13 powodów - Jay Asher
Tytuł: 13 powodów
Autor:
Kolekcja:
Ocena:
Wydawnictwo:
Liczba stron: 272
Data wydania: 2007

Macie tak czasem, że chcecie sprawdzić, o co jest tyle szumu? Ja tak miewam raz na jakiś czas, zwłaszcza jeśli chodzi o książki. Swego czasu głośno było o powieści Jaya Ashera – „13 powodów”, głównie ze względu na ekranizację wyprodukowaną przez Netflix. Postanowiłem sprawdzić, czy książka zasługuje na rozgłos i uznanie, jakimi cieszyła się w ubiegłym roku.

Tytułem wstępu

Głównym bohaterem powieści jest Clay Jensen – nastolatek, który pewnego dnia znajduje przed domem tajemniczą przesyłkę. Nie spodziewał się otrzymać jakiejkolwiek paczki. Jednak prawdziwym zaskoczeniem jest dopiero zawartość owego nieoczekiwanego pakunku. W środku bowiem Clay znajduje kilka kaset magnetofonowych. Czy to jakiś kiepski żart? Przecież nikt już dziś nie słucha kaset. Dopiero zawartość tychże taśm sprawi, że główny bohater zrozumie, że cała ta sytuacja ani trochę nie przypomina żartu…

Mam nadzieję, że jesteście gotowi, ponieważ zamierzam wam opowiedzieć o swoim życiu. A konkretniej, dlaczego moje życie się skończyło. Bo skoro słuchacie tych taśm, jesteście jednym z powodów.

Kilka tygodni wcześniej klasowa koleżanka Claya – Hannah Baker popełniła samobójstwo. Ten dramatyczny krok wywołał szok wśród uczniów szkoły oraz członków lokalnej społeczności. Jedną z osób, które najmocniej odczuły utratę Hanny był właśnie Clay. Chłopak bowiem sympatyzował z Hanną, jednak nie odważył się wyznać tego, co do niej czuje. A teraz było już za późno, by powiedzieć jej cokolwiek. Za to Hannah chciała powiedzieć jeszcze wiele i to właśnie po swojej śmierci. Nagrała kilka kaset, na których szczegółowo wyjaśniła powody swego desperackiego czynu. Na każdej stronie kasety był jeden powód. A każdy powód oznaczał inną osobę. Pewnego dnia paczkę z kasetami otrzymał Clay…

Kto usłyszy niemy krzyk

Kilka razy myślałem o tym, co doprowadza człowieka na skraj wytrzymałości nerwowej.  Do krawędzi, za którą jest już tylko pogrążona w ciemności otchłań – śmierć. Zrozumieć decyzje osób pochłoniętych całkowitą rozpaczą nie jest łatwo. O ile w ogóle można takie decyzje zrozumieć. Z pomocą przychodzi właśnie „13 powodów” – książka, która w sposób bardzo bezpośredni dotyka tematyki samobójstw nastolatków.  Co doprowadziło Hannę do tak szokującej decyzji? Powodów było wiele, a dokładniej –  trzynaście. Każdy z nich z osobna nie był w stanie zniszczyć tej dziewczyny, ale wszystkie razem sprawiły, że myśl, która pojawiła się pierwszy raz dość niepostrzeżenie, wykiełkowała i przerodziła się w przekonanie o słuszności jakże fatalnej decyzji.

13 powodów - Jay Asher - Czytoholik

Książka porusza trudną tematykę, ale robi to dość umiejętnie i mam nadzieję. że zachęca przy tym do dyskusji. Chcę wierzyć, że dzięki lekturze bądź po obejrzeniu serialu znajdą się osoby, które będąc w beznadziejnej sytuacji, zechcą szukać pomocy. Mam nadzieję, że wielu codziennych drobnych oprawców, którzy bezrefleksyjnie ranią słowem bądź zachowaniem przemyśli swoje reakcje zanim wyprowadzi cios. To powody, dla których uważam, że książka jest wartościowa.

Nastolatkiem być

Choć tematykę „13 powodów” uważam za szalenie istotną, to jednak książka sama w sobie niezupełnie przypadła mi do gustu. Do mniej więcej piątej/szóstej taśmy książka mocno mnie ciekawiła. Jay Asher bardzo umiejętnie budował napięcie. Słowa nagrane przez Hannę przerywał dopowiedzeniami i wyjaśnieniami Claya, które często przeradzały się w pytania. A na te pytania nie było już odpowiedzi…

Niestety każda kolejna kaseta przynosiła pewne rozczarowanie. A niektóre zarzuty (czyt. powody), które padły z ust Hanny wydały mi się, cóż, mocno naciągane. Być może będąc nastolatkiem czułem inaczej i na podobne sprawy patrzyłem w sposób zbliżony do głównych bohaterów, nie wiem, nie pamiętam. Ale w trakcie czytania odnosiłem wrażenie, że autor nieco bardziej przyłożył się do pierwszej połowy kaset, które wywoływały swego rodzaju logiczny ciąg wydarzeń pchających człowieka w totalną desperację. W drugiej części książki zbyt często ogarniało mnie niezrozumienie i to nie dla samej Hanny, a raczej do opisów sytuacji, które przedstawił autor. Zabrakło lekkiego dopracowania.

Podsumowanie: Czy to holik?

Nie. „13 powodów” to zręcznie napisana powieść o trudnej i ważnej tematyce. Bez wątpienia bardzo dobrze, że tego typu książki pojawiają się na rynku i że „13 powodów” zdobyło taką popularność. Poruszanie trudnych tematów samobójczych śmierci wśród młodych ludzi jest niezwykle istotne. Dzięki takim książkom być może choć jedna osoba zostanie uratowana, kto wie, mam taką nadzieję.

Jednak gdy myślę o tej książce w oderwaniu od istotności jej tematyki, to nie jest to pozycja, która wciągnęła mnie na tyle, by zapaść mi na dłużej w pamięć. W trakcie lektury dostrzegłem sporo niedociągnięć i niekonsekwencji w opisach zdarzeń, co sprawiło, że nie wszystkie wydarzenia wydały mi się wiarygodne. Właśnie na tym ta książka straciła najbardziej. Nie wykluczam, że moja ocena byłaby jednak nieco lepsza, gdybym wciąż był nastolatkiem. Ale to się już nie wróci.

Ocena czytoholika: 3,5 / 5

Masz inne zdanie na temat tej książki? Podziel się nim w komentarzu 🙂

czytoholik

Człowiek wielu zainteresowań, pełen zapału i optymizmu. Prywatnie pasjonat nowych technologii, historii II Wojny Światowej oraz zapalony czytelnik kochający książki. Po godzinach zacięty gracz w squasha i futsal.