Bóg ukryty. W poszukiwaniu ostatecznego sensu to książka będąca niejako drugą częścią Człowieka w poszukiwaniu sensu. Viktor E. Frankl w Bogu ukrytym rozwija i tłumaczy w sposób bardziej obszerny czym jest logoterapia i głębiej opisuje jej założenia. Poza tym szuka odpowiedzi na poszukiwania ostatecznego sensu egzystencji człowieka, co zawarte jest w podtytule jego książki.
Książka jest znacznie trudniejsza w odbiorze niż Człowiek w poszukiwaniu sensu. Przede wszystkim dlatego, że w sporej mierze ma ona charakter pracy naukowej wypełnionej terminologią z zakresu psychiatrii i psychologii. Poza tym autor dokonuje wielu rozważań na temat ludzkiej egzystencji w odniesieniu do różnych doktryn filozoficznych. Całość sprawia, że niełatwo jest zrozumieć przesłanie Frankla, trzeba mocno skupić się podczas czytania, by podążać za jego tokiem rozumowania.
Niemniej jednak Bóg ukryty… jest książką wartą przeczytania. Viktor E. Frankl poszerza i w większym stopniu wyjaśnia zagadnienia z zakresu logoterapii, która zdaje się być niezwykle istotną dziedziną psychiatrii w dzisiejszych czasach, ponieważ wiele osób zmaga się z nieustannym poczuciem bezsensu życia. A logoterapia właśnie skupia się na znalezieniu sensu w życiu człowieka, na tym by znalazł on przyczynę, dla której żyje. Ponadto Frankl wyraźnie zaznacza w swojej książce, że niemożnością jest oddzielenie poczucia sensu w życiu od istnienia Boga. Nie tylko w ten sposób autor toczy polemikę z twórcami innych głównych szkół psychoterapii – Freudem czy Adlerem.
By nie być gołosłownym przytoczę poniżej kilka cytatów z Boga ukrytego…
Nasza ocena: Czy to holik?
Niestety daleko książce Bóg ukryty. W poszukiwaniu ostatecznego sensu do najbardziej znanego dzieła Viktora Frankla – Człowiek w poszukiwaniu sensu. Ze względu na wysoki poziom skomplikowania języka, który jest używany przez autora w Bogu ukrytym czytelnik może mieć trudności w zrozumieniu tej książki. Jest ona raczej przeznaczona dla specjalistów z dziedziny psychiatrii i osób zainteresowanych tematem. Dopiero w drugiej połowie książki pojawia się bardziej przyjazny czytelnikowi styl pisania i można tam znaleźć wiele mądrych myśli i rozważań dotyczących sensu ludzkiego życia.
Ocena czytoholika: 3,5 / 5