„Poradnik pozytywnego myślenia” autorstwa Matthew Quicka to powieść, której głównym bohaterem jest Pat. Poznajemy go gdy znajduje się w szpitalu psychiatrycznym po przeżyciu emocjonalnego załamania. Pat dostaje szansę wyjścia z ośrodka pod warunkiem, że będzie kontynuował terapię, brał leki i nie stwarzał zagrożenia. Dla głównego bohatera to żaden problem, ponieważ w jego ocenie, dzięki pracy nad sobą bardzo się zmienił i jest zdecydowanie lepszym człowiekiem. A zmiana ta była możliwa głównie dlatego, że chce jak najprędzej zakończyć rozłąkę.
Jaką rozłąkę? Otóż Pat jest żonaty i uważa, że pobyt w szpitalu, który nazywał „złym miejscem” był etapem mu potrzebnym, by mógł powrócić do swojej żony, którą kocha ponad wszystko. Wraca więc do normalnego życia, bierze się w garść i czeka na właściwy moment, by zakończyć okres rozłąki z żoną. Ćwiczy umysł i ciało, by być dobrym mężem i człowiekiem. Pozytywne myślenie oraz mordercze treningi fizyczne, które wykonuje, by mieć lepszą figurę mają w jego mniemaniu pomóc powrócić do żony i w ten sposób napisać szczęśliwe zakończenie jego życiowego filmu.
Czy jego dążenia do zakończenia rozłąki i powrotu do ukochanej żony zakończą się sukcesem? Czy dzięki pozytywnemu myśleniu i zmianie postawy życiowej uda mu się zrealizować swoje plany? Tego zdradzić nie mogę, przeczytajcie sami. Na swojej codziennej drodze Pat będzie doświadczał wielu interesujących i zabawnych sytuacji oraz spotykał nietypowe osoby, które zmuszą do zastanowienia, kto tak naprawdę ma problemy emocjonalne.
Nasza ocena: Czy to holik?
Nie. Książka „Poradnik pozytywnego myślenia” to pozycja z kategorii lekkich i przyjemnych. Nie jest to lektura zmieniająca życie, głęboka analiza ludzkich zachowań czy też diagnoza stosunków międzyludzkich. To raczej pozytywna opowieść o relacjach, miłości, przyjaźni czy dążeniu do celu. Pełna humorystycznych elementów, a momentami także wzruszająca. Lecz nie zapadająca mocno w pamięć. Warto przeczytać, ale jeśli nigdy nie wpadnie Ci w ręce, to raczej nie będziesz szczególnie stratny(a).
Osobnym tematem wydaje się być ekranizacja „Poradnika pozytywnego myślenia” z głównymi rolami Bradleya Coopera oraz Jennifer Lawrence. Adaptacja filmowa jest wierna książce może gdzieś w połowie, dlatego dla tych, którzy najpierw widzieli film (tak jak ja) a dopiero potem zabrali się za czytanie, będzie to miłe zaskoczenie. Mi osobiście bardziej do gustu przypadło zakończenie filmu, ale kto wie, może Tobie bardziej spodoba się końcówka książki? Podziel się, proszę, swoimi wrażeniami w komentarzu.
Ocena czytoholika: 3,5 / 5