Któż z nas nie był nigdy w schronisku umieszczonym na majestatycznym górskim szczycie? No któż? Nie widzę żadnych uniesionych rąk 😉 A co, jeśli z owym schroniskiem związana jest tajemnica, której rozwikłania strzeże legendarnych Duch Gór? Robi się interesująco. Właśnie dlatego sięgnąłem po debiutancką książkę Sławomira Gortycha pt. „Schronisko, które przestało istnieć”. Niezły kocioł w…
Krótka historia psychologii – Joanna Zaręba
Pomiędzy pochłanianymi na bieżąco powieściami warto zrobić sobie przerwę i sięgnąć po coś innego gatunkowo. Taka myśl mną kierowała, gdy wziąłem do ręki książkę Joanny Zaręby pt. „Krótka historia psychologii”. A że psychologia to dziedzina szalenie interesująca, to liczyłem na ciekawą lekturę. Sukces był niestety jedynie połowiczny. O psychologii słów kilka Joanna Zaręba to pisarka,…
Zabić Bin Ladena – Mark Bowden
Po przeczytaniu dwóch książek Marka Bowdena byłem pewien, że w literaturze faktu autor ten odnajduje się jak mało kto. Dlatego z ciekawością sięgnąłem po „Zabić Bin Ladena”, bo byłem przekonany, że warsztatowo będzie to dobra pozycja. Odrobinę się jednak zdziwiłem. 11 września Po 11 września 2001 roku w Stanach Zjednoczonych nic już nie miało być…
Hubal – Jacek Komuda
Lubię historię, co nie jest szczególną tajemnicą. A już szczególnie interesuje mnie okres II Wojny Światowej. Dlatego też od dłuższego czasu przymierzałem się do przeczytania powieści historycznej Jacka Komudy o legendarnym majorze Henryku Dobrzańskim ps. Hubal. Postać ta nie była mi zbyt dobrze znana, co chciałem koniecznie zmienić. Hubal – ten, który się nie poddał…
Czyż nie dobija się koni? – Horace McCoy
Kolega Marcin podsunął mi „Czyż nie dobija się koni?” przy okazji lektury „Wielkiego marszu” Stephena Kinga. Było to ponad 2 lata temu, ale przecież wszystko ma swój czas jak głosi Pismo albo śpiewa Grzegorz Markowski z zespołem Perfect. Dlatego właśnie nadeszła chwila na króciutką powieść Horace’a McCoya. Maraton taneczny W czasach wielkiego kryzysu w latach…
Stokrotne dzięki. Podróż wdzięczności – A.J. Jacobs
Lubię filmy na TED.com, kiedyś oglądałem ich wiele, dziś nieco mniej, ale wciąż wiele z nich uważam za naprawdę inspirujące i szalenie ciekawe. Dlatego też, gdy zobaczyłem książkę o wdzięczności z serii TEDbooks, to postanowiłem od razu po nią sięgnąć. Stąd właśnie wziął się pomysł na przeczytanie opowieści A.J. Jacobsa pt. „Stokrotne dzięki. Podróż wdzięczności”.…
Na wschód od Edenu – John Steinbeck
No nie trafia do mnie ten Steinbeck. Wiem, że nie powinienem tak zaczynać notki na temat książki tego autora, ale takie postawienie sprawy najlepiej oddaje moje uczucia. Najpierw zawód przy „Myszach i ludziach„, teraz jeszcze większe rozczarowanie podczas lektury „Na wschód od Edenu”. Z tej mąki chleba nie będzie, po prostu nie. Burzliwe dzieje „Na…
Chciwość – Marc Elsberg
O książkach Marca Elsberga słyszałem wiele dobrego, dlatego i ja postanowiłem sprawdzić, czy jego thrillery są tak wciągające. Do ręki wpadła mi „Chciwość” tego autora i… cóż. Jest to powieść trochę naiwna. Dobra do przeczytania na miły wieczór i zapomnienia na zawsze. Teoria, która może zmienić świat W Berlinie odbywa się szczyt ekonomiczny, na którym…
Czuła jest noc – F. Scott Fitzgerald
Prawie dwa lata temu pożyczyłem książkę F. Scotta Fitzgeralda pt. „Czuła jest noc” od rodziców, bo chciałem poznać twórczość tego klasyka literatury amerykańskiej. Po głowie chodziło mi przeczytanie „Wielkiego Gatsby’ego”, ale tej powieści akurat nie miałem pod ręką. Jak wypadła moja czytelnicza przygoda z Fitzgeraldem? Słabo. Lata 20-te XX wieku Rosemary, młodziutka aktorka, podziwia bezkres…
Powrót z Bambuko – Katarzyna Nosowska
Katarzynę Nosowską cenię jako piosenkarkę, choć nie jestem zagorzałym fanem. Lubię barwę jej głosu, teksty kilku śpiewanych piosenek, ale nie znałem jej do tej pory jako pisarki. Po kilku pozytywnych ocenach postanowiłem sięgnąć po „Powrót z Bambuko” w postaci audiobooka czytanego przez samą autorkę. Wróć ze swojego Bambuko Tak przynajmniej radzi Katarzyna Nosowska. W swojej…
Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka – Anita Werner, Michał Kołodziejczyk
W ubiegłym roku sporą popularnością cieszyła się książka duetu: Anita Werner & Michał Kołodziejczyk pt. „Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka”. Piłka nożna jest mi szczególnie bliska, dlatego z nieskrywanym zaciekawieniem sięgnąłem po ten tytuł. Choć futbol faktycznie jest tu tylko pretekstem do pisania o sprawach poważniejszych. 6 historii (nie) o piłce „Mecz to pretekst” to…