człowiek w poszukiwaniu sensu
Tytuł: Człowiek w poszukiwaniu sensu
Kolekcja:
Ocena:
Liczba stron: 224
Data wydania: 1946

"Człowiek w poszukiwaniu sensu" to książka autorstwa Viktora E. Frankla, austriackiego psychoterapeuty, twórcy logoterapii. Napisał ją po zakończeniu II Wojny Światowej i fakt ten jest niezwykle istotny w zrozumieniu dzieła Frankla. Otóż, autor "Człowieka w poszukiwaniu sensu", ze względu na swoje pochodzenie, był wieloletnim więźniem niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza dotyczy czasu spędzonego przez Viktora Frankla w obozach zagłady. Jednak nie są to typowe wspomnienia obozowe jak w przypadku innych pozycji opowiadających o więźniach m.in. KL Auschwitz. To raczej opis dramatycznych przeżyć autora pisany z pozycji świadka i uczestnika wydarzeń, ale w sposób maksymalnie rzeczowy i obiektywny na tyle, na ile pozwalały na to okoliczności. Sposób w jaki Frankl opowiada o tamtych zatrważających czasach uderza chyba najmocniej w całej książce. Autor nie chowa urazy ani chęci zemsty do oprawców, skupia się na opisie w jaki sposób można było przeżyć ten nieludzki dramat. Dowodzi, że nawet życie w obozie miało głęboki sens. Właśnie - sens. To pojęcie ma kluczowe znaczenie dla całej książki Frankla. Autor wskazuje, że tylko poczucie sensu dawało siłę, by przetrwać obozową hekatombę.

Poniżej prezentuję wybrane fragmenty książki "Człowiek w poszukiwaniu sensu". Fragmenty te mogą zdradzać treść książki, dlatego kliknij w okienko tylko jeśli masz pewność, że chcesz to zrobić.

Uwaga spoiler!

Stosunek Viktora Frankla do obozowego życia zdumiewa. Właśnie ta postawa, jaką przyjął, prawdopodobnie w znaczącym stopniu przyczyniła się do tego, że przeżył kilkuletni pobyt w obozach koncentracyjnych. Dodatkowo po wyzwoleniu z obozu nie pozwalał sobie na wydawałoby się normalną reakcję - chęć odwetu. Co więcej wyraźnie się jej sprzeciwiał.

Uwaga spoiler!

W drugie części "Człowieka w poszukiwaniu sensu" Viktor Frankl skupił się na wprowadzeniu pojęcia logoterapii i wytłumaczeniu jej założeń. Logoterapia jako dziedzina nauki ma wspomóc człowieka w jego poszukiwaniu sensu życia. Autor dokonał opisu logoterapii w sposób niezwykle jasny i przystępny, bez mogących utrudnić zrozumienie skomplikowanych pojęć z zakresu psychiatrii czy psychologii. Zdecydowanie podkreślił przy tym odwieczne dążenie każdego człowieka - dążenie do odnalezienia własnego sensu życia. Ponadto zwraca szczególną uwagę na pojęcie odpowiedzialności w życiu każdego człowieka.

Uwaga spoiler!

Książka "Człowiek w poszukiwaniu sensu" to jednak nie tylko opis dramatycznych przeżyć autora w obozach koncentracyjnych oraz przedstawienia założeń logoterapii. To również, a może przede wszystkim, skarbnica wielkiej mądrości i człowieczeństwa. Frankl pisze o wielu życiowych sprawach dotykających odlegle schowanej głębi w człowieku. I pisze o tym w sposób niezwykle rzeczowy i trafiający prosto w serce.

Uwaga spoiler!

Nasza ocena: Czy to holik?

TAK, zdecydowanie tak. To głęboka, przejmująca i niosąca ze sobą wielką mądrość książka. To jedna z tych pozycji, o których śmiało można powiedzieć, że zmieniają życie. Frankl uświadamia, że poczucie sensu, którego szuka każdy człowiek, można odnaleźć niezależnie od okoliczności ani czasu. I że zawsze należy dążyć do tego, by ten sens znaleźć, bo tylko wtedy można żyć w pełni.

To co chyba najmocniej mnie poruszyło w tej książce, to umiejętność autora do wybaczenia ogromu krzywd jakich doświadczył i zachowania przy tym niesamowitej pokory. Postawa Frankla jest godna naśladowania, a założenia logoterapii, którą stworzył, zdecydowanie warte zastosowaniu w życiu.

Ocena czytoholika: 5 / 5