Po niezbyt udanej przygodzie z biografią Adama Ostrowskiego byłem raczej sceptycznie nastawiony do wspomnień pisanych przez rodzimych raperów. Jednak, gdy na półce lokalnej biblioteki zobaczyłem pozycję pt. „Rahim. Ludzie z tylnego siedzenia”, to nie umiałem odmówić sobie zapoznania się z jej treścią. Szczególny sentyment Rahim, a właściwie Sebastian Salbert, to członek legendarnej Paktofoniki, która na…
Oficer słusznej sprawy. Rzecz o Łukaszu Cieplińskim – Józef Roman Maj
1 marca, jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to idealny dzień, by napisać kilka słów o pułkowniku Łukaszu Cieplińskim, który bestialsko zamordowany przez komunistów właśnie 1 marca 1951 roku, stał się jednym z symboli kultu Żołnierzy Wyklętych. By poznać historię tego wyjątkowego człowieka sięgnąłem po książkę ks. Józefa Maja pt. „Oficer słusznej sprawy. Rzecz o…
AC Milan. Nieśmiertelni. Historia legendarnej drużyny – Luigi Garlando, Arrigo Sacchi
Jako kibic Milanu nie mogłem sobie odmówić przyjemności sięgnięcia po tę książkę. „AC Milan. Nieśmiertelni. Historia legendarnej drużyny” to na mojej półce pozycja wyjątkowa. Choć w trakcie sezonu 1988/89 byłem jeszcze bobasem, to jednak historia tego sezonu była dla mojego ulubionego klubu przełomowa. Właśnie wtedy zrodziła się legenda, której kilka lat później dałem się porwać.…
Czas łaski – John Grisham
John Grisham to w ostatnich latach pisarz mocno nierówny. Jeszcze kilka lat temu każdą jego kolejną powieść brałem w ciemno, ale po kilku rozczarowaniach mój zapał nieco ostygł. Jednak po bardzo dobrym „Dniu rozrachunku” najbardziej znany twórca thrillerów prawniczych zyskał u mnie ponownie pewien kredyt zaufania. A już tym bardziej, że głównym bohaterem jego najnowszej…
Gambit królowej – Walter Tevis
Najpierw obejrzałem serial, a dopiero potem sięgnąłem po jego literacki pierwowzór, czego zazwyczaj staram się unikać. Niemniej po lekturze muszę stwierdzić, że twórcy netfliksowego hitu byli bardzo wierni oryginałowi. A „Gambit królowej” Waltera Tevisa to bardzo dobra powieść 🙂 Królewska gra Elizabeth Harmon w tragicznym wypadku samochodowym traci rodziców i trafia w wieku 8 lat…
Sejf – Ryan Gattis
Po przeczytaniu „Miasta gniewu” dwa lata temu, byłem pod sporym wrażeniem zdolności pisarskich Ryana Gattisa. Dlatego też z niemałymi oczekiwaniami sięgałem po kolejną powieść tego autora pt. „Sejf”. Czy książka ta spełniła pokładane w niej nadzieje? Tak. Dwoje ludzi, jeden sejf Ricky Mendoza vel Duch jest byłym narkomanem, który obecnie zajmuje się obrabianiem sejfów. No,…
Czas życia i czas śmierci – Erich Maria Remarque
Nie od dziś Erich Maria Remarque należy do moich ulubionych pisarzy. Odnajduję w jego twórczości wiele własnych niewypowiedzianych myśli, skrytych uczuć, odnotowanych spostrzeżeń. Dlatego też zawsze ze sporymi nadziejami sięgam po kolejne jego powieści. Czy „Czas życia i śmierci” sprostał tym oczekiwaniom? Tak, mimo tego że była to książka, która dostarczyła mi najmniejszych wrażeń spośród…
Misery – Stephen King
Sukcesywnie nadrabiam starsze powieści Stephena Kinga, choć wciąż jeszcze sporo przede mną. „Misery” jest jedną z najbardziej popularnych książek tego autora, dlatego też postanowiłem w końcu ją poznać. I było warto. Pisarz vs zagorzała fanka Paul Sheldon jest pisarzem. Zasłynął jako autor popularnych, ale nieszczególnie wymagających romansideł, których główną bohaterką jest Misery Chastain. W ostatnim…
Wybawiciel – Jo Nesbo
Przywiązałem się do Harry’ego Hole – policjanta z Oslo, który ma nieprawdopodobną wręcz umiejętność wykrywania najbardziej zdeprawowanych przestępców w Norwegii. Mimo moich różnych odczuć związanych z lekturą poszczególnych części tego cyklu autorstwa Jo Nesbo, wciąż powracam do kolejnych tomów, by śledzić historię wzlotów (rzadziej) i upadków (głównie) komisarza Hole. Dlatego właśnie sięgnąłem po 6 tom…
Polska Piastów – Paweł Jasienica
Lektura pięcioksięgu Elżbiety Cherezińskiej „Odrodzone królestwo„, którego głównym bohaterem jest Władysław Łokietek, zachęciła mnie, by pogłębić znajomość faktów i źródeł historycznych z epoki pierwszych władców Polski. Stąd właśnie chęć sięgnięcia po zbiór esejów Pawła Jasienicy pt. „Polska Piastów”. O historii inaczej Choć autor zarzeka się, że nie jest to typowa książka historyczna, to jednak właśnie…
Zaginięcie – Remigiusz Mróz
Musiały upłynąć ponad dwa lata, żebym złapał odpowiedni dystans i sięgnął po kolejną książkę Remigiusza Mroza. Po rozczarowaniu finałem „Kasacji” nie byłem przekonany do tego, by kontynuować cykl z Joanną Chyłką. Ale że specyficzny i rozrywkowy klimat pierwszego tomu mimo wszystko mi się podobał, to postanowiłem jednak przeczytać „Zaginięcie”, czyli drugą część serii o błyskotliwej…