Szata - Lloyd C. Douglas
Tytuł: Szata
Kolekcja:
Ocena:
Liczba stron: 665
Data wydania: 1942

Szata to najbardziej znana książka w dorobku Lloyda C. Douglasa. To powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w początkach naszej ery, w czasie, gdy Jezus Chrystus zostaje skazany na śmierć poprzez ukrzyżowanie. Głównym bohaterem dzieła Douglasa jest Marcellus Galio, rzymski trybun, w którego ręce trafia szata ukrzyżowanego Nazarejczyka.

Akcja zaczyna się, gdy Marcellus wiedzie spokojne życie trybuna w potężnym Rzymie. Wskutek wewnętrznych rozgrywek zostaje on decyzją cezara wysłany na ziemie palestyńskie. Wkrótce udaje się do Jerozolimy, gdzie trafia na egzekucję Cieśli z Nazaretu, przez wielu uważanego za proroka. To wydarzenie ma na zawsze zmienić jego życie. W czasie ukrzyżowania Marcellus wygrywa suknię należącą do Jezusa, a szata ta wykazuje niesamowite właściwości. Odtąd rzymski trybun popada w obłęd i wciąż powtarza: „byłeś tam?”.

Info o autorze

Lloyd C. Douglas to amerykański pisarz oraz luterański duchowny, żyjący w latach 1877 – 1951 r. Największą sławę przyniosły mu powieści „Szata”, „Wielki Rybak” oraz „Wspaniała obsesja”

W ten sposób rozpoczyna się fascynująca droga Marcellusa Galio od niewierzącego Rzymianina do gorącego wyznawcy Chrystusa. Jednak nawrócenie to zajmuje mu wiele czasu, ponieważ główny bohater zrazu oporny, chce wszystko dogłębnie poznać i zrozumieć. W ten sposób na swojej drodze spotyka wielu uczniów i wyznawców Chrystusa, którzy opowiadają mu o Jego życiu, cudach i nauczaniu.

Książka świetnie oddaje klimat Cesarstwa Rzymskiego – czytając ma się wrażenie przebywania w tamtych czasach. Jednak nie to w tej powieści jest najciekawsze. To, co najbardziej zachwyca, to historia początków chrześcijaństwa opowiadana w sposób niezwykle realistyczny, osadzony w konkretnych ramach historycznych. Dzięki tej książce można w zupełnie inny sposób spojrzeć na postać Chrystusa – widzianą oczyma Jego uczniów, prostych ludzi z żydowskich wiosek.

Podsumowanie: Czy to holik?

Prawie. Szata to piękna, pouczająca i wzruszająca książka o początkach chrześcijaństwa. Pisana w sposób niezwykle realistyczny i interesujący, stała się światowym bestsellerem, który następnie został zekranizowany pod tym samym tytułem. Powieść ta przepełniona jest niezwykle mądrym przesłaniem i powinna być inspiracją dla wielu czytelników. Mocno porusza w niej historia głównego bohatera, Marcellusa, który pod wpływem doznanych przeżyć przechodzi drogę od radykalnego racjonalisty do gorącego zwolennika innego spojrzenia na świat. Polecam!

Dodatkowo gorąco zachęcam do przeczytania drugiej części powieści mającej tytuł Wielki Rybak.

Ocena czytoholika: 4,5 / 5

Masz inne zdanie na temat tej książki? Podziel się nim w komentarzu 🙂

czytoholik

Człowiek wielu zainteresowań, pełen zapału i optymizmu. Prywatnie pasjonat nowych technologii, historii II Wojny Światowej oraz zapalony czytelnik kochający książki. Po godzinach zacięty gracz w squasha i futsal.