Czas Kaczyńskiego
Tytuł: Czas Kaczyńskiego. Polityka jako wieczny konflikt
Gatunek:
Kolekcja:
Ocena:
Wydawnictwo:
Liczba stron: 320
Data wydania: 2016

„Czas Kaczyńskiego. Polityka jako wieczny konflikt” to ostatni tom trylogii napisanej przez Roberta Krasowskiego dotyczącej życia politycznego w Polsce w latach 1990 do 2010. Trzecia część skupia się na latach 2005 do 2010, a więc na czasie, w którym do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość, a następnie po 2 latach Platforma Obywatelska. Dwóch poprzednich tomów świadomie nie czytałem, bo każda z nich stanowi odrębną część i można czytać je osobno. A mnie najbardziej interesowały wydarzenia z lat opisanych właśnie w tomie ostatnim.

Czytoholik.pl to nie portal polityczny, dlatego postaram się skupić na aspektach artystycznych tej książki i tego, co może przekazać czytelnikowi. Niezależnie od podziału polskiej sceny politycznej, który wpłynął na głęboki podział społeczeństwa, książka ta niesie ze sobą sporo walorów. Przede wszystkim pozwala na nowo powrócić do połowy ubiegłego dziesięciolecia, do roku 2005, gdy narodziło się marzenie wielu, nierealne jak się później okazało, o POPiSie. Autor szczegółowo przedstawia sekwencje wydarzeń, które najpierw doprowadziły do powstania idei o koalicji Platformy oraz Prawa i Sprawiedliwości, a następnie zaprowadziły do jej nieuchronnej śmierci.

Bez wina nie podchodź do książki o polityce 😉

Autor w swej książce „Czas Kaczyńskiego” stawia wiele śmiałych tez, ale nie wszystkie udowadnia. Ma bardzo ciekawy styl pisania, który sprawia, że książkę czyta się jak powieść sensacyjną. Jednak mocno rzuciło mi się w oczy to, że Krasowski wiele wydarzeń analizuje z punktu widzenia osoby, która wie wszystko. Postawił się na pozycji obserwatora, który zna wszystkie fakty i posiada całą wiedzę pozwalającą na dokładną ocenę wydarzeń, które miały miejsce. Wchodzi w psychikę Kaczyńskich lub Tuska i bezspornie wie, co działo się w ich głowach i co przyczyniło się do podjęcia takich lub innych decyzji.

Drugim zarzutem jest w mojej ocenie lekceważenie przez autora sił wpływu na obu opisywanych polityków. Zarówno opisując lata rządów Kaczyńskiego jak i w przypadku Tuska, autor wszystkie wydarzenia dziejące się w polskiej polityce przypisuje wyłącznie im. W mojej ocenie to zbyt duże uproszczenie, które nieco rzutuje na jakość tej książki.

Dwa słowa o tytule: „Czas Kaczyńskiego” – mógłby sugerować on, że książka ta jest hymnem pochwalnym na cześć tego właśnie polityka. Tak nie jest. W swoim opracowaniu Krasowski stara się zachować maksymalny obiektywizm i próbuje stanąć ponad podziałami, tak mocno zarysowanymi w ostatnich latach. Z tego również wysnuwa wniosek, który przekłada się na tytuł książki. Otóż od 10 lat bodaj większość osób w Polsce głosuje na Jarosława Kaczyńskiego albo przeciw niemu. Stąd konkluzja, że jest to polityk unikatowy na skalę naszego kraju, dlatego też tytuł brzmi właśnie tak, a nie inaczej. Autor nie stroni od ukazania zalet PJK, ale również obnaża jego wady. Podobnie czyni w przypadku PDT. Oceny, które im wystawia są mocne i trudno Krasowskiemu przypisać sympatię do którejkolwiek z dwóch partii, które w ostatnich latach zdominowały polską parlament.

Podsumowanie: Czy to holik?

Niezupełnie. „Czas Kaczyńskiego” to dobrze i ciekawie napisana książka publicystyczna, której treść śledzi się z niemałym zainteresowaniem. Jednak nie jest ona pozbawiona wad wynikających przede wszystkim z „wszechwiedzy” autora. Krasowski posiłkował się wieloma pozycjami, które są wymienione na koniec jego publikacji. Jednak w mojej ocenie autor za często opisywał sytuacje, jak gdyby on sam był przedstawianym politykiem (Kaczyńskim albo Tuskiem), niejako mając ich wiedzę i ogląd sytuacji, a zbyt rzadko używał trybu przypuszczającego. Dzięki temu książkę czyta się lepiej, ale jest ona chyba nieco dalej od prawdy.

Być może jeszcze kiedyś sięgnę po pozostałe tomy: „Po południu” i „Czas gniewu”. Tymczasem skupiłem się na trzeciej części, bo opisuje ona okres, w którym ja sam wchodziłem w dorosłość i podejmowałem pierwsze wybory polityczne. Dobrze było wrócić do tych lat i przyjrzeć się tamtym wydarzeniom z dzisiejszej perspektywy.

Ocena czytoholika: 4 / 5

 

Masz inne zdanie na temat tej książki? Podziel się nim w komentarzu 🙂

czytoholik

Człowiek wielu zainteresowań, pełen zapału i optymizmu. Prywatnie pasjonat nowych technologii, historii II Wojny Światowej oraz zapalony czytelnik kochający książki. Po godzinach zacięty gracz w squasha i futsal.