Władysław Łokietek królem. Tak zakończyła się poprzednia część arcyciekawego cyklu „Odrodzone królestwo” Elżbiety Cherezińskiej. A ja po trzech tomach wciąż chciałem więcej, dlatego ze sporymi oczekiwaniami sięgnąłem po tom czwarty pt. „Wojenna korona”. Oj, działo się. Cel osiągnięty. Nie na długo Po latach wyczerpujących starań Władysław Łokietek zakłada na skronie koronę. Wreszcie udało mu się…
Prawie dwa lata temu pożyczyłem książkę F. Scotta Fitzgeralda pt. „Czuła jest noc” od rodziców, bo chciałem poznać twórczość tego klasyka literatury amerykańskiej. Po głowie chodziło mi przeczytanie „Wielkiego Gatsby’ego”, ale tej powieści akurat nie miałem pod ręką. Jak wypadła moja czytelnicza przygoda z Fitzgeraldem? Słabo. Lata 20-te XX wieku Rosemary, młodziutka aktorka, podziwia bezkres…
Po lekturze dwóch książek Swietłany Aleksijewicz byłem przygotowany na wstrząsający reportaż, kolejne rozmowy z osobami, które przeżyły niewysłowione dramaty. Dlatego też „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” miała być ponownym spotkaniem z cierpieniem jednostki na tle dziejowego wydarzenia – tym razem II Wojny Światowej. Książka okazała się mocna, choć nie tak intensywnie emocjonalna…
Po przeczytaniu „Skorumpowanych” wiedziałem, że Don Winslow to pisarz, którego stać na naprawdę wiele. Misternie skonstruowana fabuła, wciągająca akcja, niejednoznacznie postępujący bohaterowie, dreszczyk emocji – tym zachwycił mnie amerykański pisarz za pierwszym razem. Jak wypadła na tym tyle inna powieść Winslowa – „Z psich pazurów”? Jeszcze lepiej. Narcos vs DEA Ocal od miecza moje życie,…
Są powieści tak znane, że właściwie trzeba je przeczytać. Taka właśnie motywacja skłoniła mnie, by sięgnąć po „451° Fahrenheita” Raya Bradbury’ego. Wielu stawia ją na równo z „Rokiem 1984” George’a Orwella i w ocenach tych nie ma ani krzty przesady. Obie skłaniają do myślenia i zmuszają do krytycznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. A ta…
Gdy zobaczyłem, że nakładem wydawnictwa Albatros ma w marcu wyjść odświeżona i wzbogacona o nowe wątki biografia Diego Maradony pt. „Ręka Boga”, to wiedziałem, że muszę ją przeczytać. Zwłaszcza że tematem książkowego wyzwania #kalendarzczytoholika w trzecim miesiącu roku są marzenia z dzieciństwa. A moim marzeniem było zostać piłkarzem. I choć załapałem się jedynie na schyłkowy…
Musiały upłynąć ponad dwa lata, żebym złapał odpowiedni dystans i sięgnął po kolejną książkę Remigiusza Mroza. Po rozczarowaniu finałem „Kasacji” nie byłem przekonany do tego, by kontynuować cykl z Joanną Chyłką. Ale że specyficzny i rozrywkowy klimat pierwszego tomu mimo wszystko mi się podobał, to postanowiłem jednak przeczytać „Zaginięcie”, czyli drugą część serii o błyskotliwej…
Lektura pięcioksięgu Elżbiety Cherezińskiej „Odrodzone królestwo„, którego głównym bohaterem jest Władysław Łokietek, zachęciła mnie, by pogłębić znajomość faktów i źródeł historycznych z epoki pierwszych władców Polski. Stąd właśnie chęć sięgnięcia po zbiór esejów Pawła Jasienicy pt. „Polska Piastów”. O historii inaczej Choć autor zarzeka się, że nie jest to typowa książka historyczna, to jednak właśnie…
Przywiązałem się do Harry’ego Hole – policjanta z Oslo, który ma nieprawdopodobną wręcz umiejętność wykrywania najbardziej zdeprawowanych przestępców w Norwegii. Mimo moich różnych odczuć związanych z lekturą poszczególnych części tego cyklu autorstwa Jo Nesbo, wciąż powracam do kolejnych tomów, by śledzić historię wzlotów (rzadziej) i upadków (głównie) komisarza Hole. Dlatego właśnie sięgnąłem po 6 tom…
Sukcesywnie nadrabiam starsze powieści Stephena Kinga, choć wciąż jeszcze sporo przede mną. „Misery” jest jedną z najbardziej popularnych książek tego autora, dlatego też postanowiłem w końcu ją poznać. I było warto. Pisarz vs zagorzała fanka Paul Sheldon jest pisarzem. Zasłynął jako autor popularnych, ale nieszczególnie wymagających romansideł, których główną bohaterką jest Misery Chastain. W ostatnim…
Nie od dziś Erich Maria Remarque należy do moich ulubionych pisarzy. Odnajduję w jego twórczości wiele własnych niewypowiedzianych myśli, skrytych uczuć, odnotowanych spostrzeżeń. Dlatego też zawsze ze sporymi nadziejami sięgam po kolejne jego powieści. Czy „Czas życia i śmierci” sprostał tym oczekiwaniom? Tak, mimo tego że była to książka, która dostarczyła mi najmniejszych wrażeń spośród…
Czasem nawet gdy wszystko dokoła mówi ci, by czegoś nie robić, i tak to robisz. No, przynajmniej ja tak mam. Podobnie było z czytaniem książki „Kolekcja nietypowych zdarzeń” Toma Hanksa. Niby przypuszczałem, że to się nie mogło udać. W dodatku oceny z lubimyczytać też nie zachęcały. Ale musiałem spróbować. I po co mi to było?…
Mam ogromny sentyment do Deavera i bardzo szanuję go jako pisarza. Zapewnił mi całe mnóstwo godzin wspaniałej rozrywki przy cyklu o Lincolnie Rhyme’ie, czy Kathryn Dance. Także inne jego powieści, niewchodzące w żaden cykl, to bardzo dobre thrillery. Jednak w ostatnich latach miałem wrażenie, że coś niedobrego dzieje się z twórczością amerykańskiego pisarza. Najnowsze tomy…
O książkach Marca Elsberga słyszałem wiele dobrego, dlatego i ja postanowiłem sprawdzić, czy jego thrillery są tak wciągające. Do ręki wpadła mi „Chciwość” tego autora i… cóż. Jest to powieść trochę naiwna. Dobra do przeczytania na miły wieczór i zapomnienia na zawsze. Teoria, która może zmienić świat W Berlinie odbywa się szczyt ekonomiczny, na którym…
Po raz pierwszy o tej książce wspomniała mi koleżanka już ponad 2 lata temu, ale ostatecznie dopiero teraz zdecydowałem się po nią sięgnąć. Zdecydowanie nie warto było tyle zwlekać, bo „Złodziejka książek” Markusa Zusaka to powieść, która porusza do głębi. Dziewczynka, która kochała książki Liesel Meminger ma 9 lat, gdy trafia do rodziny zastępczej na…
Kilkoro miłośników czytania ze świata blogosfery książkowej polecało mi sięgnąć po kryminały Horsta. Jako że lubię ten gatunek, to nie mogłem sobie odmówić sięgnięcia po coś nowego dla mnie. I tak właśnie padło na pierwszą część cyklu o komisarzu Williamie Wistingu pt. „Kluczowy świadek”. Morderstwo trudne do wyjaśnienia W tajemniczych okolicznościach ginie starszy, samotny mężczyzna.…
II Wojna Światowa była niewyobrażalną tragedią dla milionów. Ale dla tysięcy żołnierzy nie skończyła się ona w maju 1945 roku. Gdy Sowieci objęli Polskę swoją strefą wpływów i ustanowili rząd uzależniony od woli Moskwy, dla wielu oznaczało to dalszą okupację. Zmienił się jedynie agresor, z którym należało walczyć, by przywrócić ukochanej Ojczyźnie niepodległość. O tych…
No nie trafia do mnie ten Steinbeck. Wiem, że nie powinienem tak zaczynać notki na temat książki tego autora, ale takie postawienie sprawy najlepiej oddaje moje uczucia. Najpierw zawód przy „Myszach i ludziach„, teraz jeszcze większe rozczarowanie podczas lektury „Na wschód od Edenu”. Z tej mąki chleba nie będzie, po prostu nie. Burzliwe dzieje „Na…
Gdy mam ochotę na dłuższą przygodę książkową, to zawsze z pomocą przychodzi Stephen King. Jak większość miłośników książek z pewnością wie, autor ten lubi rozbudowywać swoje dzieła do niemal monstrualnych rozmiarów. Tak też właśnie jest w przypadku powieści pt. „Bastion” – jednej z najbardziej znanych książek tego amerykańskiego pisarza. Na szczęście rozmiar idzie w parze…
Lubię filmy na TED.com, kiedyś oglądałem ich wiele, dziś nieco mniej, ale wciąż wiele z nich uważam za naprawdę inspirujące i szalenie ciekawe. Dlatego też, gdy zobaczyłem książkę o wdzięczności z serii TEDbooks, to postanowiłem od razu po nią sięgnąć. Stąd właśnie wziął się pomysł na przeczytanie opowieści A.J. Jacobsa pt. „Stokrotne dzięki. Podróż wdzięczności”.…
Wim Hof wydaje się być nieźle odjechanym dziwakiem. I pewnie trochę nim jest 😉 Ale właśnie dzięki temu wpływa na życie tysięcy osób, o czym świadczą choćby komentarze pod filmikami na jego koncie na Youtube. Zanim sięgniecie po książkę pt. „Metoda Wima Hofa. Odkryj pełen potencjał swojego ciała” to zapoznajcie się wpierw z filmikami tego…
Kolega Marcin podsunął mi „Czyż nie dobija się koni?” przy okazji lektury „Wielkiego marszu” Stephena Kinga. Było to ponad 2 lata temu, ale przecież wszystko ma swój czas jak głosi Pismo albo śpiewa Grzegorz Markowski z zespołem Perfect. Dlatego właśnie nadeszła chwila na króciutką powieść Horace’a McCoya. Maraton taneczny W czasach wielkiego kryzysu w latach…
Po przeczytaniu „Miasta gniewu” dwa lata temu, byłem pod sporym wrażeniem zdolności pisarskich Ryana Gattisa. Dlatego też z niemałymi oczekiwaniami sięgałem po kolejną powieść tego autora pt. „Sejf”. Czy książka ta spełniła pokładane w niej nadzieje? Tak. Dwoje ludzi, jeden sejf Ricky Mendoza vel Duch jest byłym narkomanem, który obecnie zajmuje się obrabianiem sejfów. No,…
Po lekturze trzech książek Swietłany Aleksijewicz byłem świadomy tego, czego mogę się spodziewać sięgając po kolejny jej reportaż. I o ile „Czarnobylska modlitwa„, czy „Cynkowi chłopcy” mocno mnie ujęły, to już „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” wzbudziła we mnie mieszane odczucia. Podobnie było podczas czytania kolejnej książki tej autorki – „Ostatni świadkowie.…
Najpierw obejrzałem serial, a dopiero potem sięgnąłem po jego literacki pierwowzór, czego zazwyczaj staram się unikać. Niemniej po lekturze muszę stwierdzić, że twórcy netfliksowego hitu byli bardzo wierni oryginałowi. A „Gambit królowej” Waltera Tevisa to bardzo dobra powieść 🙂 Królewska gra Elizabeth Harmon w tragicznym wypadku samochodowym traci rodziców i trafia w wieku 8 lat…
Lubię historię, co nie jest szczególną tajemnicą. A już szczególnie interesuje mnie okres II Wojny Światowej. Dlatego też od dłuższego czasu przymierzałem się do przeczytania powieści historycznej Jacka Komudy o legendarnym majorze Henryku Dobrzańskim ps. Hubal. Postać ta nie była mi zbyt dobrze znana, co chciałem koniecznie zmienić. Hubal – ten, który się nie poddał…
John Grisham to w ostatnich latach pisarz mocno nierówny. Jeszcze kilka lat temu każdą jego kolejną powieść brałem w ciemno, ale po kilku rozczarowaniach mój zapał nieco ostygł. Jednak po bardzo dobrym „Dniu rozrachunku” najbardziej znany twórca thrillerów prawniczych zyskał u mnie ponownie pewien kredyt zaufania. A już tym bardziej, że głównym bohaterem jego najnowszej…
Długo czekałem na tę powieść. Niemal od razu, gdy Harlan Coben ogłosił, że pracuje nad książką pt. „Mów mi Win”, byłem ciekaw, co z tego wyjdzie. Bo bardzo lubię cykl z Myronem Bolitarem, w którym Win – bohater najnowszej powieści amerykańskiego pisarza, jest postacią drugoplanową. Drugoplanową, ale zdecydowanie nietuzinkową. Teraz zagrał pierwsze skrzypce. Wysłów się…
Jako kibic Milanu nie mogłem sobie odmówić przyjemności sięgnięcia po tę książkę. „AC Milan. Nieśmiertelni. Historia legendarnej drużyny” to na mojej półce pozycja wyjątkowa. Choć w trakcie sezonu 1988/89 byłem jeszcze bobasem, to jednak historia tego sezonu była dla mojego ulubionego klubu przełomowa. Właśnie wtedy zrodziła się legenda, której kilka lat później dałem się porwać.…
Po przeczytaniu dwóch książek Marka Bowdena byłem pewien, że w literaturze faktu autor ten odnajduje się jak mało kto. Dlatego z ciekawością sięgnąłem po „Zabić Bin Ladena”, bo byłem przekonany, że warsztatowo będzie to dobra pozycja. Odrobinę się jednak zdziwiłem. 11 września Po 11 września 2001 roku w Stanach Zjednoczonych nic już nie miało być…
Lubię inspirujące biografie. Historie ludzi, którzy wyszli naprzeciw trudnościom, zmierzyli się z nieprawdopodobnymi zdarzeniami i mimo wszystko wyszli z nich zwycięsko. Dlatego sięgnąłem po książkę Eleonory Szafran pt. „Mistrz” o Tadeuszu „Teddym” Pietrzykowskim. Walka o życie w obozie śmierci Czy uprawiając boks można przeżyć w obozie Auschwitz? Historia Tadeusza Pietrzykowskiego, więźnia numer 77 udowadnia, że…
1 marca, jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to idealny dzień, by napisać kilka słów o pułkowniku Łukaszu Cieplińskim, który bestialsko zamordowany przez komunistów właśnie 1 marca 1951 roku, stał się jednym z symboli kultu Żołnierzy Wyklętych. By poznać historię tego wyjątkowego człowieka sięgnąłem po książkę ks. Józefa Maja pt. „Oficer słusznej sprawy. Rzecz o…
Po niezbyt udanej przygodzie z biografią Adama Ostrowskiego byłem raczej sceptycznie nastawiony do wspomnień pisanych przez rodzimych raperów. Jednak, gdy na półce lokalnej biblioteki zobaczyłem pozycję pt. „Rahim. Ludzie z tylnego siedzenia”, to nie umiałem odmówić sobie zapoznania się z jej treścią. Szczególny sentyment Rahim, a właściwie Sebastian Salbert, to członek legendarnej Paktofoniki, która na…