Katarzynę Nosowską cenię jako piosenkarkę, choć nie jestem zagorzałym fanem. Lubię barwę jej głosu, teksty kilku śpiewanych piosenek, ale nie znałem jej do tej pory jako pisarki. Po kilku pozytywnych ocenach postanowiłem sięgnąć po „Powrót z Bambuko” w postaci audiobooka czytanego przez samą autorkę. Wróć ze swojego Bambuko Tak przynajmniej radzi Katarzyna Nosowska. W swojej…
Cham niezbuntowany – Rafał A. Ziemkiewicz
Na początku tego roku czytałem „Michnikowszczyznę” Rafała A. Ziemkiewicza i była to pierwsza książka tego autora, z którą miałem okazję się zapoznać. Celność spostrzeżeń publicysty zachęciła mnie, by przyjrzeć się pozostałym napisanym przez niego pozycjom w niedalekiej przyszłości. W kolejce czekały choćby „Polactwo”, „Czas wrzeszczących staruszków”, czy „Złowrogi cień Marszałka”. Jednak gdy nowo wydana książka…
Michnikowszczyzna – Rafał A. Ziemkiewicz
Historia najnowsza zazwyczaj w szkole traktowana jest po macoszemu. Albo brakuje na nią czasu, bo już nadciąga czerwiec i wakacje, a tu nie ma jak wyrobić się z materiałem, albo wydaje się, że przecież wszyscy wszystko wiedzą. A to błąd. Bo czas przemian w Polsce, zryw „Solidarności”, upadek komuny, początki III RP to czas wielu…
Przedsiębiorstwo holokaust – Norman Finkelstein
Wydarzenia ostatnich tygodni, które odbiły się szerokim echem w polityce i mediach, nakłoniły mnie, by zdecydowanie wcześniej sięgnąć po „Przedsiębiorstwo holokaust” – książkę, do której przymierzałem się od dawna. Choć chciałem zapoznać się z jej treścią już lata temu, to wciąż jakoś nie miałem okazji. Jednak to, co zdarzyło się w relacjach polsko-żydowskich w ostatnich dniach zachęciło mnie, by dłużej już nie odkładać tej pozycji. A to, co pisze Norman Finkelstein może być dla wielu szokujące. Dla mnie natomiast jest smutnym potwierdzeniem tego, co czytałem już w wielu artykułach i wpisach.
Siła rozumu – Oriana Fallaci
„Siła rozumu” to kontynuacja napisanej dwa lata wcześniej książki-apelu Oriany Fallaci pt. „Wściekłość i duma”. Pierwsza część była krzykiem rozpaczy i bólu po atakach islamskich terrorystów na wieże WTC. Przepełnionym emocjami wezwaniem Europy do opamiętania. Druga część jest pisana bardziej na chłodno i to jej duża zaleta. Fallaci zdecydowała się napisać kolejną książkę pomimo ostrego ataku na jej osobę po publikacji „Wściekłości i dumy”. A może zrobiła to właśnie z powodu tego ataku. Wyśmiewanie, publiczne oskarżenia, palenie jej wizerunków oraz groźby śmierci. A jednak nie dała się złamać, bo jak sama stwierdziła: „strach jest grzechem”.
Wściekłość i duma – Oriana Fallaci
„Wściekłość i duma” to książka-apel napisana przez Orianę Fallaci bezpośrednio po atakach na wieże WTC, w pobliżu których autorka mieszkała. Da się odczuć to, że przepełniają ją emocje, którym musiała dać upust. I dała. Efektem jest właśnie „Wściekłość i duma”. Są jednak chwile w życiu, gdy milczenie staje się grzechem, a mówienie jest nakazem. Obywatelskim obowiązkiem,…
Czas Kaczyńskiego. Polityka jako wieczny konflikt – Robert Krasowski
„Czas Kaczyńskiego. Polityka jako wieczny konflikt” to ostatni tom trylogii napisanej przez Roberta Krasowskiego dotyczącej życia politycznego w Polsce w latach 1990 do 2010. Trzecia część skupia się na latach 2005 do 2010, a więc na czasie, w którym do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość, a następnie po 2 latach Platforma Obywatelska. Dwóch poprzednich tomów…