Śpiąca laleczka - Jeffery DeaverTytuł: Śpiąca laleczka
Seria: Kathryn Dance #1
Autor: Jeffery Deaver
Kolekcja:
Strony: 456


Z tej serii również:

Pierwsza część przygód agentki kalifornijskiego CBI - Kathryn Dance. Bohaterkę można było spotkać w innej powieści J. Deavera pt. "Zegarmistrz" będącej częścią cyklu związanego z Lincolnem Rhymem. Jednak tam K. Dance grała drugoplanową rolę ekspertki od kinezyki oraz przesłuchań, natomiast "Śpiąca laleczka" jest pierwszą książką, w której Kathryn Dance jest postacią pierwszoplanową.

Tytułowa Śpiąca laleczka, to kilkunastoletnia dziewczyna, która jako jedyna przeżyła makabryczną zbrodnię, podczas której morderca zabił bogatego biznesmena i jego rodzinę. Po 7 latach skazany za to morderstwo Daniel Pell ucieka z więzienia i zdaje się planować kontynuację swojego dzieła zniszczenia. Pell to wyjątkowo zdolny manipulator i socjopata, który przed pójściem do więzienia wplątał w swoje sidła kilka zbłąkanych oraz samotnych osób, tworząc swego rodzaju sektę, którą nazwał Rodziną.

Agentka Dance wyrusza w pościg za mordercą, po drodze musi rozwikłać wiele tajemnic, zgłębić tajniki ludzkiej duszy, oddzielić prawdę od kłamstwa i powstrzymać fanatycznego przywódcę sekty, który nie zawaha się poświęcić kolejnych osób, by zrealizować swój cel - założyć nową Rodzinę.

Nasza ocena: Czy to holik?

Książka, jak to zwykle u Deavera, pełna zwrotów akcji, umysłowych łamigłówek i scen pełnych zaskoczeń, ze szczególnym naciskiem na niespodziewany finał. W trakcie czytania przyszło mi na myśl porównanie do serialu "The Following", który również opowiadał o charyzmatycznym przywódcy sekty, który zbiegł z więzienia i stworzył coś na wzór rodziny. "Śpiąca laleczka" jako powieść jest warta przeczytania, choć nieco odstaje od serii przygód Lincolna Rhyme'a. Pomimo tego jest dobrą pozycją, trzymającą w napięciu.

Kategoria: