Prawie dwa lata temu pożyczyłem książkę F. Scotta Fitzgeralda pt. “Czuła jest noc” od rodziców, bo chciałem poznać twórczość tego klasyka literatury amerykańskiej. Po głowie chodziło mi przeczytanie “Wielkiego Gatsby’ego”, ale tej powieści akurat nie miałem pod ręką. Jak wypadła moja czytelnicza przygoda z Fitzgeraldem? Słabo. Lata 20-te XX wieku Rosemary, młodziutka aktorka, podziwia bezkres…
Powrót z Bambuko – Katarzyna Nosowska
Katarzynę Nosowską cenię jako piosenkarkę, choć nie jestem zagorzałym fanem. Lubię barwę jej głosu, teksty kilku śpiewanych piosenek, ale nie znałem jej do tej pory jako pisarki. Po kilku pozytywnych ocenach postanowiłem sięgnąć po “Powrót z Bambuko” w postaci audiobooka czytanego przez samą autorkę. Wróć ze swojego Bambuko Tak przynajmniej radzi Katarzyna Nosowska. W swojej…
Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka – Anita Werner, Michał Kołodziejczyk
W ubiegłym roku sporą popularnością cieszyła się książka duetu: Anita Werner & Michał Kołodziejczyk pt. “Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka”. Piłka nożna jest mi szczególnie bliska, dlatego z nieskrywanym zaciekawieniem sięgnąłem po ten tytuł. Choć futbol faktycznie jest tu tylko pretekstem do pisania o sprawach poważniejszych. 6 historii (nie) o piłce “Mecz to pretekst” to…
Zadra – Robert Małecki
Gdy co rok w listopadzie rusza świetna akcja CzytajPL to staram się wybrać co najmniej jedną książkę z dwunastu dostępnych tytułów. I choć w tym roku dokonanie wyboru przyszło mi dość niełatwo, to ostatecznie zdecydowałem się na powieść Roberta Małeckiego pt. “Zadra”. To trzecia część cyklu o komisarzu Bernardzie Grossie, jednak znajomość poprzednich tomów nie…
Stan krytyczny – Paweł Reszka
Przeczytałem do tej pory trzy książki Pawła Reszki i każdorazowo były to pozycje na wysokim poziomie, napisane przez bacznego obserwatora trudnej i problematycznej rzeczywistości. W “Małych bogach” autor kreślił szokujący obraz polskiej służby zdrowia, a w “Chciwości” opisywał niepohamowaną żądzę bogacenia się instytucji finansowych kosztem swoich klientów. Dowiedziawszy się, że Reszka spisał kolejne wrażenia, tym…
Dotyk zła – Alex Kava
Po zasileniu domowej biblioteczki ponad 80 książkami od znajomych, którzy pozbywali się swoich zbiorów, postanowiłem sięgnąć w końcu po jedną ze zgromadzonych tam powieści. Mój wybór padł na Alex Kavę i jej “Dotyk zła”. Liczyłem na mrożący krew w żyłach thriller, ale się srogo przeliczyłem. Powrót zza grobu Po wymierzeniu przez sąd kary śmierci seryjnemu…
Koniec warty – Stephen King
Po dwóch tomach z cyklu o Billu Hodgesie ze sporym wyczekiwaniem myślałem o finale tej trylogii. Bo seria ta mocno mnie wciągnęła, a King zdawał się udowadniać, że odnajduje się całkiem dobrze w gatunkach niezwiązanych z grozą. I tak wreszcie w ręce wpadł mi “Koniec warty”, a Stephen King, niestety, postanowił jednak pozostać w pełni…
Zabójcza biel – Robert Galbraith
Perypetie prywatnego detektywa Cormorana Strike’a i jego błyskotliwej asystentki Robin Ellacott śledzę już od ponad roku, gdy sięgnąłem po pierwszy tom tego cyklu, czyli “Wołanie kukułki“. Skłoniła mnie do tego ciekawość, jak z gatunkiem kryminalnym poradzi sobie J.K. Rowling i musiałem przyznać, że wychodziło nadzwyczaj interesująco. Niestety, “Zabójcza biel”, czyli czwarta część serii zaburza tę…
Szmata. Gdy piłka nożna staje się przekleństwem – Tomasz Łapiński
Gdy w SQN pojawiła się promocja mająca osłodzić nieco czas pandemii zdecydowałem się na zakup książki Tomasz Łapińskiego, którego pamiętam jako znakomitego piłkarza. “Szmata. Gdy piłka nożna staje się przekleństwem” to historia, po której spodziewałem się dziesiątek anegdotek o środowisku piłkarskim i wspomnień autora. A tymczasem, ku mojemu zdziwieniu, Łapiński napisał… powieść! Korupcja, hazard, libacje…
Kółko się pani urwało – Jacek Galiński
Korzystając z 60-dniowego dostępu do Empik Premium postanowiłem wykorzystać okazję i odsłuchać jakiś ciekawy audiobook. Odpaliłem Empik Go i mój wybór padł na chwaloną w wielu miejscach książkę Jacka Galińskiego pt. “Kółko się pani urwało”. Nastawiłem się na lekką i humorystyczną powieść. Jak wyszło? Cóż, średnio. Starsza pani musi zniknąć Zofia Wilkońska to pełna animuszu…
Uległość – Michel Houellebecq
Kilka miesięcy temu z wielu sklepowych półek atakowało mnie nazwisko Houellebecq w związku z wydaną niedawno książką pt. “Serotonina”. Wiedząc, że pisarz ten wywołuje spore kontrowersje postanowiłem sięgnąć po pozycję, która wywoływała chyba najwięcej emocji, czyli “Uległość”. U mnie jednak emocji nie wywołała prawie żadnych. Sfrustrowany 40-latek a sprawy narodowe Głównym bohaterem powieści i zarazem…