Czyż nie dobija się koni? – Horace McCoy

Kolega Marcin podsunął mi „Czyż nie dobija się koni?” przy okazji lektury „Wielkiego marszu” Stephena Kinga. Było to ponad 2 lata temu, ale przecież wszystko ma swój czas jak głosi Pismo albo śpiewa Grzegorz Markowski z zespołem Perfect. Dlatego właśnie nadeszła chwila na króciutką powieść Horace’a McCoya. Maraton taneczny W czasach wielkiego kryzysu w latach…

Wojenna korona – Elżbieta Cherezińska

Władysław Łokietek królem. Tak zakończyła się poprzednia część arcyciekawego cyklu „Odrodzone królestwo” Elżbiety Cherezińskiej. A ja po trzech tomach wciąż chciałem więcej, dlatego ze sporymi oczekiwaniami sięgnąłem po tom czwarty pt. „Wojenna korona”. Oj, działo się. Cel osiągnięty. Nie na długo Po latach wyczerpujących starań Władysław Łokietek zakłada na skronie koronę. Wreszcie udało mu się…

Płomienna korona - Elżbieta Cherezińska - czytoholik

Płomienna korona – Elżbieta Cherezińska

Po fantastycznej „Niewidzialnej koronie” czułem potrzebę, by czym prędzej sięgnąć po kolejny tom cyklu „Odrodzone królestwo” o czasach sklejania państwa polskiego, po traumie rozbicia dzielnicowego. Lekką obawą napawał mnie rozmiar trzeciego tomu pt. „Płomienna korona”, bo 1084 strony to nie byle co, ale dobrego przecież nigdy za wiele, co nie? 😉 A jednak. Zjednoczenie coraz…

Kocia kołyska - Kurt Vonnegut - czytoholik

Kocia kołyska – Kurt Vonnegut

Po przeczytaniu „Rzeźni numer pięć” Kurta Vonneguta wiedziałem, że muszę sięgnąć po kolejne powieści tego autora. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie książki Vonneguta wyszły wznowione przez wydawnictwo Zysk i S-ka w pięknej oprawie graficznej, która mocno zachęca do zakupu. Zastanawiając się, którą powieść amerykańskiego pisarza wybrać jako kolejną, poddałem się głosowi większości, która uważa, że…

Niewidzialna korona - Elżbieta Cherezińska - czytoholik

Niewidzialna korona – Elżbieta Cherezińska

Aż cztery lata odwlekałem sięgnięcie po drugi tom cyklu „Odrodzone królestwo” Elżbiety Cherezińskiej. Po przeczytania „Korony śniegu i krwi” byłem przekonany, że sięgnę po kolejne części, ale upłynęło sporo czasu zanim ostatecznie „Niewidzialna korona” wpadła mi w ręce. Teraz wiem, że nie warto odkładać następnych tomów, bo Cherezińska stworzyła prawdziwe arcydzieło! Do gry wkracza Łokietek…

Somebody to Love. Życie, śmierć i spuścizna Freddiego Mercury’ego – Mark Langthorne, Matt Richards

Pamiętam ogromny plakat Freddiego Mercury’ego, jaki wisiał w pokoju mojego brata. To właśnie dzięki bratu polubiłem twórczość Queen i do dziś często sięgam po jedną z kilkunastu piosenek tej grupy, klikając na utworzoną playlistę w jednym z serwisów streamingowych. Po sukcesie filmu „Bohemian Rhapsody” ponownie głośno zrobiło się o tym zespole, a w szczególności o…

Rzeźnia numer pięć - Kurt Vonnegut

Rzeźnia numer pięć – Kurt Vonnegut

Lubię, gdy na blogach czytelniczych, które odwiedzam, natrafiam na wpisy i polecenia książek, o których mógłbym nigdy nie usłyszeć, a które zdecydowanie warto przeczytać. Tak właśnie było w przypadku książki Kurta Vonneguta – „Rzeźnia numer pięć”. O autorze tym nie słyszałem wcześniej, ale opis książki, który znalazłem na blogu Misie czytanie podoba, bardzo mocno zachęcił…

Przebudzenie – Anthony de Mello

Już dawno chciałem przeczytać „Przebudzenie” Anthony’ego de Mello. Słyszałem o tej książce wiele dobrego. W wielu miejscach się na nią powoływano. Swego czasu było o niej nawet całkiem głośno. Długo zwlekałem, ale w końcu udało mi się z nią zmierzyć. A była to przeprawa niełatwa. Czy po lekturze się przebudziłem? Nie. Ale chciałbym. Nieświadome życie…

Rycerz Siedmiu Królestw - George R. R. Martin

Rycerz Siedmiu Królestw – George R. R. Martin

Co robić, gdy George R. R. Martin wciąż niemiłosiernie zwleka z napisaniem kolejnych tomów sagi znanej jako „Gra o tron”? Cóż, odpowiedź okazała się prosta – dać szansę innym jego powieściom 🙂 Zachęcony wpisami na innych blogach (m.in. Booklicity) zdecydowałem się przeczytać „Rycerza Siedmiu Królestw” i kolejny raz przeniosłem się w świat Westeros, pełen rycerzy,…

Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów

Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów – Sławomir Cenckiewicz

Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów to niezwykle obfita i kompletna biografia pułkownika Ryszard Kuklińskiego – bohatera uznanego za zdrajcę. Sławomir Cenckiewicz w sposób niezwykle kompleksowy przedstawił postać człowieka, który podjął karkołomną próbę ratowania Polski przed totalną zagładą i stał się szpiegiem –  Jackiem Strongiem. Pułkownik Kukliński, jak to zwykle w przypadku osób, które zapisały…

Wałęsa. Człowiek z teczki – Sławomir Cenckiewicz

Lech Wałęsa niewątpliwie jest symbolem „Solidarności” – wspaniałego ruchu społecznego, który zrodził się jako efekt buntu przeciwko nieludzkiemu systemowi. Wałęsa jako przewodniczący związku zawodowego stał się osobą szanowaną, wręcz legendarną. Czy zatem jest możliwe, by ten sam człowiek, który w wielu kręgach uznawany jest za postać pomnikową, był także tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie „Bolek”?…