Najpierw obejrzałem serial, a dopiero potem sięgnąłem po jego literacki pierwowzór, czego zazwyczaj staram się unikać. Niemniej po lekturze muszę stwierdzić, że twórcy netfliksowego hitu byli bardzo wierni oryginałowi. A „Gambit królowej” Waltera Tevisa to bardzo dobra powieść 🙂 Królewska gra Elizabeth Harmon w tragicznym wypadku samochodowym traci rodziców i trafia w wieku 8 lat…
Czyż nie dobija się koni? – Horace McCoy
Kolega Marcin podsunął mi „Czyż nie dobija się koni?” przy okazji lektury „Wielkiego marszu” Stephena Kinga. Było to ponad 2 lata temu, ale przecież wszystko ma swój czas jak głosi Pismo albo śpiewa Grzegorz Markowski z zespołem Perfect. Dlatego właśnie nadeszła chwila na króciutką powieść Horace’a McCoya. Maraton taneczny W czasach wielkiego kryzysu w latach…
Na wschód od Edenu – John Steinbeck
No nie trafia do mnie ten Steinbeck. Wiem, że nie powinienem tak zaczynać notki na temat książki tego autora, ale takie postawienie sprawy najlepiej oddaje moje uczucia. Najpierw zawód przy „Myszach i ludziach„, teraz jeszcze większe rozczarowanie podczas lektury „Na wschód od Edenu”. Z tej mąki chleba nie będzie, po prostu nie. Burzliwe dzieje „Na…
Złodziejka książek – Markus Zusak
Po raz pierwszy o tej książce wspomniała mi koleżanka już ponad 2 lata temu, ale ostatecznie dopiero teraz zdecydowałem się po nią sięgnąć. Zdecydowanie nie warto było tyle zwlekać, bo „Złodziejka książek” Markusa Zusaka to powieść, która porusza do głębi. Dziewczynka, która kochała książki Liesel Meminger ma 9 lat, gdy trafia do rodziny zastępczej na…
Kolekcja nietypowych zdarzeń – Tom Hanks
Czasem nawet gdy wszystko dokoła mówi ci, by czegoś nie robić, i tak to robisz. No, przynajmniej ja tak mam. Podobnie było z czytaniem książki „Kolekcja nietypowych zdarzeń” Toma Hanksa. Niby przypuszczałem, że to się nie mogło udać. W dodatku oceny z lubimyczytać też nie zachęcały. Ale musiałem spróbować. I po co mi to było?…
Czas życia i czas śmierci – Erich Maria Remarque
Nie od dziś Erich Maria Remarque należy do moich ulubionych pisarzy. Odnajduję w jego twórczości wiele własnych niewypowiedzianych myśli, skrytych uczuć, odnotowanych spostrzeżeń. Dlatego też zawsze ze sporymi nadziejami sięgam po kolejne jego powieści. Czy „Czas życia i śmierci” sprostał tym oczekiwaniom? Tak, mimo tego że była to książka, która dostarczyła mi najmniejszych wrażeń spośród…
Czuła jest noc – F. Scott Fitzgerald
Prawie dwa lata temu pożyczyłem książkę F. Scotta Fitzgeralda pt. „Czuła jest noc” od rodziców, bo chciałem poznać twórczość tego klasyka literatury amerykańskiej. Po głowie chodziło mi przeczytanie „Wielkiego Gatsby’ego”, ale tej powieści akurat nie miałem pod ręką. Jak wypadła moja czytelnicza przygoda z Fitzgeraldem? Słabo. Lata 20-te XX wieku Rosemary, młodziutka aktorka, podziwia bezkres…
Saturnin – Jakub Małecki
Po przeczytaniu „Horyzontu” wiedziałem, że nie będzie to moja ostatnia przygoda z twórczością Jakuba Małeckiego. Zauroczył mnie wtedy jego styl pisania – z jednej strony prosty, a jednak subtelny i dojrzały. Bardzo podobnie jest w przypadku kolejnej jego powieści pt. „Saturnin”. Rodzinne tajemnice i traumy Saturnin Markiewicz jest mężczyzną przed 30-tką mieszkającym samotnie w Warszawie.…
Idiota – Fiodor Dostojewski
Za rzadko sięgam po klasykę. Często robię sobie ten wyrzut. Dlatego właśnie postanowiłem przeczytać jedną z powieści Fiodora Dostojewskiego. Wahałem się nad „Braćmi Karamazow”, ale ostatecznie do rąk trafił mi „Idiota” i to tę książkę wybrałem. Choć cieszę się, że wreszcie poznałem historię księcia Myszkina, to jednak lektura ta nie zachęciła mnie do odkrywania kolejnych…
Labirynt duchów – Carlos Ruiz Zafon
Wielki finał serii Cmentarz Zapomniany Książek wreszcie za mną. „Labirynt duchów” to powieść napisana ze sporym rozmachem, łącząca wątki z wszystkich trzech poprzednich tomów i dodająca mnóstwo nowych. Niemal powieść kompletna, ale mimo to nie tak zapadająca w pamięć jak „Cień wiatru” i nie wywołująca takich uczuć jak „Gra Anioła„. Na szczęście zdecydowanie lepsza od…
Horyzont – Jakub Małecki
Obiecałem sobie, że w tym roku będę sięgał po więcej książek polskich autorów. Taka właśnie motywacja skłoniła mnie, by przeczytać powieść Jakuba Małeckiego, jednego z najpopularniejszych rodzimych pisarzy ostatnich lat. Mój wybór padł na „Horyzont”, bo zaciekawił mnie opis wydawcy. I dokonałem zaskakująco dobrej decyzji 🙂 Każdy ma swój bagaż Mariusz Małecki to były wojskowy,…