Michal Jordan. Życie - Roland LazenbyTytuł: Michael Jordan. Życie
Autor: Roland Lazenby
Data I wydania: 2014
Kolekcja:
Strony: 600

Świetna książka. Przeczytałem ją zaledwie w kilka dni. Dzięki tej książce na nowo mogłem przenieść się w "te" czasy - lata, w których rządził MJ, w których warto było czasem zarwać noc żeby obejrzeć mecz NBA, w którym oglądało się jego akcje z otwartymi ustami i nieustannie kiwając głową. Autor bardzo zręcznie przeszedł przez całą karierę Jordana, wplatając w to mnóstwo wątków osobistych i rodzinnych, co pozwalało spojrzeć na Michaela z innej strony. Dużo miejsca w książce jest też poświęcone samemu dochodzeniu Jordana do czasów, gdy rozpoczął zawodowo grać w koszykówkę, a także okresowi już po tym, gdy karierę zakończył. Z tych powodów uważam, że tytuł: "Michael Jordan. Życie" jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ autor nie skupiał się jedynie na karierze Jordana, a starał się umieścić charakterystykę jego osoby w znacznie szerszym kontekście.

To co najbardziej uderzyło mnie w tej książce, to wcale nie fakt, że MJ potrafił być niezwykle arogancki i wręcz chamski dla otoczenia, co tak bardzo odstawało od jego publicznego wizerunku. Tym co najmocniej utknęło mi w świadomości jest to, z jak wielkim ciężarem zmagał się Jordan przez całą swoją karierę. Stał się więźniem samego siebie, swojej chorobliwej, wręcz maniakalnej ambicji, żądzy wygrywania i udowadniania światu że jest najlepszy, swojego publicznego wizerunku, swojej sławy i uwielbienia tłumów. Swego czasu wszyscy chcieli być jak Mike, ta książka pokazuje jak ciężko było być Jordanem.

Historia Jordana opisana w tej książce daje poza tym mocnego motywacyjnego kopa - MJ nie został najlepszym graczem w NBA, bo miał dar czy talent. Został najlepszym graczem, bo codziennie o to walczył, codziennie dążył do tego celu poprzez mordercze treningi i niezłomną wiarę w swoje możliwości. Wznosił się na wyżyny i osiągnął poziom, któremu w mojej ocenie dorównać nie sposób. Ale osiągnął to jedynie ciężką pracą. I za to go szanuję.

 

Kategoria: