Niezwyciężony - Stanisław Lem
Tytuł: Niezwyciężony
Gatunek:
Kolekcja:
Ocena:
Wydawnictwo:
Liczba stron: 260
Data wydania: 1964

Niezwyciężony to jedna z najbardziej znanych powieści Stanisława Lema. Jest to książka o załodze statku kosmicznego „Niezwyciężony”, która wyrusza w podróż na planetę Regis III w celu znalezienia innego bliźniaczego krążownika – „Kondora”. „Kondor” po wylądowaniu na tej planecie zerwał kontakt z bazą i słuch o nim zaginął. Załoga „Niezwyciężonego” podejmuje się wyjątkowej misji poszukiwawczej mającej na celu odszukanie odpowiedzi, na pytanie co stało się z załogą zaginionego statku, po wylądowaniu na tej, wydaje się, niezamieszkanej planecie.

Po wylądowaniu na Regis III członkowie ekspedycji muszą zmierzyć się z serią wyjątkowych, nietypowych zdarzeń, które poddadzą w wątpliwość czy ich własny statek kosmiczny faktycznie jest >niezwyciężony<. Stają przed niezwykle trudnymi do podjęcia decyzjami w sytuacji, gdy pytań jest mnóstwo, a odpowiedzi tak niewiele. Tymczasem zagadkowe zniknięcie załogi bliźniaczego statku z każdą chwilą staję się coraz bardziej tajemnicze…

Jest to pierwsza powieść Lema, którą przeczytałem na swej czytelniczej ścieżce. Zawsze, niejako z pewnej niechęci, stroniłem od pozycji z zakresu science-fiction, ale było mi wstyd, że nigdy nie sięgnąłem po prozę Lema. Książka jest bez wątpienia dziełem fascynującym swoją drobiazgowością, jeśli chodzi o szczegóły oddające klimat podróży międzyplanetarnych. Sam Lem ukazuje się jako wybitny znawca z tematyki astronomii, fizyki i mechaniki maszyn. Niesamowita perfekcja i dbałość o najmniejsze szczegóły pozwalają przenieść się czytelnikowi w podróż po konstelacji Liry na planetę Regis III. I podróż ta, muszę przyznać, jest niezwykła.

Nie czytałeś? To może posłuchasz?

Książkę przeczytałem w postaci audiobooka, więc może bardziej odpowiednią formą byłoby, że ją przesłuchałem. Dzięki świetnej akcji PKN Orlen i Audioteki pobrałem bezpłatnie audiobooka Niezwyciężony z bogatego zbioru na audioteka.pl. I nie jest to zwykły audiobook. Jest to wyjątkowo dopracowane słuchowisko, które dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii (dźwięki binauralne) stwarza poczucie przebywania wśród bohaterów powieści. Wyrazy pełnego uznania dla całej ekipy twórców tego audiobooka, ze szczególnym uwzględnieniem genialnej w swojej roli Krystyny Czubówny. Jej spokojny i rzeczowy głos jako narratorki, idealnie sprawdził się w tym słuchowisku. Polecam. Bardzo!

Podsumowanie: Czy to holik?

Niezupełnie. Jest to wspaniała powieść o podróży międzyplanetarnej z niesamowitą wręcz dbałością o szczegóły. Poza samą historią członków załogi „Niezwyciężonego”, Lem porusza tu również kwestie dotyczące ludzkości jako całości, zadając pytanie: gdzie jest granica ludzkich dążeń do poznania wszechświata, ludzkich dążeń do podbojów i zgłębiania coraz to nowszych pokładów wiedzy. Gdzie jest granica dążeń nie mających końca, które mogą prowadzić do samozniszczenia. Odpowiedzi udziela sam autor:

Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas.

Jednak pomimo tych atutów, dla takiego science-fiction-sceptyka jak ja, jest to pozycja, którą warto przeczytać, lecz nie pozostanie ona w mojej pamięci na długo. Utwierdziłem się w przekonaniu, że tego typu tematyka nie jest dla mnie. Dla fanów historii dotyczących kosmosu jest to książka z kategorii: absolutnie musisz przeczytać. Dla pozostałych osób, książka po prostu dobra, warta tego, by się nad nią pochylić.

Ocena czytoholika: 4 / 5

czytoholik

Człowiek wielu zainteresowań, pełen zapału i optymizmu. Prywatnie pasjonat nowych technologii, historii II Wojny Światowej oraz zapalony czytelnik kochający książki. Po godzinach zacięty gracz w squasha i futsal.