II Wojna Światowa była niewyobrażalną tragedią dla milionów. Ale dla tysięcy żołnierzy nie skończyła się ona w maju 1945 roku. Gdy Sowieci objęli Polskę swoją strefą wpływów i ustanowili rząd uzależniony od woli Moskwy, dla wielu oznaczało to dalszą okupację. Zmienił się jedynie agresor, z którym należało walczyć, by przywrócić ukochanej Ojczyźnie niepodległość. O tych…
Polska Piastów – Paweł Jasienica
Lektura pięcioksięgu Elżbiety Cherezińskiej „Odrodzone królestwo„, którego głównym bohaterem jest Władysław Łokietek, zachęciła mnie, by pogłębić znajomość faktów i źródeł historycznych z epoki pierwszych władców Polski. Stąd właśnie chęć sięgnięcia po zbiór esejów Pawła Jasienicy pt. „Polska Piastów”. O historii inaczej Choć autor zarzeka się, że nie jest to typowa książka historyczna, to jednak właśnie…
Pianista – Władysław Szpilman
W trakcie przeglądania oferty książek pobliskiego antykwariatu w oczy rzucił mi się tytuł „Pianista”. Wiedziałem, że film Romana Polańskiego powstał na podstawie spisanych wspomnień Władysława Szpilmana, ale jakoś wyleciało mi z głowy, by tę książkę przeczytać. Teraz wreszcie to nadrobiłem. Opowieść chwytająca za serce Władysław Szpilman w przededniu II Wojny Światowej pracował w Polskim Radiu,…
Enigma. Bliżej prawdy – Marek Grajek
Polska jako państwo ponosi szereg porażek w dziedzinie polityki historycznej. Nie dbamy o swoich bohaterów, pozwalamy wmawiać sobie wiele zafałszowań, półprawd i zwykłych kłamstw, które dotyczą naszej historii i roli Polaków w wielu epokowych wydarzeniach. Jednym z takich zagadnień jest niedoceniony udział polskich matematyków w złamaniu Enigmy – maszyny, której szyfry mogły zapewnić zwycięstwo Niemcom…
W obronie Świętej Inkwizycji – Roman Konik
W świadomości społecznej łatwo może wykuć się sporo mitów, które nie mają wiele wspólnego z prawdą. Wynika to z różnych powodów. Jednak najgorsze jest to, że jeśli do danego wydarzenia bądź osoby przyklei się jakaś łatka, to niemal nie sposób jej się pozbyć. Swego czasu czytałem artykuł o Świętej Inkwizycji, w którym przytaczano wiele informacji…
I boję się snów – Wanda Półtawska
Interesuję się tematyką II Wojny Światowej, dlatego też od czasu do czasu sięgam po książki związane z tym okresem, w tym także literaturę obozową. Każdorazowo to niezwykle trudne w odbiorze historie, bo dramat w nich opisany jest często nie do zniesienia. Ale pamięć o tych niewyobrażalnych ludzkich tragediach i bestialstwie sprawców musi przetrwać, by móc…
Zapomniany holokaust – Richard C. Lukas
W obliczu kolejnych napięć w relacjach polsko-żydowskich na scenie międzynarodowej, zdecydowałem się w końcu sięgnąć po leżącą na półce już od dobrych kilku miesięcy książkę amerykańskiego historyka, Richarda C. Lukasa. „Zapomniany holokaust”, bo o tej książce mowa, to pozycja rzeczowa, bardzo dobrze napisana i co najważniejsze – zgodna z prawdą historyczną. A jak przecież wiadomo:…
Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów – Sławomir Cenckiewicz
Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów to niezwykle obfita i kompletna biografia pułkownika Ryszard Kuklińskiego – bohatera uznanego za zdrajcę. Sławomir Cenckiewicz w sposób niezwykle kompleksowy przedstawił postać człowieka, który podjął karkołomną próbę ratowania Polski przed totalną zagładą i stał się szpiegiem – Jackiem Strongiem. Pułkownik Kukliński, jak to zwykle w przypadku osób, które zapisały…
Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz – Adam Cyra
Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz to książka Adama Cyry mająca charakter pracy naukowej. To kompletna biografia Rotmistrza, w oparciu o setki źródeł historycznych: pozycji naukowych, wspomnień, książek popularno-naukowych, rozmów. Jeśli ktoś szuka wyczerpującej temat historii życia Witolda Pileckiego, to już dłużej szukać nie musi. Dzieło Cyry to prawdziwe kompendium, po brzegi wypełnione faktami z życia tego bohaterskiego…