Wielki Rybak to kontynuacja najbardziej znanej powieści autorstwa Lloyda Douglasa – Szaty. Choć jest to kontynuacja, to jednak jej akcja dzieje się w większości przed wydarzeniami z Szaty i niejako je dogania, ukazując wydarzenia z innej perspektywy. Ale od początku – jest to wielowątkowa powieść o czasach, w których żył Jezus Chrystus, widziana oczyma wielu różnych postaci. Akcja rozgrywa się na terenach ziemi palestyńskiej, Arabii oraz Rzymu.
Tytułowy Wielki Rybak to Szymon, szerzej znany jako Piotr lub właściwie św. Piotr. Jest on tytułowym bohaterem, ale przy tym tylko jedną z kilku wiodących postaci w książce. Na wydarzenia dziejące się w tej powieści czytelnik patrzy oczyma Szymona, arabskiej księżniczki, arabskiego młodzieńca oraz rzymskiego urzędnika. Akcja książki rozgrywa się na przestrzeni kilkudziesięciu lat, ze szczególnym skupieniem się na latach działalności Jezusa.
Niezwykłym atutem Wielkiego Rybaka jest rozbudowanie historii życia Chrystusa jaką znamy z Pisma Świętego. Nie jest to bowiem kopia wydarzeń ewangelicznych. Zamiast tego Lloyd Douglas wplata dodatkowe wątki, rozbudowuje postacie, część wydarzeń nieco modyfikuje lub łączy tworząc niezwykle interesującą całość. Ponadto autor wykazuje się niesamowitą znajomością geografii Bliskiego Wschodu, bardzo wiernie oddając opis wydarzeń osadzając je w konkretnych miejscach i czasie. W swojej książce Douglas porusza wiele odwiecznych pytań dotyczących sensu życia człowieka, roli i obecności Boga na świecie. A wszystko to ubiera w obraz codziennego życia zwykłych rybaków, ciężko pracujących wieśniaków, arabskich wędrowców czy też rzymskich obywateli.
Wielki Rybak to znakomita powieść dla osób wierzących szukających okazji do głębszej refleksji oraz lepszego poznania czasów, w których żył Jezus, ale nie tylko dla takich osób. To również bardzo ciekawa opowieść o życiu, poszukiwaniu celu i dążeniu do niego, o odwiecznych konfliktach na linii Arabia – Izrael, pozwalająca poznać wiele zwyczajów ludności żydowskiej czy też arabskiej.
Podsumowanie: Czy to holik?
Prawie. Wielki Rybak to bardzo dobrze napisana i wyjątkowo interesująca opowieść o ludziach, którym przyszło spotkać na ziemi Jezusa Chrystusa 2000 lat temu. Autor niezwykle ciekawie opisuje rozterki osób, które zetknęły się z Cieślą z Nazaretu, ich wątpliwości, oczekiwania i nadzieje.
To książka z jednej strony niezwykle mądra i rozwijająca pod względem duchowym, a z drugiej pozbawiona zbyt mocnego czy wręcz przesadzonego akcentu religijnego, który nieraz utrudnia czytanie powieści religijnych osobom mniej wierzącym. Rzadko kiedy zdarza się, by kolejna część historii dorównywała pierwszej, jednak w przypadku Wielkiego Rybaka można śmiało powiedzieć, że utrzymuje bardzo dobry poziom znany z Szaty. Zdecydowanie warto przeczytać.
Ocena czytoholika: 4,5 / 5