Kilka dni temu pomyślałem, że czas na to, by zrobić porządki w mojej domowej biblioteczce. Książki mają to do siebie, że świetnie prezentują się na półce, zdobią pokój i całe mieszkanie, nadając mu wyjątkowy klimat i charakter. Dodatkowo sprawiają, że właściciel owego mieszkania sprawia wrażenie inteligenta – ach, tyle przeczytał, to musi być mądry człowiek, skoro taki oczytany. Od razu +20 do inteligencji 🙂

Daj książce drugie życie - czytoholik

Pytanie tylko: czy po to jest książka?

Według mnie nie. Książka jest po to, by ją czytać. Skoro już ją przeczytałem i najpewniej do niej już nie wrócę, to nie chcę zaprzepaszczać szansy na to, by znów mogła być przeczytana. Chce jej dać drugie życie, by znowu mogła zafascynować kolejnego czytelnika, tuż po tym, gdy zafascynowała mnie. Dlatego też od kilku dni na stronie w panelu bocznym widnieje widżet „Daj książce drugie życie”. Znajdują się tam odnośniki do moich ogłoszeń na portalu OLX. Książki tam wystawiłem w cenach symbolicznych, w przedziale mniej więcej od 10 do 25% ceny detalicznej, z chwili gdy je kupowałem. Bo książka, która jedynie stoi na półce, nie wykorzystuje swojego potencjału, swoich możliwości wpłynięcia na życie jeszcze jednej osoby.

W dzieciństwie często zdarzało mi się czytać niektóre książki 2 lub 3 razy (jeśli były aż tak dobre). Wynikało to głównie z nieco ograniczonych możliwości w zdobyciu nowych. Dziś gdy dostępność książek jest znacznie większa niż wtedy oraz gdy moje możliwości finansowe przekraczają kieszonkowe dziecka, mogę pozwolić sobie na częstsze zakupy. Dlatego też rzadziej wracam do książek, które kiedyś już przeczytałem. Przecież jak wiadomo:

Tyle książek do przeczytania, tak mało czasu.

Co Wy o tym myślicie? Należycie do osób, które raczej lubią gromadzić książki, czy też sprzedajecie/oddajecie je niedługo po przeczytaniu? Ja mam zamiar zostawić sobie jedynie te prawdziwe klasyki, do których być może jeszcze kiedyś wrócę. Reszcie, nawet jeśli były bardzo dobre, chcę dać szansę zaskoczyć czytelników innych niż ja sam.

Zachęcam Cię, byś odwiedził stronę z moimi ogłoszeniami książkowymi na olx. Jeśli znajdziesz tam coś dla siebie, pisz śmiało. Wszystkie ceny tam zawarte są negocjowalne, zwłaszcza jeśli chciałbyś/chciałabyś kupić kilka. Zapraszam.