicy. To wreszcie współczesna wersja legendarnej powieści Hrabia Monte Christo, z tą różnicą, że Uśpieni została napisana przez życie. Historia czterech przyjaciół zostaje głęboko w sercu i umyśle czytelnika na długo po przeczytaniu. Carcaterra wplata w tę opowieść wiele życiowych prawd, a także niejako rozlicza się ze swoim życiem, pełnym tragicznych zdarzeń.

Warto również wspomnieć o świetnej ekranizacji książki również pod tytułem Uśpieni. W głównych rolach m.in.: Robert De Niro, Brad Pitt, Dustin Hoffman, Jason Patric czy Kevin Bacon. Film widziałem parokrotnie, jeszcze przed przeczytaniem książki (choć zazwyczaj staram się robić odwrotnie). Jest na tak samo wysokim poziomie jak książka, choć sam oczywiście preferuję wersję papierową.

Ocena czytoholika: 5 / 5

czytoholik

Człowiek wielu zainteresowań, pełen zapału i optymizmu. Prywatnie pasjonat nowych technologii, historii II Wojny Światowej oraz zapalony czytelnik kochający książki. Po godzinach zacięty gracz w squasha i futsal.