Aż cztery lata odwlekałem sięgnięcie po drugi tom cyklu „Odrodzone królestwo” Elżbiety Cherezińskiej. Po przeczytania „Korony śniegu i krwi” byłem przekonany, że sięgnę po kolejne części, ale upłynęło sporo czasu zanim ostatecznie „Niewidzialna korona” wpadła mi w ręce. Teraz wiem, że nie warto odkładać następnych tomów, bo Cherezińska stworzyła prawdziwe arcydzieło! Do gry wkracza Łokietek…
Pielgrzym – Terry Hayes
Lubię powieści o wielopoziomowej intrydze, które choć są mocno rozbudowane, to jednak nie powodują poczucia zagubienia u czytelnika. Taka właśnie jest książka Terry’ego Hayesa – „Pielgrzym”. To misternie skonstruowana powieść szpiegowska, która sprawiła, że na trzy dni kompletnie oderwałem się od codziennej rzeczywistości, by przenieść się w świat agentów, terrorystów i tajnych służb. W świecie…
Na zachodzie bez zmian – Erich Maria Remarque
Długo już myślałem o tym, by przeczytać „Na zachodzie bez zmian”. Zwłaszcza, że mam pewne doświadczenie z E. M. Remarquem – kilkanaście lat temu czytałem jego książkę „Trzej towarzysze” i byłem pod bardzo mocnym wrażeniem. Już wtedy wiedziałem, że muszę sięgnąć po inne pozycje tego autora. Stąd właśnie moje spotkanie z najsłynniejszą chyba książką Remarque’a…
Cień wiatru – Carlos Ruiz Zafon
Po przeczytaniu (wreszcie!) „Cienia wiatru” na usta ciśnie mi się jedno pytanie: dlaczego tyle zwlekałem? Już od ponad roku książka wyczekiwała na swoją szansę, a ja wciąż sięgałem po inne. Chyba bałem się rozczarowania, po tak wielu pozytywnych recenzjach i opiniach, które wcześniej przeczytałem. Szczęśliwie Zafon nie zawiódł mnie ani trochę, a książka spełniła w…
Fight Club. Podziemny krąg – Chuck Palahniuk
Czasem nachodzi mnie ochota, by przeczytać książkę, która była podstawą do scenariusza popularnego filmu. Tak właśnie trafiłem na „Fight Club. Podziemny krąg” autorstwa Chucka Palahniuka. I już na wstępie zdradzę, że był to bardzo szczęśliwy traf. Bo książka ta jest prawdziwym wyrazem buntu przeciw codziennemu szaremu życiu, przepełnionemu bezsensownym konsumpcjonizmem i chodzeniem z klapkami na…
Wyspa tajemnic (Wyspa skazańców) – Dennis Lehane
Edward 'Teddy’ Daniels jest szeryfem federalnym, który udaje się z misją na tajemniczą wyspę, na której znajduje się nie mniej zagadkowy szpital psychiatryczny. Tak właśnie zaczyna się powieść „Wyspa tajemnic”, znana również jako „Wyspa skazańców” napisana przez Dennisa Lehane’a. Spopularyzowana została przez bardzo dobrą ekranizację pod pierwszym z tych tytułów w 2010 r. przez Martina…
Życie na pełnej petardzie – ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka
„Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość” to wywiad – rzeka z księdzem Janem Kaczkowskim. Książka ta jest przy tym niejako jego biografią, a w dodatku pozwala zrozumieć sposób myślenia i motywy działania tego wyjątkowego kapłana. Wywiad został przeprowadzony w przeciągu kilku miesięcy przez Piotra Żyłkę. „Życie na pełnej petardzie” to książka, która…
Chłopiec z latawcem – Khaled Hosseini
Chłopiec z latawcem to piękna i wzruszająca opowieść o przyjaźni, stracie i odkupieniu. Jej autor – Khaled Hosseini, w wyjątkowy sposób opowiedział historię Amira, 12-letniego afgańskiego chłopca mieszkającego w Kabulu. Akcja wydarzeń rozgrywa się w burzliwym okresie w historii Afganistanu, gdy z kraju spokojnego i tętniącego życiem przeradza się on w ogarnięty wojną i chaosem przedsionek…
Uśpieni – Lorenzo Carcaterra
Uśpieni autorstwa Lorenzo Carcaterry to książka niezwykła. To, co stanowi jej największą wartość, to fakt, że jest ona oparta na prawdziwych wydarzeniach i w zasadzie jest powieścią autobiograficzną. Carcaterra, jak pisze we wstępie oraz jak mówił w wywiadach, pozmieniał nazwiska i daty, ale historia jest prawdziwa. A historia ta nikogo nie pozostawia obojętnym. To prawdziwy dramat…
Człowiek w poszukiwaniu sensu – Viktor E. Frankl
„Człowiek w poszukiwaniu sensu” to książka autorstwa Viktora E. Frankla, austriackiego psychoterapeuty, twórcy logoterapii. Napisał ją po zakończeniu II Wojny Światowej i fakt ten jest niezwykle istotny w zrozumieniu dzieła Frankla. Otóż, autor „Człowieka w poszukiwaniu sensu”, ze względu na swoje pochodzenie, był wieloletnim więźniem niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. Książka podzielona jest na dwie części.…
Lot nad kukułczym gniazdem – Ken Kesey
„Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem.” Czy znajdzie się ktoś, kto nie słyszał o tej powieści? „Lot nad kukułczym gniazdem” Kena Keseya chyba głównie dzięki świetnej ekranizacji stał się światowym hitem zarówno w wersji książkowej, jak i kinowej. I choć film jest niesłychanie dobry, to książka jest jeszcze lepsza. To prawdziwe arcydzieło literatury,…