Chłopiec z latawcem - Khaled Hosseini
Tytuł: Chłopiec z latawcem
Kolekcja:
Ocena:
Wydawnictwo:
Liczba stron: 408
Data wydania: 2003
Największy literacki bestseller ostatniej dekady. Powieść przełożona na 40 języków i sprzedana w ponad 20 milionach egzemplarzy. Książka Roku w USA i Wielkiej Brytanii. W 2007 sfilmowana przez Marca Forstera. Historia niezwykłej przyjaźni miedzy synami biznesmena i służącego – Amirem i Hassanem. W scenerii przedwojennego Afganistanu, w atmosferze beztroski i radości, wśród kolorowych latawców dochodzi do zdrady jednego z chłopców, która początkuje katastrofę. Mija dwadzieścia lat, kiedy pełen wyrzutów sumienia Amir wraca do rządzonego przez…

Chłopiec z latawcem to piękna i wzruszająca opowieść o przyjaźni, stracie i odkupieniu. Jej autor – Khaled Hosseini, w wyjątkowy sposób opowiedział historię Amira, 12-letniego afgańskiego chłopca mieszkającego w Kabulu. Akcja wydarzeń rozgrywa się w burzliwym okresie w historii Afganistanu, gdy z kraju spokojnego i tętniącego życiem przeradza się on w ogarnięty wojną i chaosem przedsionek piekła.

To historia o przyjaźni…

Dla ciebie – tysiąc razy.

Przyjaźń jest motywem wiodącym tej powieści. Przyjaźń pomiędzy Amirem i Hassanem, przyjaźń pomimo różnic kulturowych i społecznych, ponieważ Amir był sunnitą a Hassan szyitą, pogardzanym w tym okresie w historii Afganistanu. Przyjaźń prawdziwa i oddana, choć niepozbawiona wad, zranień i wreszcie tego, co stało się przyczyną największego cierpienia – zdrady.

… o cierpieniu…

(…) w życiu nie cierpi tylko człowiek bez sumienia i dobroci.

W wyniku szeregu pełnych bólu i strachu wydarzeń w życiu głównego bohatera następuje zwrot, który zdeterminuje wiele następnych lat jego życia. Wypełni je pustką, poczuciem winy, obrzydzeniem dla samego siebie i przemożną chęcią zapomnienia. Zapomnienia tego, co boli. Czy ciągła i nieustanna ucieczka od cierpienia może być ratunkiem? Czy spychanie wyrzutów sumienia w najciemniejszą otchłań ludzkiej duszy pomoże zapomnieć?

… i odkupieniu.

Znowu można być dobrym.

Choć czas biegnie dalej, a rzeczywistość codzienności wydaje się być spokojna i ułożona, dorosły już Amir dostaje szansę od losu, by zmienić swoje życie. By na nowo je przewartościować i wypełnić pustkę, którą głęboko skrywał przez lata. Czy mu się powiedzie? Czy jest możliwe odkupienie win i zrzucenie ciężkiego jarzma bólu po latach? Wreszcie – czy można naprawić błędy przeszłości, by wszystko znów było dobre, by wróciło na swoje miejsce? Odpowiedzi na te i inne pytania przyniesie lektura Chłopca z latawcem.

Info o autorze książki
Khaled Hosseini to urodzony w 1965 r. w Kabulu amerykański powieściopisarz afgańskiego pochodzenia. Z zawodu jest lekarzem medycyny. Chłopiec z latawcem to jego najbardziej znana powieść, poza nią napisał m.in. Tysiąc wspaniałych słońc, czy I góry odpowiedziały echem.

Poza poruszającą do głębi historią przyjaźni i straty, warto zwrócić uwagę na szalenie interesujący sposób opisu życia w Afganistanie. Dzięki autorowi czytelnik może poznać codzienność życia w Kabulu, który niegdyś tętnił życiem, był miejscem zabaw dzieci i pracy dorosłych. Ot, miejscem zwyczajnego, spokojnego życia. Wszystko odwraca się do góry nogami, gdy w wyniku szeregu zdarzeń politycznych do Afganistanu wkraczają wojska rosyjskie. W kraju następuje rozłam, wojna, a na ulicach króluje strach. Lata wojny wydają się mieć kres wraz ze zdobyciem władzy przez talibów, co autor kwituje gorzkim stwierdzeniem, że byli oni witani z radością jako ci, który zakończą ten wieloletni okres dramatu. A prawdziwy terror dopiero miał się zacząć. Dla polskiego czy też szerzej, europejskiego czytelnika opis historii Afganistanu dający możliwość spojrzenia na ten kraj w inny niż dzisiejszy sposób, jest niezwykle cenny.

Podsumowanie: Czy to holik?

TAK! To niezwykle piękna powieść dostarczająca czytelnikowi głębokich wzruszeń. To historia zmuszająca do refleksji nad własnym postępowaniem, motywami podejmowanych działań i wartościami, którymi kierujemy się na co dzień. Chłopiec z latawcem odpowiada na pytanie czym jest przyjaźń, jak radzić sobie ze stratą i czy można odkupić swoje winy, nawet po latach. Uczy, że unikanie trudności i skrywanie bólu nie przynosi ukojenia, a jedynie wzięcie pełnej odpowiedzialności za swoje życie przynosi rozwiązanie. Książka zdecydowanie warta przeczytania!

Ocena czytoholika: 5 / 5

Masz inne zdanie na temat tej książki? Podziel się nim w komentarzu 🙂

czytoholik

Człowiek wielu zainteresowań, pełen zapału i optymizmu. Prywatnie pasjonat nowych technologii, historii II Wojny Światowej oraz zapalony czytelnik kochający książki. Po godzinach zacięty gracz w squasha i futsal.